Franke

Elektros energija brangs 3 centais

Elektros energija brangs 3 centais

Kainų komisijai sumažinus elektros gamybos kainą, galutinė kaina vartotojams kitąmet turėtų išaugti ne 7, o 3 centais už kilovatvalandę.

Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija, prieš keletą savaičių atidėjusi didesnių kitų metų elektros kainų tvirtinimą, ketvirtadienį 0,7 cento iki 14,3 ct sumažino elektros gamybos kainą.

Gamybos kaina sudaro trečdalį galutinės kainos vartotojams.

Savo ruožtu didžiausia „Leo LT” akcininkė Ūkio ministerija ragina skirstymo ir perdavimo paslaugų kainas palikti tokias pačias kaip ir šiemet.

Jeigu „Leo LT” atsižvelgtų į pagrindinio akcininko nuomonę, elektra brangtų maždaug 3 ct/kWh iki 36 ct/ kWh.

Kad elektra turėtų brangti ne 7, bet 3 ct/kWh pirmadienį buvo pareiškęs ir Premjeras Andrius Kubilius.

Anksčiau buvo planuojama, kad elektros kaina nuo 2009 m. didės iki 40 ct/kWh.

Šiuo metu pagrindinis elektros tarifas vartotojams yra 33 centai.

Kainų komisijos pirmininkas Virgilijus Poderys prognozuoja, kad naująsias elektros kainas pavyks patvirtinti iki Naujųjų metų ir jos įsigalios nuo sausio 1 d.

Nacionalinės energetikos bendrovės „Leo LT” vadovas Gintautas Mažeika teigė, kad galutinė kaina vartotojams mažėtų tuomet, jei komisija sumažintų gamintojų kainas.

„Siūloma įvairių scenarijų ir variantų. Tie projektai, kurie dabar yra paskelbti Kainų komisijos, didelio optimizmo nekelia, kadangi gamybos kaina iš esmės nemažėjo”, – sakė G. Mažeika.

Lrt.lt primena, kad valdančioji koalicija kreipėsi į Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisiją, prašydama kol kas netvirtinti galutinių elektros kainų vartotojams.

Komisijos pirmininkas Virgilijus Poderys tuomet sakė besitikintis, kad susėdus prie vieno stalo politikams, energetikams ir Kainų komisijos nariams, pavyks rasti visiems priimtiną sprendimą.

Spaudžia ir dujininkus

Be to, Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija, raginama politikų ir Premjero A. Kubiliaus, bando apriboti dujininkų apetitą kitąmet gamtinių dujų kainą gyventojams pakelti apie 40 proc.

Iš esmės vienintelė šalies rinkoje dujų tiekimo bendrovė „Lietuvos dujos” savo tinklalapyje jau skelbia Kainų komisijos dar nepatvirtintas 2009 m. dujų kainas, apie jas mokamais skelbimais bendrovė informavo ir žiniasklaidoje.

„Lietuvos dujos” gyventojams, turintiems įprastas dujines virykles ir per metus suvartojantiems iki 800 kubinių metrų dujų, jas nori branginti iki 2,24 lito vietoje dabartinės 1,62 lito kainos už kubinį metrą, o individualius namus dujomis šildantiems gyventojams, per metus suvartojantiems nuo 800 iki 20 tūkst. kubinių metrų dujų, dabartinį 1,26 lito tarifą ketina pakelti iki 1,69 lito.

Kainų komisija siūlo dujas buitiniams vartotojams maksimaliai branginti 27 proc. Tokiu atveju mažiausiai dujų suvartojantiems gyventojams už jas reikėtų mokėti 2,06 lito už kubinį metrą.

Pagal dabar galiojančius įstatymus, gamtinių dujų kaina gyventojams nustatoma vieną kartą per metus ir galioja iki einamųjų metų pabaigos.

Be to, numatomos dujų kainos gyventojams apskaičiuotos su 18 proc. pridėtinės vertės mokesčiu, kuris nuo sausio 1-osios išaugs 1 procentu.

„Nemato” kainų kritimo

Komisijos pirmininkas Virgilijus Poderys tvirtino, kad „Lietuvos dujų” ir komisijos pozicijos dėl naujų kainų skaičiavimo skiriasi. Anot jo, komisija ir bendrovė šiandien yra „absoliučiai skirtingų pozicijų”.

V. Poderys įsitikinęs, kad dujos vartotojams nuo kitų metų neturėtų brangti tiek, kiek prašo įmonė. Anot jo, vienas argumentų yra mažesnė dujų kainų prognozė. Pasaulio rinkose pinga visos energetinės žaliavos, tačiau dujininkai norėtų, jog apskaičiuojant kitų metų dujų kainą būtų remiamasi 1001 lito už tūkstantį kubinių metrų dujų kaina, o ne 902 litų, kaip rėmėsi komisija.

Pasak V. Poderio, dabar prognozuojama, kad kitais metais dujos bus dar pigesnės – 1000 kubinių metrų kainuos tik 770 litų. Šiuo metu dujų importo kaina siekia net 1256 litus už 1000 kubinių metrų.

Dujų kainą sudaro importo, perdavimo, skirstymo ir tiekimo (pardavimo) išlaidos. Didžiausia dalis – importo kaina (buitiniams vartotojams – 70 proc., ne buitiniams – 84 proc.).

Nors pastaruoju metu gerokai smuktelėjo naftos vertė, dujos kol kas nepinga, nes jos siejamos su mazuto ir gazolio kaina per 6 mėnesius. V. Poderys siūlo dujų kainas šalyje nustatyti ne kas metus, bet kas ketvirtį ar bent kas pusmetį. Tai esą leistų lanksčiau keisti kainas, o bendrovei būtų lengviau tvarkyti finansus.

„Dabar neįmanoma išaiškinti vartotojams, kad pernai nepataikėme (nuspėti būsimų importo kainų – aut.), todėl šiandien reikia grąžinti skolą už praėjusius metus. O pataikyti sunku”, – aiškino jis.

Per krizę – didesnės algos

V. Poderys taip pat pareiškė, kad 2009-aisiais numatytas per didelis atlyginimų „Lietuvos dujų” darbuotojams kėlimas.

„Jis nepateisinamas”, – neslėpė komisijos vadovas.

Pasirodo, kitąmet monopolininkės „Lietuvos dujos”, nepaisydamos visai šalies ekonomikai kylančių problemų, planuoja maždaug dešimtadaliu didinti algas. Neva jos yra mažesnės nei vidutinės darbo rinkoje. Be to, į didesnę dujų kainą įskaičiuotos skaitiklių patikros ir keitimo išlaidos. V. Poderys mano, kad patikras galima atlikti kitais metais.

„Noras didinti kainas teisiškai gal ir pagrįstas. Tačiau tai yra ne tik teisinis ar aritmetinis reguliavimas, bet ir ekonominis”, – teigė komisijos pirmininkas. Anot jo, bendrovei reikėtų laikytis ekonominės logikos ir nedidinti darbo užmokesčio. Bent jau ne tiek, kiek planuojama.

Arvydas Sekmokas, būsimasis energetikos ministras, taip pat suabejojo, ar didėjant nedarbui ir daugeliui įmonių mažinant atlyginimus „Lietuvos dujoms” derėtų juos didinti.

Parlamentaras Julius Veselka piktinosi, kad iš investicijų, kurios įskaičiuojamos į kainą, naudos gauna tik bendrovė, o ne vartotojai: „Vadinasi, kuo didesnė krizė, tuo monopolininkams bus geriau.”

REKOMENDUOJAME