Kažkada vienas humoristas pajuokavo, jog gerai būtų prie balerinos prisegti dinamą (nuolatinės srovės elektros generatorių). Tačiau Vakarų šalyse yra žmonių, kurie tokias idėjas apsvarsto labai rimtai.
Štai Green Dot Award premiją ėmė ir laimėjo projektas CITYLIGHT Led Street Lamp. Iš esmės, tai yra paprastas gatvės šviestuvas, kuris šviečia – bent jau laikinai – mėgstančių sportą žmonių dėka. Turbūt įsivaizduojate: stovi šviestuvas, o šalia – bėgimo takelis ar koks nors kitas prakaitą varantis įrenginys.
Jūs prieinate, mankštinate savo kūną, o kartu ir padeda vietos elektros tinklui. Štai kaip savo idėją aprašo jos autoriai:
„CityLight – tai hibridinė miesto apšvietimo sistema. Vietoj tradicinių lempų naudojami elektrą taupantys šviesos diodai. Lempos, kurios yra viešose vietose, yra prijungtos prie atvirų sporto centrų, kurie leidžia gaminti elektros energiją iš žmogaus darbo.“
„Interktyvi juostelė ant šviestuvų stulpų demonstruoja baterijos būseną, taip pat nurodo, jog baterija kraunama. Tai turėtų paskatinti žmones mankštintis. Ekrane galima matyti sudegintas kalorijas ir laiką, kiek švies lempą dėl jūsų pastangų.“
„Idėja padės valstybei sutaupyti nemažai finansų. Be to, žmonės bus paskatinti propaguoti sveiką gyvenseną, kartu CityLight padidins visuomenės žinių lygį apie ekologiškai švarią energiją“.
Ar kas nors tiki, jog šitas projektas taps realybe? Galbūt tik tuomet, kai visi ims rūpintis savimi, o bet kuris praeivis, grįždamas namo, be vargo prabėgs ant bėgimo takelio kokius penkis kilometrus. Technologijos gali mums padėti, tik ar mes to norime?