Tikkuurila

Etikos sargai tirs, ar S.Spėčius nesupainiojo interesų

etikos sargai

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK), įvertinusi žiniasklaidoje pateiktą informaciją apie buvusio valstybės tarnautojo – ministro pirmininko patarėjo – Sauliaus Spėčiaus darbą bendrovėje „Leo LT”, nutarė pradėti šių aplinkybių tyrimą, siekdama išsiaiškinti, ar nebuvo pažeistos Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo nuostatos, reglamentuojančios apribojimus pasibaigus valstybinei tarnybai.

Pagal šį įstatymą, asmuo, nustojęs eiti pareigas valstybinėje tarnyboje, vienus metus neturi dirbti įmonės vadovu, vadovo pavaduotoju, būti įmonės tarybos ar valdybos nariu, jei per paskutinius darbo metus jo tarnyba buvo tiesiogiai susijusi su šių įmonių veiklos priežiūra ar kontrole arba jeigu asmuo dalyvavo svarstant ir priimant palankius šioms įmonėms sprendimus.

S. Spėčius gegužę pasitraukė iš Premjero Gedimino Kirkilo patarėjo posto ir tapo „Leo LT” valdybos nariu, primena ELTA. Jis dar eina ir premjero visuomeninio konsultanto pareigas. S. Spėčius vadovavo Premjero sudarytai darbo grupei, rengusiai nacionalinio investuotojo bendrovės steigimo koncepcijos esmines nuostatas, buvo Vyriausybės derybininkas su „NDX energija”.

Seimo narys teisininkas Kęstutis Čilinskas mano, kad S. Spėčiaus skyrimas „Leo LT” valdybos nariu yra nesuderinamas su teise ir korupciją skatinantis pavyzdys.

K. Čilinskas nurodo, kad pagal „Leo LT” įstatus ši bendrovė yra visus Lietuvos elektros perdavimo ir skirstymo tinklus valdanti įmonė, kurios tikslas – pelno siekimas. „Nuo pelno dydžio priklausys ir valdybos narių, taip pat ir S. Spėčiaus, atlyginimai, t. y. nuo to, kaip brangiai bus parduodama vartotojams elektros energija”, – sako K. Čilinskas.

Jo nuomone, ministro pirmininko patarėjui palankų privačių bendrovės savininkų požiūrį dėl jo tinkamumo būti valdybos nariu galėjo lemti ir tai, kad buvęs Vyriausybės vadovo patarėjas savo įtaka ir ryšiais valdžioje galės užtikrinti bendrovės pelną, t. y. dideles vartotojams parduodamos elektros energijos kainas. Be to, anot K. Čilinsko, būdamas Vyriausybės pareigūnu jis „nematė”, kad „Leo LT” derybų dokumentai yra vienpusiškai naudingi privatiems savininkams, o ne valstybei.

Visuomenė turi pagrindo įtarti, teigia K. Čilinskas, kad ministro pirmininko patarėjas jau galvojo apie savo postą bendrovėje, kai rūpinosi, kad būtų sukurtas ir priimtas būtent toks – privatiems savininkams naudingas, o valstybei ir vartotojams žalingas – valstybinių energetikos įmonių kapitalo perdavimo „Leo LT” bendrovei modelis.

Parlamentaro teigimu, ministro pirmininko patarėjas S. Spėčius buvo aktyvus dalyvis svarstant šį sprendimą tiek Vyriausybėje, tiek Seimo komitetuose. Todėl, pasak K.Čilinsko, skiriant į vieną iš vadovaujančių įmonės postų valstybės tarnautoją, kuris aktyviai prisidėjo prie šios įmonės praturtinimo valstybės kapitalu, grubiai nusižengiama įstatymui, skatinama korupcinė ir visuomenei žalinga valstybės tarnautojų veikla.

„Leo LT” bus atsakinga už naujos atominės elektrinės Lietuvoje statybą, elektros tiltų su Lenkija ir Švedija projektų įgyvendinimą bei šalies energetikos sistemos sujungimą su Vakarų Europos energetikos sistema.

REKOMENDUOJAME