Rockwool

Domisi mažai energijos naudojančių namų projektais

Domisi mažai energijos naudojančių namų projektais

Lietuvos Vyriausybė domisi mažai energijos naudojančio namo technologijomis ir galimybėmis jas pritaikyti socialinio būsto statybai. Aplinkos ministras Gediminas Kazlauskas apie tokių namų statybos galimybes kalbėjosi su šios srities sprecialistais austrais.

G.Kazlauskas susitiko su Austrijos būstų statybos susivienijimo „Wien- Sud” atstovais – rinkodaros direktoriumi dr. Friedrichu Klockeru ir direktoriumi statybai Norbertu Wieczoreku.

Austrijos statybos susivienijimas „Wien-Sud” yra ne pelno siekianti organizacija, statanti, modernizuojanti bei prižiūrinti socialinio būsto sektoriaus gyvenamuosius namus. Organizacija turi didelę patirtį projektuojant ir statant mažai energijos vartojančius būstus ir „pasyvius namus”.

Praėjusiais metais po susitikimų ir diskusijų su Lietuvos ekspertais, „Būsto ir urbanistinės plėtros agentūros” specialistais jie parengė keletą projektinių pasiūlymų, pritaikytų Lietuvos klimato sąlygoms.

Aplinkos ministro G.Kazlausko teigimu, Lietuvos Vyriausybę labai domina mažai energijos naudojančio namo technologijos ir galimybės jas pritaikyti socialinio būsto statybai. Jis domėjosi, per kiek laiko šios technologijos atsiperka, ar galima jas taikyti renovuojant namus.

Bendrovės „Wien-Sud” atstovų teigimu, Austrijoje mažai energijos naudojančios technologijos renovuojant namus taikomos labai plačiai, jų kaštai nedaug skiriasi nuo įprastinio renovacijos metodo, tačiau energijos sutaupoma daug daugiau.

Austrijos ir Lietuvos atstovai pasikeitė nuomonėmis dėl juridinių galimybių, įstatyminės bazės pakeitimų įgyvendinant Lietuvos ir Austrijos bendradarbiavimą mažai energijos naudojančių namų statyboje.

Aplinkos ministro manymu, svarstytina galimybė tokiems projektams įgyvendinti pritraukti investicijas Lietuvoje sukuriant Žaliąją investavimo sistemą.

Lietuva sėkmingai vykdo pagal Kioto protokolą jai nustatytus šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimo mažinimo įsipareigojimus. Todėl Lietuva galėtų perleisti kitoms šalims, kurios susiduria su sunkumais įgyvendinti Kioto protokolo reikalavimus, perteklinį šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį ir gautas lėšas panaudoti klimato kaitos poveikį mažinančioms priemonėms, tarp jų ir energetinio efektyvumo didinimo projektams įgyvendinti.

Šiuo metu Lietuva ieško galimybių Austrijai parduoti dalį šio sutaupyto šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimo kiekio. Viena iš galimybių panaudoti gautas lėšas būtų mažai energijos naudojančių namų statyba.

Susitikimo metu pasikeista nuomonėmis apie bendradarbiavimo svarbą, apie būtinybę nuo kalbų pereiti prie darbų. Buvo pripažinta, kad naudinga ir tikslinga tęsti diskusijas dėl techninių reikalavimų nustatymo bei pasyvaus namo demonstracinio projekto įgyvendinimo Lietuvoje.

Susitikime taip pat dalyvavo Lietuvos garbės konsulas Vienoje dr. Raoul Kauffler, Aplinkos ministerijos Statybos ir būsto departamento direktorė Edita Meškauskienė, Statybos ir būsto departamento bei Būsto ir urbanistinės plėtros agentūros specialistai.

REKOMENDUOJAME