Į neeilinį posėdį susirinkęs Seimas žengė žingsnį, kad būtų suskaidyta Ūkio ir įsteigta nauja Energetikos ministerija.
Nauja institucija būtų atsakinga už strateginių energetinių projektų įgyvendinimą, tačiau opozicija netiki valdančiųjų pažadais, kad ją įsteigti valstybei nekainuos nė cento.
Energetikos ministerijos steigimas numatytas valdančiųjų parengtame krizės įveikimo plane ir A. Kubiliaus Vyriausybės programoje.
Seimas po svarstymo pritarė Premjero Andriaus Kubiliaus Vyriausyvbės ketinimams steigti Energetikos ministeriją. Už tai balsavo 68 į posėdį šeštadienį susirinkę Seimo nariai, 36 buvo prieš, vienas susilaikė.
Pastatyti elektros jungtis į Vakarus, renovuoti būstą, rūpintis branduoline energetika – tokia, pasak Vyriausybės, būtų Energetikos ministerijos misija.
Opozicija pasigedo naujai institucijai užduoties plėtoti alternatyvią energetiką ir netiki, kad Ūkio ministerijos skaidymas į dvi nieko nekainuos. Pasak buvusio ūkio ministro Kęstučio Daukšio, taip nebūna.
„Juk į Briuselį skraidys du ministrai, sekretorių reikės dviem ministrams, automobilių – dviem ministram, padėjėjų – dviem ministram”, – Seimo posėdžio metu sakė K. Daukšys.
Ar ministeriją įmanoma įsteigti už dyką nebuvo tikri ir Seimo teisininkai, ir net konservatorių koalicijos partneriai. Jie žada projektui paramą, bet su sąlyga, kad nauja ministerija nebus amžina.
„Energetikos ministerijos tikslai, pakartosiu, yra du – energetinė nepriklausomybė ir būsto renovavimas. Šiuos programinius tikslus įgyvendinus, ši pirmoji Lietuvos istorijoje veiksmo ministerija turėtų būti reorganizuota arba likviduota”, – teigė Liberalų ir centro sąjungos pirmininkas Artūras Zuokas.
Energetikos ministerija Lietuvoje jau buv 1992–1996 m., tačiau ją panaikino 996-aisiais į valdžią atėję konservatoriai.
„Tikroji Energetikos ministerijos steigimo priežastis – duoti savo draugeliams vietas ir nieko daugiau”, – Vyriausybės tikslus kritikavo socialdemokratė Birutė Vėsaitė.
„Kodėl opozicija tokia susinervinusi? iki šiol buvo labai paprastai ir aiškiai – energetikai valdė valstybę, o ne valstybė valdė energetiką. Štai ir ateina pokyčių metas, esminių permainų metas”, – į kritiką atsakė A. Kubilius
Energetikos ministerija esą būtų pajėgi geriau atstovauti valstybei „Leo LT” bendrovėje ir kovojant dėl mažesnių šilumos bei elektros kainų.
Tačiau radikalesnė opozicija pasigedo ryžtingesnių sprendimų, pvz., „Leo LT” sandorio atšaukimo.
„Kur tie jūsų sprendimai? Kur jie yra, Andriau? Ar neatsitiks taip, kad „Leo LT” ir ministrą į naują energetikos ministeriją „pastatys”? – piktinosi Seimo narys Petras Gražulis.
Kad keturiolikta ministerija būtų įsteigta, reikia dar vieno Seimo balsavimo. Be to, priimtą įstatymą turės pasirašyti prezidentas Valdas Adamkus.
Tai esą leis užtikrinti efektyvų Lietuvos energetikos sektoriaus valdymą. Į šios ministerijos vadovus žadama siūlyti Arvydą Sekmoką, dabartinį ūkio ministro konsultantą.
Energetikos ministerija sieks užtikrinti Lietuvos ateities energetikai keliamų uždavinių įgyvendinimą ir energetikos sistemos integravimą į Europos Sąjungos sistemas.
Numatoma įsteigti ministerija koordinuos, kad būtų suderinti energetikos sektoriai, besiremiantys moderniausiomis technologijomis, naudojantys kiek galima įvairesnius pirminės energijos šaltinius.
Energetikos ministerija sieks numatyti priemones, kaip veiksmingai neutralizuoti ar kompensuoti dėl priklausomybės nuo energijos tiekimo iš Rusijos atsirandančias grėsmes ar mažinti jų keliamą žalą.
Nauja ministerija vykdys Lietuvos nuostatą remti branduolinės energetikos tęstinumą Lietuvoje.
Manoma, kad nauja Energetikos ministerija efektyviau koordinuos bei kontroliuos Lietuvos ir Lenkijos bei Baltijos valstybių regiono energetinės infrastruktūros projektus.