Ekoklima

Draudikai nestokoja optimizmo

Draudikai nestokoja optimizmo

Finansų rinkų neapibrėžtumo kontekste Lietuvos draudimo rinka vis dar auga, tačiau šiais metais nuosmukis pastebimas su investiciniais fondais susijusiuose gyvybės draudimo produktuose. Draudikų prievaizdai tikisi, kad šių paslaugų patrauklumas vėl atsigaus rinkoms pradėjus kilti.

Investicijų banko „Finasta” analitikai prognozuoja, kad stabilaus pasaulio akcijų rinkų augimo galima laukti ne anksčiau kaip 2009 metų antroje pusėje, o artimiausiu metu daugelis pasaulio akcijų kainų indeksų dar gali smukti.

Lietuvos draudimo priežiūros komisijos paskelbtoje informacijoje teigiama, kad per 2008 metų sausio-rugsėjo mėnesius pasirašyta įmokų už 1,5 mlrd. litų – tik 2,4 proc. daugiau nei atitinkamu 2007 metų laikotarpiu, tačiau tai beveik 20 kartų lėtesnis augimas nei pernai metais.

Šiais metais nuosmukis pastebimas tik su investiciniais fondais susijusiuose gyvybės draudimo produktuose. Pagal pasirašytas įmokas investicinio gyvybės draudimo rinka susitraukė 34,1 proc. – nuo 271,2 iki 140,1 mln. litų. Tai nulėmė vienkartinių investicinio gyvybės draudimo įmokų apimčių sumažėjimas. Kita vertus, šis draudimas išlieka populiarus – per rugsėjį sudarytų gyvybės draudimo sutarčių krepšelyje investicinis gyvybės draudimas sudaro 60,9 proc.

„Investicinis gyvybės draudimas pirmiausia yra finansinė pagalba atsitikus nelaimei, o kartu ir ilgalaikė taupymo priemonė. Todėl ši draudimo rūšis išlieka patraukli ir finansų rinkų neapibrėžtumo laikotarpiu. Vienkartinių gyvybės draudimo įmokų sumos sumažėjimas akcijų rinkų svyravimo metu yra natūralus reiškinys. Tikėtina, kad akcijų kursams pradėjus kilti, gyventojams vėl taps patrauklu investuoti didesnes sumas ir taip uždirbti didesnę grąžą, tačiau dabartinės finansų suirutės pasekmės neturėtų būti greitai užmirštos”, – sako Draudimo priežiūros komisijos narė Irmina Judickaitė.

„Investavimo kultūra dar neįsitvirtino”

Jonas ALBRECHTAS, „Vital Life” direktorius

Draudimo rinka yra viena iš nedaugelio sričių šiuo metu, kurios rezultatų kreivė, kad ir nežymiai, bet vis dar kyla aukštyn. Pastarojo meto situacija žmones verčia nerimauti, itin atidžiai skaičiuoti pinigus, mažinti įvairioms reikmėms skirtas išlaidas ir taupyti. Kita vertus, patirtis rodo, kad investicinio gyvybės draudimo vienkartinių įmokų skaičius paprastai auga metų pabaigoje.

Paskelbta statistika patvirtina ir tai, kad Lietuvoje investavimo kultūra dar nėra visiškai įsitvirtinusi. Teigiama, kad investicinio gyvybės draudimo patrauklumas vėl atsigaus tik rinkoms pradėjus kilti. Tačiau mūsų prognozė yra priešinga – susidomėjimas tokiais produktais turėtų išaugti, kai rinkos yra nukritusios.

Dabar daugelis stebi nestabilią situaciją rinkose ir bando nuspėti, kada bus vadinamasis kainų dugnas, tačiau tai padaryti yra gana sunku. Draudžiantis gyvybę bei investuojant tokiu būdu svarbiausia nepamiršti, kad investicinis gyvybės draudimas pirmiausia yra priemonė finansiniam stabilumui užtikrinti nelaimės atveju.

REKOMENDUOJAME