Ekoklima

Dėl “Klaipėdos naftos” pardavimo dar neapsisprendė

Dėl “Klaipėdos naftos” pardavimo dar neapsisprendė

„Mažeikių naftą” valdanti bendrovė „PKN Orlen” yra nusiteikusi įsigyti ir „Klaipėdos naftą”, tačiau Lietuvos Vyriausybė dėl šio objekto dar neapsisprendė.

Anot ūkio ministro D. Kreivio, „Mažeikių naftos” savininkas Lenkijos koncernas „PKN Orlen” papildomų sąlygų dėl likusių beveik 10 proc. naftos bendrovės akcijų įsigijimo nekelia.

Ketvirtadienį D. Kreivys susitiko su „Mažeikių naftos” generaliniu direktoriumi Mareku Mroczkowskiu. Šis susitikimas, anot ministro, buvo ir pažintinis su vienu didžiausių investuotojų Lietuvoje.

„Jie aiškiai įvardijo, kad privalo paketą išpirkti”, – sakė D. Kreivys.

Tuo metu Lietuvos Vyriausybė norėtų įtraukti į sandorio užbaigimą sąlygą, kad tuo atveju, jei „PKN Orlen” nutartų parduoti „Mažeikių naftą” kitam investuotojui, būtų atsižvelgta į šalies euroatlantinius kriterijus. Dėl tokios sąlygos ir kaip ją teisiškai nustatyti, dar bus deramasi.

Ūkio ministras informavo, kad susitikime taip pat kalbėta apie „Mažeikių naftos” logistiką bei „Klaipėdos naftos” akcijų pardavimą. Dėl to, anot D. Kreivio, Vyriausybė dar nėra priėmusi sprendimo.

M. Mroczkowskis patvirtino seną „PKN Orlen” siekį įsigyti „Klaipėdos naftą”, kuri jam svarbi geografiškai, ekonomiškai ir strategiškai. Per Klaipėdos bendrovės terminalus ir numatomą nutiesti produktotiekį iš Mažeikių į Klaipėdos įmonę lenkams atsivertų tiesus kelias jūra transportuoti naftos produktus.

Derybininkai atvyks vėliau

Lenkijos naftos koncerno „PKN Orlen” atstovai derėtis dėl beveik 10 proc. „Mažeikių” akcijų paketo pardavimo atvyks tik patvirtinus valstybės biudžetą.

Tuomet lenkų derybininkai susitiks su Premjeru Andriumi Kubiliumi ir kitais Vyriausybės nariais.

Tai „Eltai” ketvirtadienio rytą patvirtino „Mažeikių naftos” atstovas spaudai Jacekas Komaras. Anot jo, iš esmės Lenkijos koncerno atstovų vizitas priklauso nuo Premjero A. Kubiliaus darbotvarkės. Tikėtina, kad iki biudžeto patvirtinimo Seime susitikimui jis neturės laiko.

Premjeras Andrius Kubilius Vyriausybės posėdyje buvo sakęs, kad „PKN Orlen” atstovai į Lietuvą atvyks šią savaitę. Ūkio ministras Dainius Kreivys taip pat teigė, kad svečių laukiama jau penktadienį, tačiau jų atvykimo data gali ir pasikeisti.

Vyriausybė pirmadienį pritarė tam, kad, kaip tikimasi, už 740 mln. Lt, būtų parduotos likusios valstybei priklausančios „Mažeikių naftos” akcijos.

2009-ųjų valstybės ir savivaldybių biudžetą Seimas turėtų patvirtinti pirmadienį.

Valstybei priklauso beveik 10 proc. akcijų paketas. Likusi dalis yra Lenkijos naftos koncerno „PKN Orlen” nuosavybė. Iš šios bendrovės už valstybei priklausančias akcijas tikimasi gauti apie 740 mln. litų. Išpirkti likusias akcijas „PKN Orlen” yra įsipareigojusi „Mažeikių naftos” įsigijimo sutartyje.

Šiuo metu lenkams priklauso 90,02 proc. „Mažeikių naftos” akcijų, o Lietuvos valstybei, kuriai atstovauja Ūkio ministerija, – 9,98 proc. akcijų paketas. Už beveik trečdalį naftos įmonės akcijų Lietuva gavo per 2,2 mlrd. litų, iš jų 989 mln. litų panaudota rubliniams indėliams kompensuoti.

„PKN Orlenō už akcijas, kurias taip pat supirko ir iš smulkiųjų akcininkų, mokėjo po 10,25 lito. Tokia kaina koncernas yra įsipareigojęs sumokėti Lietuvos Vyriausybei ir už likusias privalomas išpirkti akcijas.

„Mažeikių naftos” grupę sudaro naftos perdirbimo įmonė, Būtingės terminalas ir Biržų naftotiekis. „Mažeikių nafta” per antrinę įmonę „Ventus – Nafta” valdo „Ventus” ir „Orlen Lietuva” prekės ženklų degalinių tinklą, kuriam šiuo metu Lietuvoje priklauso 34 degalinės.

Didžiausia Baltijos šalyse naftos produktų perdirbėja „Mažeikių nafta” per devynis šių metų mėnesius uždirbo 220,5 mln. litų konsoliduoto grynojo pelno – 59 proc. daugiau nei per tą patį 2007 metų laikotarpį (138,3 mln. litų). Bendrovės pajamos per devynis mėnesius sudarė 14,4 mlrd. litų – buvo 110 proc. didesnės nei prieš metus (6,8 mlrd. litų).

Per devynis mėnesius „Mažeikių nafta” perdirbo 7,244 mln. tonų žaliavos, iš kurios 6,962 mln. tonų sudarė nafta. Perdirbimo apimtys, palyginti su praėjusių metų laikotarpiu, padidėjo 45 proc.

REKOMENDUOJAME