Maskvos ir Kijevo konfliktas dėl dujų tapo dideliu galvos skausmu kitoms Europos valstybėms, kurios rusiškas dujas importuoja per Ukrainą. Baiminamasi, kad pasikartos 2006 m. scenarijus, kai Europa patyrė mėlynojo kuro stygių.
Vokietija, Lenkija ir Italija vakar paskelbė, kad kol kas dujų tiekimas iš Rusijos nesutriko. Rusijos energetikos milžinas „Gazprom” tikina, kad visiškai nutraukęs tiekimą į Ukrainą eksportą į kitas Europos šalis šiek tiek padidino. Tačiau Maskva įspėjo, kad Kijevas gali pradėti vogti dujas ir tranzitinių vamzdynų. „Gazprom” pasiruošė tokiam scenarijui ir pasamdė specialistus, kurie skaičiuos, kiek dujų vamzdynais iškeliauja iš Rusijos ir kiek jų atkeliauja į Europos šalis. Pirmąsias išvadas „Gazprom” žada pateikti jau šiandien.
Kijevas užtikrino Europos šalis, kad tranzitas bus vykdomas pagal galiojančius susitarimus, bet nerimo neišsklaidė. Mat Kijevas ir Maskva vis dar nesusitarė dėl mokesčio už rusiškų dujų tranzitą per Ukrainos teritoriją.
Prezidentas Viktoras Juščenka priminė, kad per pastaruosius trejus metus dujų kaina Ukrainai išaugo beveik tris kartus, o tranzito mokestis – vos 6 proc. Tačiau į Kijevo reikalavimą didinti šį mokestį „Gazprom” atsakė griežtu ultimatumu, kad nuo šiol dujos Ukrainai bus tiekiamos europietiška rinkos kaina – po 418 JAV dolerių už tūkstantį kubinių metrų. Praėjusiais metais Kijevas mokėjo 180 dolerių.
Rusija ir Ukraina tęsia derybas. V.Juščenka išreiškė viltį, kad kontraktą dėl dujų tiekimo 2009-aisiais pavyks sudaryti per artimiausias dienas.
Sausio 1-ąją Ukrainos užsienio reikalų ministras Volodymyras Ogryzka paprašė Lietuvos tarpininkauti, kad ES įsitrauktų į Ukrainos derybas su Rusijos dujų koncernu „Gazprom“ sprendžiant dujų tiekimo klausimą.