Franke

Europoje gera gyventi

Europoje gera gyventi

Gyvenimo gerovės reitingo sąraše Vilnius aplenkė gretimų šalių miestus

Paaiškėjo, kad ne veltui Holivudo žvaigždės nepraleidžia progos įsigyti vilas ir apartamentus Vakarų Europoje. Tai ne tik nostalgija Senajam žemynui. Britų bendrovės „Mercer’s” tyrimas parodė, kad Europos miestai užima pirmas vietas pagal 2008-ųjų gyvenimo gerovės reitingą.

Gerovės sostinė – Ciurichas

Geriausiai įvertintas Ciurichas (Šveicarija), blogiausiai – Bagdadas (Irakas). Reitingo autorių duomenimis, Šveicarijos ir Vokietijos miestai yra tarp gyvenimo gerovės lyderių. Pirmame reitingo dešimtuke yra po tris šių šalių miestus: Šveicarijos Ciurichas, Ženeva ir Bernas, Vokietijos Diuseldorfas, Miunchenas ir Frankfurtas.

Tarp Rytų Europos miestų geriausiai vertinamas Budapeštas, atsidūręs 74-oje vietoje, po jo seka 78-as likęs Vilnius. Lietuvos sostinė sąraše lenkia ne tik gretimų šalių miestus, bet ir Rusijos Maskvą, Sankt Peterburgą, jie yra atitinkamai 196-oje ir 175-oje vietose. Pasak ekspertų, Baltijos šalių sostinės išsiskyrė teigiamais pokyčiais, todėl, palyginti su 2007 m., sąraše palypėjo aukštyn. Rusijos miestams koją pakišo nesaugumas. Vilnius geriau nei Ryga ir Talinas įvertintas ir atsižvelgiant į saugumą.

Geriausiai įvertintas JAV miestas Honolulu bendrame sąraše yra tik 28-as.

„Europa lyderiauja dėl kelių priežasčių: gerai išplėtotos infra-struktūros, sveikatos priežiūros ir politinio stabilumo. Vis dėlto šiame regione yra milžiniškų skirtumų. Rytų ir Vakarų Europos miestų gyvenimo standartai labai skiriasi, tačiau jie sparčiai artėja vieni prie kitų”, – komentavo Slaginas Parakatilis, vyresnysis bendrovės „Mercer’s” tyrėjas.

Nesaugiausia Rusijoje

Prasčiausiai gyvenimo gerovė įvertinta Ndžamenoje (Čadas), Chartume (Sudanas), Brazavilyje (Kongas), Bangyje (Centrinė Afrikos Respublika) ir Bagdade. Pastarasis miestas atsidūrė sąrašo apačioje. Ciurichas įvertintas 108 taškais, o Bagdado reitingas tesiekia 13,5. Prasčiausiai tarp Europos miestų vertinama Baltarusijos sostinė Minskas (183-a vieta).

Liuksemburgas gavo saugiausio miesto vardą, Bagdadas pripažintas nesaugiausia vieta gyventi. Šis rodiklis nustatomas įvertinus nusikalstamumą, teisėsaugos institucijų veiklos efektyvumą, tarptautinį bendradarbiavimą, vidaus padėties stabilumą. Europoje nesaugiausi Rusijos miestai: Maskva, Sankt Peterburgas, Novosibirskas, Kazanė.

Sąrašo sudarytojų teigimu, dviejuose Amerikos žemynuose saugiausi Kanados miestai, o tokių Pietų Amerikos miestų kaip Karakasas, Bogota gerovės reitingai žemi dėl aukšto nusikalstamumo lygio, politinio ir ekonominio nestabilumo, eismo problemų, didelės taršos.

Iš Azijos šalių išsiskiria Indija ir Kinija, jų patrauklumą didina stabili politinė padėtis ir sparčiai augantis ūkis. Tačiau kitos šalys, tokios kaip Indonezija, Šri Lanka, Pakistanas, ne tokios patrauklios dėl konfliktų, vidinių problemų, didelio nusikalstamumo.

Reitingas padeda apsispręsti

Bendrovės „Mercer’s” manymu, sudarytas miestų reitingas verslui ir šalių vyriausybėms turėtų padėti apsispręsti dėl tarptautinės veiklos.

„Verslui ieškant naujų rinkų, plečiant veiklą, teikiant paslaugas užsienyje, tenka nemažai iššūkių. Skaičiuojant užsienyje dirbančių žmonių dienpinigius svarbu atsižvelgti į išlaidas tame mieste. Taigi gyvenimo gerovės rodiklis dažnai tampa svarbiu veiksniu, lemiančiu darbuotojų apsisprendimą vykti dirbti į svečią šalį ar atsisakyti pasiūlymo”, – kalbėjo bendrovės „Mercer’s” partneris Yvonne’as Sonsino.

„Kai darbuotojai svarsto paskyrimo užsienyje galimybę, asmens ir šeimos saugumas yra labai svarbus veiksnys. Į miestus, kurie vertinami kaip nesaugūs, gali būti sunku pritraukti geriausius specialistus”, – mano S.Parakatilis.

REKOMENDUOJAME