Balandžio 17-18 dienomis Palangoje vykusioje savivaldybių asociacijos organizuotoje „Miesto efektyvaus energijos valdymo“ konferencijoje savivaldybių bei verslo atstovai siūlė sprendimus, kaip galima padidinti energijos panaudojimo efektyvumą.
Būtini kompleksiniai sprendimai
UAB „Elsis TS“ veiklos plėtros departamento komercijos skyriaus vadovas Edmundas Gruzdys savivaldybių asociacijossurengtoje konferencijoje savo pranešime „Priemonės efektyviam automatizuotam energinių resursų valdymui, duomenų perdavimui ir kontrolei“ akcentavo efektyvaus energijos valdymo problemą. Ši tema aktuali daugeliui iš mūsų, nes daugiabučių namų ūkiai yra vieni didžiausių energijos vartotojų Lietuvoje.
„Lietuvoje daugiabučių namų ūkiai sunaudoja daugiau kaip 30% visos galutinės energijos, iš jų daugiau kaip 80% šildymui ir karštam vandeniui,” – teigia E. Gruzdys.
Per pastaruosius 10 metų 65% būstų buvo dalinai naujinti pačių namų ūkių iniciatyva, nemažai daugiabučių dalyvauja finansuojamose renovavimo programose, dar 840 namų atrinkta renovacijai pagal naują programą. Visgi E. Gruzdys pažymi, kad atnaujinimas nesibaigia tik sienų apšiltinimu ar langų keitimu, o norint pasiekti aukštus rezultatus yra būtini kompleksiniai sprendimai.
„Dažniausiai, norint sumažinti būsto šildymo išlaidas, daugiausia dėmesio skiriama pastatų konstrukcijų gerinimui, fasado šiltinimo sprendimams, o vidinių inžinerinių sistemų galimybės nepelnytai nuvertinamos. Tačiau norint efektyviai valdyti energetinius resursus ir sumažinti sąskaitas, itin svarbu skirti didesnį dėmesį šilumos punkto modernizavimui, nuotolinio valdymo priemonėms ir automatizuotai resursų apskaitai,“ – dėstė E. Gruzdys.
Namo valdymas leidžia taupyti efektyviau
Pasak UAB „Elsis TS“ specialisto, vienas iš svarbiausių sprendimų renovuojant namus yra šilumos sistemos modernizavimas, kuris suteikia galimybę sutaupyti iki 30% išlaidų šildymui, o pačios investicijos atsiperka per 2 – 3 metus.
„Atlikus šildymo sistemos pertvarkymą, galima naudoti individualų temperatūros reguliavimą pagal poreikius, įrengiant termostatinius ventilius. Tačiau tik valdymas neišsprendžia taupymo problemos, nes jei nėra apskaitos, šiluma gali būti išleidžiama per atvirus langus ir gyventojai nebus skatinami taupyti. Todėl būtina įsidiegti individualios šilumos apskaitos priemones, pavyzdžiui, šiluminės energijos daliklius apskaitai, kurie privalomi Prancūzijoje ir Vokietijoje bei yra plačiai naudojami daugelyje ES šalių (Danijoje, Olandijoje, Lenkijoje, Čekijoje ir kitose),“ – pavyzdžius pateikia E. Gruzdys.
„Turėdami šiuos daliklius gyventojai moka tik už faktiškai sunaudotą šilumą, o ne pagal patalpų plotą. Temperatūros davikliai kiekviename bute leidžia kaupti informaciją apie energijos suvartojimo priklausomybę nuo buto ir lauko temperatūros, todėl gyventojams lengviau atlikti analizę,” – sistemos ypatumus dėsto specialistas.
„Be to, gyventojui atsiranda galimybė prisijungti prie sistemos ir peržiūrėti esamą bei prognozuoti būsimą ir energetinių resursų sunaudojimą, vykdyti statistinę palyginamąją analizę. Išplėtus tokių sistemų funkcijas, esami daugiabučiai renovacijos programos metu gali prilygti intelektualiems namams ir suteikti didesnį komfortą gyventojams,”- tvirtina „Elsis TS“ veiklos plėtros departamento komercijos skyriaus vadovas.
Pasak E. Gruzdžio, investicijos į automatizavimo sistemas yra ženkliai mažesnės nei statybiniai ir renovacijos darbai, o šilumos tiekimo sistemos modernizacija daugiabučiuose įdiegiant daliklines apskaitos sistemas kainuoja bemaž dvigubai mažiau nei kolektorinės sistemos diegimas. Taip pat E. Gruzdys pastebėjo, kad pratęsiant Aplinkos ir Energetikos ministerijų iniciatyvas, savivaldybių vadovai ir atsakingi darbuotojai gali turėti didelę įtaką informuojant gyventojus apie energetinių išteklių taupymo galimybes ir sprendimus dėl individualios energijos apskaitos sistemų diegimo.