Franke

Dėl įgriuvusių Vilniuje statomo mokslo paskirties pastato konstrukcijų pradėtas statinio avarijos tyrimas, artimiausiu metu rizikingiausi statybos dalyviai ir objektai sulauks daugiau patikrinimų

Dėl įgriuvusių Vilniuje statomo mokslo paskirties pastato konstrukcijų pradėtas statinio avarijos tyrimas, artimiausiu metu rizikingiausi statybos dalyviai ir objektai sulauks daugiau patikrinimų

Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (Statybos inspekcija) pradėjo tyrimą dėl 2022-01-14 Vilniuje, adresu Mokslininkų g. 6, įvykusios statomo mokslo paskirties pastato avarijos.

Minimo statinio statytojas – UAB „Inovacijų ir verslo centras“, projektuotojas – UAB „Baltic engineers“, statinio g/b karkaso montavimo darbus atlieka UAB „Litvija“.

Pirminiais duomenimis, incidentas įvyko dėl įgriuvusios statomo statinio trečiojo aukšto atraminės kolonos.

Statybos inspekcija informuoja, kad 2022-01-18 viršininko įsakymu sudaryta statomo statinio avarijos tyrimo komisija, inspektoriai įvykio vietoje užfiksavo faktines aplinkybes, iš statybos dalyvių pareikalavo pateikti tyrimui reikiamą statybos dokumentaciją. 

Atlikus statomo statinio avarijos tyrimą bus išaiškintos konstrukcijų įgriuvimą lėmusius priežastys, normatyvinių statybos techninių dokumentų pažeidimai ir dėl įvykio kalti asmenys. Nustačius atestuotų statybos dalyvių padarytus pažeidimus, informacija bus perduota statybos dalyvius atestuojančioms institucijoms, kurios spręs dėl statybos dalyvių kvalifikacijos atestatų sustabdymo ar atėmimo. 

Tyrimo rezultatai ir priimti sprendimai bus paskelbti viešai pabaigus avarijos tyrimą.

Statybos inspekcija pažymi, kad naujai statomų aukštesnių nei dviejų aukštų pastatų avarijos įvyksta išskirtinai retai – per pastaruosius 5 metus statomų daugiaaukščių avarijų nefiksuota. 2017–2021 laikotarpiu viso fiksuotos 6 avarijos – 2 vykdant kapitalinio remonto darbus valstybinės reikšmės keliuose, kitos –  statant, rekonstruojant ar griaunant gyvenamuosius namus ne aukštesnius kaip du aukštai. 

Specialistai akcentuoja aukštus tokių kaip šis pastatų statybai keliamus reikalavimus. 

„Lietuvoje daugiaaukščių pastatų statybai keliami griežti reikalavimai, juos projektuojantys, projektus ekspertuojantys, statybos darbus vykdantys, jų techninę ir projekto vykdymo priežiūrą atliekantys subjektai privalo būti atestuoti, atitikti aukštus kvalifikacijai, kompetencijai, turimiems žmogiškiesiems ištekliams ir profesinei patirčiai keliamus reikalavimus“, – teigia Statybos inspekcijos viršininkė Eglė Kuklierienė.

Statybos inspekcijos vadovė pažymi, kad grubūs statybos darbų pažeidimai atliekant tokio dydžio statinių statybos valstybinės priežiūros patikrinimus pastaruoju metu nustatomi retai, tačiau, jos nuomone, net ir vienetiniai atvejai lemia būtinybę stiprinti valstybinę priežiūrą.

Statybos inspekcija pažymi, kad dėl ženklaus darbuotojų trūkumo, didelio įstaigos vykdomų mažą pridedamą vertę kuriančių funkcijų ir gausaus nagrinėjamų skundų, kurie dažnai teikiami dėl mažareikšmių pažeidimų (galimai neteisėtų tvorų, garažų statybos, kondicionierių montavimo ir pan.) skaičiaus, įstaiga šiuo metu neturi galimybės patikrinti visų rizikingiausių (rizikos valdymo informacinės sistemos priemonėmis atrinktų) statybos objektų. Vis dėlto pabrėžiama, kad jau artimiausiu laikotarpiu laukia reikšmingi pokyčiai. 

Siekiant didinti Statybos inspekcijos veiklos efektyvumą, inicijuotos ir Seime jau priimtos įstatymų pataisos, kuriomis dalis įstaigos vykdomų funkcijų perduodamos verslo subjektams – ekspertizės įmonėms. 

Pažymima, kad 2022-05-01 įsigaliojus Statybos ir Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros įstatymų pataisoms, net ir su turimais ribotais žmogiškaisiais resursais Statybos inspekcija turės galimybę patikrinti daugiau didžiausios rizikos statybos dalyvių veiklą, rizikingiausius statybos objektus jų statybos metu.

REKOMENDUOJAME