Referendumo dėl Ignalinos atominės elektrinės darbo pratęsimo rezultatai niekaip nepakeis Lietuvos įsipareigojimo kitų metų pabaigoje uždaryti jėgainę, o vienašališkai nusprendusi pratęsti antrojo bloko darbą Lietuva pažeistų Europos Sąjungos (ES) teisę, ir tai gali turėti labai rimtų finansinių padarinių, teigia Europos Komisijos atstovas.
Premjeras Gediminas Kirkilas tvirtina, kad šansų susitarti dėl jėgainės pratęsimo yra, o kartu su Seimo rinkimais rengiamame referendume išreikšta žmonių valia būtų papildomas argumentas. Tuo tarpu prezidentas Valdas Adamkus referendumą yra pavadinęs žmonių kvailinimu.
Anot ES energetikos komisaro Andrio Piebalgo atstovo spaudai Ferano Taradelo (Ferran Tarradellas), klausimas dėl IAE uždarymo kitų metų pabaigoje yra „nediskutuotinas” ir referendumas nekeičia šios situacijos.
„IAE uždarymas nebuvo vienašalis Lietuvos sprendimas, bet stojimo sąlyga, su kuria sutiko visos ES narės. Komisija gerbia Lietuvos valdžios teisę skelbti referendumą, bet šis referendumas nekeičia situacijos. Manau, svarbu priminti, kad Lietuvos žmonės balsavo už Stojimo sutartį (įskaitant protokolą, numatantį IAE uždarymo datą) referendume 2003 metų gegužės 10-11 dienomis ir ją patvirtino 91 proc. dauguma”, – rašoma F. Taradelo atsakyme Eltai.
Europos Komisijos pareigūnas vengė komentuoti partijos Tvarka ir teisingumas bei Darbo partijos priešrinkiminius pareiškimus, kad IAE darbas vis tiek bus pratęstas, bet užsiminė, kad vienašalis sprendimas sulauktų rimtų pasekmių.
„Esame tikri, kad Lietuvos valdžia gerbs Stojimo sutartį. Nekomentuosiu politikų pareiškimų per rinkimų kampaniją. Teoriškai, jei Lietuva pratęs IAE darbą, tai bus labai rimtas ES teisės pažeidimas, kuris turės rimtų pasekmių, įskaitant labai rimtas finansines pasekmes. Kokios jos būtų – tai būtų sprendžiama, esant sutarties pažeidimui”, – teigė A. Piebalgo atstovas spaudai.
Partijos Tvarka ir teisingumas pirmininkas Rolandas Paksas Eltai sakė, kad tuo atveju, jei jo partija formuotų Vyriausybę, „pirmas sprendimas bus pratęsti IAE antrojo bloko darbą iki saugaus jo eksploatavimo termino”.
„Jaučiamės teisūs, todėl Liuksemburgo teismo nebijome. Mūsų teisininkai yra išanalizavę ne tik Stojimo sutartį, apie kurią nuolat kalba Gediminas Kirkilas ir Aleksandras Abišala, bet ir Steigimo sutartį, Euratomo sutartį, precedentus Švedijoje, Danijoje. Įsivaizduokime, kas bus, jei 2009 metų gruodžio mėnesį uždarysime elektrinę. Sutartys dėl dujų nepasirašytos, Rusijai pačiai trūksta dujų. Ims trūkti elektros. Tai negi uždarysime pusę savo pramonės ir pusę žmonių paliksime be elektros ir be šilumos?”, – retoriškai klausė R. Paksas.
Apie tai, kad Lietuvai galbūt labiau vertėtų sumokėti baudą, priešrinkiminėse laidose kalbėjo ir Darbo partijos vadovas Viktoras Uspaskichas. Partijos prezidiumo narys, parlamentaras Kęstutis Daukšys praėjusią savaitę Lietuvos televizijos rinkimų laidoje atsakydamas į Eltos korespondento klausimą pareiškė: „Bet kuriuo atveju mums reikės neuždaryti atominės elektrinės. Visi kiti variantai yra blogi. Aišku, geriausia būtų susitarti su ES, kad ji leistų mums pratęsti darbą. Bet jeigu to nepavyks, aš nelabai įsivaizduoju mechanizmų, kurie leis užtikrinti Lietuvos energetinį saugumą”.
Siekį pratęsti IAE darbą deklaruoja ir dauguma kitų politinių jėgų, bet jų atstovai kalba apie „derybas” su ES, o ne vienašalį sprendimą.
F. Taradelas tikino, kad Europos Komisija nori padėti Lietuvai stiprinti energetinį saugumą. Pareigūnas priminė, kad Lietuva iš Bendrijos biudžeto gauna solidžią finansinę paramą – 1999-2006 metų laikotarpiui skirti 529 milijonai eurų, 2007-2013 metams numatyta 837 milijonai eurų. Ši parama skirta ne tik pačiam reaktorių stabdymui, bet ir kitiems energetikos projektams, pavyzdžiui, Lietuvos elektrinės Elektrėnuose modernizavimui.
Spalio 12 dienos referendume bus pateiktas toks tekstas: „Pritariu, kad Ignalinos atominės elektrinės darbas būtų pratęstas iki techniškai saugių terminų, bet ne ilgiau, negu kol bus pastatyta nauja atominė elektrinė”.
Referendumas bus laikomas įvykusiu, jeigu jame dalyvaus daugiau kaip pusė piliečių, turinčių rinkimų teisę ir įrašytų į rinkėjų sąrašus. Jei IAE darbo pratęsimui pritars ne mažiau kaip pusė dalyvavusiųjų, klausimas dėl šio sprendimo įgyvendinimo per vieną mėnesį turės būti svarstomas Seime.
Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas Zenonas Vaigauskas Eltai sakė, kad referendumo surengimui skirta pusė milijono litų.