Europos Sąjungos (ES) viršūnių susitikime užsitikrinus 175 milijonų eurų paramą elektros jungties tarp Baltijos šalių ir Švedijos tiesimui, šio projekto įgyvendinimas turėtų prasidėti jau artimiausiu metu, ketvirtadienio vakarą pareiškė Premjeras Andrius Kubilius.
Ministras Pirmininkas užsiminė, kad projekto įgyvendinimui galėtų būti sukurta bendra Lietuvos, Latvijos ir Švedijos įmonė, o Baltijos jūros dugnas gali būti pradėtas tirti dar šią vasarą.
Briuselyje posėdžiaujanti Europos Vadovų Taryba ketvirtadienį iš principo pritarė Europos Komisijos siūlymui skirti 175 milijonus eurų (604 mln. litų) Baltijos šalis ir Švediją sujungsiančiam elektros tiltui. Formaliai šis sprendimas turėtų būti patvirtintas penktadienį.
„Manau, nesunku susitarti, kad šį tiltą stato trys šalys, įkurdamos bendrą įmonę (…). Kai jau Europos Vadovų Taryba įpareigoja mus – švedus, latvius ir lietuvius – pastatyti tokį tiltą ir panaudoti ES skirtus pinigus, kurie skiriami šiuo sudėtingu laikotarpiu, būtų gėda, jeigu mes dėl kokių nors priežasčių nerastume sutarimo, kaip šitą ES projektą realizuoti”, – vėlų ketvirtadienio vakarą Briuselyje žurnalistams sakė A. Kubilius.
Lietuvos vadovai ne kartą yra sakę, kad elektros jungtis padėtų Lietuvai ištrūkti iš energetinės izoliacijos ir visiškos priklausomybės nuo Rusijos.
Premjero A. Kubiliaus teigimu, Baltijos jūros dugno tyrimo darbus būtų galima pradėti dar šią vasarą. Tiesa, iki tol reikia galutinai susitarti su Latvija dėl elektros tilto maršruto – tiek Vilnius, tiek Ryga iki šiol siekė, kad jungtis eitų į jų šalį.
A. Kubilius taip pat pažymėjo, kad kartu turi būti sukurta bendra elektros energetikos rinka Baltijos valstybėse pagal Šiaurės šalių modelį.
Parama elektros tiltui numatyta 5 milijardų eurų pakete, skirtame energetikai ir plačiajuosčiam internetui. Jame taip pat numatoma skirti papildomai 100 milijonų eurų jungčiai tarp Suomijos ir Estijos stiprinti. Lėšos taip pat numatytos jungtims Vokietijoje, Ispanijoje, Portugalijoje, Prancūzijoje, Airijoje, Jungtinėje Karalystėje.