Tikkuurila

Dėl kiemų mokesčio – į teismą

Dėl kiemų mokesčio – į teismą

Klaipėdiečiai kyla į kovą, kad miesto savivaldybė jiems sugrąžintų ne vienerius metus rinktą mokestį už kiemų ir teritorijų valymą.

Gerovė – kitų sąskaita

Žmonių aktyvumą išprovokavo valdininkų bandymai ieškoti galimybių skandalingąjį mokestį atgaivinti. Todėl klaipėdiečiai valdžią užvertė raštais, raginančiais grąžinti 1998-2006 metais rinktą mokestį, kuris buvo pripažintas neteisėtu.

Nuo šių metų pradžios už kiemų valymą mokama iš savivaldybės biudžeto. Gyventojai prašymus pateikė ne tik savivaldybės administracijos direktoriui Aloyzui Každailevičiui. Juos turi nagrinėti ir Miesto ūkio bei Socialinių reikalų komitetai.

Tačiau pastarojo nariai vieningai nesutarė, ar reikia žmonėms atiduoti neteisėtai rinktus mokesčius.

Esą jei būtų nuspręsta grąžinti pinigus, susidarytų milžiniškos sumos, tad neliktų pinigų spręsti kitas problemas. Tačiau politikai pripažino, kad vienų gyventojų sąskaita kurti gerovės kitiems negalima.

Netiki, kad grąžins

„Tiesą sakant, nesitikiu, kad tie pinigai bus mums grąžinti. Tačiau juos privalėtų atiduoti. Jei rinko neteisėtai, kodėl dabar savo tiesą dar turime įrodinėti teismuose?” – klausė klaipėdietė Irena Kiltinavičienė.

Jos abejonės turi pagrindą. Prieš maždaug pusantrų metų į savivaldybę kreipėsi Naikupės gatvės gyventojai, kurie reikalavo, kad savivaldybė ne grąžintų neteisėtai už kiemų valymą surinktus pinigus, o už tai prisidėtų prie namo renovacijos.

Tačiau žmonės sulaukė atsakymo kreiptis į Daugiabučių namų savininkų bendrijų paramos fondą, iš kurio teikiama parama renovacijai.

„Gyventojų prašymus grąžinti sumokėtus pinigus turi nagrinėti ne savivaldybė, o teismas. Mokesčiai buvo renkami ne šiaip sau, o remiantis tarybos sprendimais”, – sakė mero pavaduotoja Judita Simonavičiūtė.

Teisėjai gali bijoti

Teisme su savivaldybe ir daugiabučius administruojančia bendrove „Vitės valdos” jau antrus metus bylinėjasi klaipėdietis Povilas Armalis. Jis siekia, kad teismas priteistų jam grąžinti 926 litus, kuriuos už kiemų valymą jis sumokėjo per septynerius metus.

„Į teismą padaviau „Vitės valdas” ir savivaldybę, nes ir bendrovė, ir valdžia kalta, kad žmonės daug metų mokėjo neteisėtus mokesčius. Savivaldybė savo sprendimu juos leido rinkti, o valdos iš gyventojų ėmė pinigus”, – teigė P.Armalis.

Paklaustas, ar nesigaili, kad pradėjo bylinėtis, nes teismo procesas tęsiasi jau antrus metus, pensininkas sakė, kad apmaudo nejaučia.

Jį palaiko mintis, kad teisybė nugalės ir pinigai bus grąžinti.

„Klaipėdos teismai man nenaudingą sprendimą gali priimti tik todėl, kad čia gyvenantys teisėjai gali bijoti miesto valdžios. Tačiau tuomet eisiu iki aukščiausios instancijos teismo”, – ryžtą demonstravo P.Armalis, kuris iki pensijos dirbo teisininku.

Pašnekovas vylėsi, kad teismui priėmus teigiamą sprendimą kiti miesto gyventojai taip pat iškovos galimybę susigrąžinti neteisėtai rinktus pinigus.

Žmonės vėl turės mokėti

„Klaipėda” ne kartą rašė, kad mokesčiai už kiemų valymą buvo rinkti neteisėtai.

Priežastis paprasta – prie daugiabučių nėra priskirtos teritorijos, todėl nebuvo pagrindo reikalauti mokėti už kiemų valymą.

Tačiau mero pavaduotoja J. Simonavičiūtė iki šiol įsitikinusi, kad tokie mokesčiai yra teisėti. Ji aiškino, jog išnagrinėjus ne vieną dokumentą galima drąsiai teigti, kad žmonės privalo mokėti už kiemų valymą. Kitas klausimas – kaip apibrėžti valomos teritorijos ribas.

„Ginčijamasi buvo ne dėl mokesčio teisėtumo, o dėl teritorijos, už kurios valymą jie buvo renkami, apibrėžimo”, – teigė J.Simonavičiūtė.

Savivaldybė šiuo metu nagrinėja galimybes, kaip daugiabučiams namams priskirti teritorijas, už kurių valymą iš gyventojų būtų galima imti pinigus.

Tokį patį klausimą sprendžia ir Vyriausybės sudaryta komisija. „Kai teritorijos bus priskirtos, gyventojai vėl mokės”, – neabejojo vicemerė.

REKOMENDUOJAME