Laisva elektros rinka, kas būtina įgyvendinant elektros jungčių projektus, turi realias ekonomines prielaidas pradėti veikti nuo 2010-ųjų sausio 1-osios. Tokią poziciją trečiadienį Lietuvos laisvosios rinkos instituto surengtoje diskusijoje „Energetika – viešoji gėrybė ar verslas” Seime pristatė LEO LT valdybos narys, teisės direktorius Vilius Bernatonis.
Pasak LEO LT valdybos nario, elektros rinka yra būtina sąlyga įgyvendinant elektros jungčių projektus. Ji sukurs didesnę erdvę prekybai elektra, daugiau gamintojų ir tiekėjų galės konkuruoti, o pasiekus atitinkamus susitarimus su partneriais ir pradėjus funkcionuoti bendrai Baltijos rinkai, ji galės integruotis su Skandinavijos NORD POOL ir Lenkijos rinkomis.
LEO LT atstovo nuomone, kad elektros rinkos mechanizmas pradėtų veikti, reikėtų panaikinti apribojimus konkurencijai: keisti visuomeninio tarifo taikymo tvarką ir jo nustatymo mechanizmą, keisti elektros gamintojų subsidijavimo tvarką, nustatyti aiškų ir ekonomiškai pagrįstą elektros persiuntimo tarifų nustatymo mechanizmą, užtikrinti didesnes galimybes vartotojams ir tiekėjams pirkti elektrą iš užsienio valstybių.
„Laisva elektros energijos gamintojų ir tiekėjų konkurencija leis užtikrinti racionalią elektros gamybą ir apsaugoti vartotojų interesus. Vartotojai savo poreikius žino geriausiai, o turėdami galimybę pirkti elektrą iš pasirinktų tiekėjų ar gamintojų, galės užsitikrinti racionalų energetinio resurso naudojimą”, – sako V. Bernatonis.
Pradėjus veikti rinkos mechanizmui, vartotojai galės reikalauti iš tiekėjų geriausių sąlygų, tiekėjai konkuruos tarpusavyje, siūlydami vartotojų poreikius atitinkančias kainas ir tiekimo planus, gamintojai bus skatinami ieškoti efektyviausių gamybos būdų konkuruodami tarpusavyje, o didmeninėje rinkoje bus formuojama skaidri ir aiški elektros kaina.
Pasak V. Bernatonio, uždarius Ignalinos atominę elektrinę, dominuojančiu šalies elektros energijos gamintoju taps Lietuvos elektrinė. Jos gaminamos elektros kaina gali būti daugiau nei keturis kartus didesnė už šįmet gaminamos atominėje elektrinėje. Šiais metais IAE gaminamos elektros 1 kWh (kilovatvalandės) kaina yra 6,1 cento. Vadinasi, elektra bus gaminama brangiausiame šaltinyje, o energetinė priklausomybė nuo įvežtinio organinio kuro padidės. LEO LT atstovo teigimu, elektros rinkos liberalizavimas kainų šuolį galėtų sušvelninti.
2008 metų gegužės 20 dieną įkurta LEO LT yra nacionalinė elektros energetikos bendrovė, per savo antrines įmones valdanti pagrindinę Lietuvos Respublikos elektros energetikos sistemos dalį – elektros energijos perdavimo ir skirstomuosius tinklus. 61,7 proc. LEO LT akcijų valdo Vyriausybė, 38,3 proc. – bendrovė „NDX Energija”.