Franke

Elektros, dujų, šilumos energiją taupančioms įmonėms – kompensacijos

Elektros, dujų, šilumos energiją taupančioms įmonėms – kompensacijos

Efektyviai energiją vartojančios ir šį procesą audituojančios pramonės, transporto, paslaugų ir žemės ūkio įmonės gali teikti paraiškas ir gauti kompensacijas už sutaupytą elektros energiją, šilumą bei gamtines dujas. Ši speciali paramos priemonė yra orientuota į tuos juridinius asmenis, kurie šiais metais įsigijo ir savo veikloje įdiegė įrangą, padedančią efektyviau vartoti energiją. Kompensacijoms iš Klimato kaitos programos lėšų skirta 2 mln. eurų.

„Energijos efektyvumo didinimas yra vienas iš nacionalinių tikslų. Siekiame sumažinti pirminės ir galutinės energijos suvartojimą bei iki 2030 m. pabaigos įgyvendinti Energijos efektyvumo direktyvos įpareigojimus Lietuvai – sutaupyti 27,279 TWh galutinės energijos. Tačiau pagalba įmonėms nėra tik šių tikslų siekis, kartu tai – ir motyvacija konkurencingumu, sąskaitomis už energijos išteklius ir energijos efektyvumu besirūpinančioms įmonėms bei pagalba plečiant efektyvaus energijos naudojimo priemonių spektrą“, – sako energetikos viceministrė Daiva Garbaliauskaitė.

Pagal šią priemonę valstybės kompensacija gali būti skiriama juridiniams asmenims, kurie, įgyvendindami energijos vartojimo audito ataskaitoje nurodytas energijos vartojimo efektyvumo didinimo priemones, nuo šių metų sausio 1 d. įsigijo ir įdiegė apšvietimo, šildymo sistemos ar technologinių procesų įrangą.

Atkreiptinas dėmesys, kad į kompensacijas pretenduoja tik tos įmonės, kurios turi ne anksčiau nei 2017 m. sausio 1 d. atliktą  energijos vartojimo auditą pagal patvirtintą metodiką. Vienas juridinis asmuo gali teikti tik vieną paraišką, o maksimalus kompensacinės išmokos dydis vienam pareiškėjui yra 200 tūkst. eurų. Kompensacinė išmoka mokama tuo atveju, jei pareiškėjo minimalūs energijos sutaupymai per metus siekia 10 MWh ir daugiau.

Prašymus kompensacijoms įmonės gali teikti tik elektroniniu būdu – per Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) informacinę sistemą APVIS. Jos bus priimamos iki kol pakaks lėšų skirtų šiai priemonei, bet ne ilgiau kaip iki 2021 m. gruodžio 31 d.

Šios investicijos iš Klimato kaitos programos suteikia galimybę pramonės, transporto, paslaugų ir žemės ūkio sektoriuose ekonominę veiklą vykdančioms ir galutinę energiją vartojančioms įmonėms prisidėti prie klimato kaitos mažinimo. Daugelis šios programos priemonių orientuotos į šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio mažinimą, oro kokybės gerinimą bei atsinaujinančių energijos išteklių technologijų diegimą, o taip pat – efektyvų energijos vartojimą.

Aktualią informaciją apie kvietimą kompensacijoms galite rasti čia.

REKOMENDUOJAME