Įsigaliojus Statybos įstatymo pakeitimams, parduoti ar išnuomoti būstą nuo sausio galima tik gavus energinio naudingumo sertifikatą. Šiuos išduoda keli šimtai ekspertų, ir kaskart prireikus sertifikato, žmogui reikia ieškoti tokio specialisto. Institucijos siekia, kad šį dokumentą išduotų ir Registrų centras.
Europos Sąjungos direktyva nurodo, kad statomiems, parduodamiems ar išnuomojamiems pastatams, nuomininkui ar pirkėjui turi būti parodomas, o pirkėjui arba naujam nuomininkui – įteikiamas energinio naudingumo sertifikatas ar jo kopija. Juos išduoda tik sertifikuoti ekspertai. Sertifikato nereikia, jei jau buvo atliktas viso namo energinis vertinimas.
Aplinkos ministras siūlo, kad sertifikatus išduotų ne tik Statybos produkcijos sertifikavimo centras, bet ir Registrų centras.
„Jūs negalėsite iš Registrų centro gauti, jei ten nėra to sertifikavimo. Bet visi duomenys tų patalpų, kurios bus sertifikuotos, o jos sertifikuotos darant sandorius, kaupiami mūsų sertifikavimo centre. Viskas ir lieka, tačiau mes tuos duomenis perduosime ir Registrų centrui“, – teigė ministras Valentinas Mazuronis.
Siūloma, kad nuo liepos Registrų centras ne tik galėtų išdavinėti energinio efektyvumo sertifikatus, bet ir galėtų nustatyti pastato ekonomiškumo klasę. Manoma, tokia paslauga bus aktuali ypač ne miestuose gyvenantys žmonės. Registrų centro sertifikatai įgys ir juridinę galią, tai reiškia, notarai, antstoliai patys galės iš registrų pasiimti sertifikatą. Patalpų savininkui atkristų rūpestis ieškoti eksperto.
„Dabar sertifikavimo duomenys yra kaupiami sertifikavimo centre ir jie yra registruojami pagal statybos reglamentus, aplinkos ministro įsakymus, tačiau duomenų banke tie duomenys nėra legalūs. Registrų centro duomenys yra teisingi, legalūs ir nenuginčijami tol, kol teismas nepasakė kitaip arba kol pats asmuo nepakeitė“, – teigė Registrų centro direktoriaus pavaduotojas nekilnojamojo turto kadastrui ir registrui Romualdas Kasperavičius.
Šiuo metu ekspertai už sertifikato išdavimą prašo nuo 100 iki 400 litų. Registrų centro duomenimis, energinio naudingumo sertifikatus šalyje turi mažiau nei pusė procento nekilnojamojo turto objektų.