Lietuvoje veikianti elektros birža „BaltPool“ elektros energijos rinkos dalyviams kitąmet žada pasiūlyti naujas sandorių galimybes.
Seimui priėmus tam reikalingus įstatymus, elektros energijos pirkimo–pardavimo sandorius būtų galima sudaryti ne tik kitai dienai, bet metams ar net keleriems. Teigiama, kad šis prekybos modelis bus naudingas ne tik biržos dalyviams, bet ir elektros energijos vartotojams, praneša LTV „Panorama“.
Šalies įmonės turi galimybę elektrą pirkti biržoje. Lietuvoje tokią biržą organzuoja įmonė „BaltPool“. Biržoje dalyvauja gamintojai ir tiekėjai iš Lietuvos bei kaimyninių energetikos sistemų, prekiaujantys Lietuvoje pagaminta arba importuota elektros energija, kuri perkama naudoti Lietuvoje ir eksportui į gretimas energetikos sistemas.
„Šiuo metu Lietuvoje veikiame pagal „NordSpot“ principus ir turime prekybą vienai dienai. Tai yra sandoriai, kurie sudaromi šiandien Lietuvos elektros biržoje kaip tam tikras planas rytojaus gamybai.
Šalia šito ruošiamės pasiūlyti rinkai ilgalaikius elektros sandorius. Vadinasi, bus galima sudaryti sandorį tam tikram laikotarpiui į priekį“, – sako Lina Skrabutėnaitė, bendrovės „BaltPool“ generalinė direktorė.
Elektros energijos biržos dalyvės – bendrovės „Enefit“ – vadovas sako, kad šis prekybos modelis bus naudingas ne tik biržos dalyviams, bet ir elektros energijos vartotojams.
„Yra daug įmonių, kurios neturi garantuotų šaltinių, šita rinka kaip ir suteikia jiems tokią galimybę. Aišku, išlošia ir galutinis vartotojas. Nes jis gaus pasiūlymą ne iš dviejų–keturių tiekėjų, bet, pvz., iš dešimties. Atsiranda natūrali konkurencija. Kažkas konkuruos kaina, kažkas konkuruos sąlygomis. Konkurencija kainą sureguliuoja ir padeda rinkai vystytis“, – tvirtina bendrovės „Enefit“ generalinis direktorius Liudas Liutkevičius.
Jo teigimu, elektros biržos dalyviams bus lengviau prognozuoti elektros kainas tiek mažmeninėje, tiek didmeninėje rinkoje, todėl ir jos poreikius bus galima planuoti.
„Kaip pavyzdys – šiandienos vartotojai, kurie daro sprendimą, ar kontraktą dėl elektros energijos pasirašyti metams, dviem arba trims. Pažvelgę į tokią rinką iš karto gali pamatyti, kad, pvz., 2012 metams kaina yra prognozuojama tokia, o 2013 metams – didesnė. Bet, pavyzdžiui, gaunu pasiūlymą 2012 ir 2013 metams sudaryti kontraktą už tą pačią kainą. Natūralu, kad man labiau apsimoka sudaryti dviejų metų kontraktą“, – sako L. Liutkevičius.
Analogiški, ilgalaikiai elektros energijos biržos sandoriai yra vykdomi Europos šalyse. Lietuvoje, priėmus reikiamus įstatymus Seime, tai planuojama pradėti daryti kitų metų pirmoje pusėje.