Franke

Dažų kilmei – ypatingas dėmesys

Dažų kilmė

Net esant milžiniškai pasiūlai liaupsinamos ekologiškos dažymo priemonės

Didelė konkurencija dažų pramonėje gamintojus skatina išrasti vis tobulesnių produktų. Jau galime pasirinkti kokią tik norime spalvą, įsigyti bekvapių dažų. Kai kurie gamintojai nusprendė sugrįžti į protėvių laikus ir siūlo rinktis sveikatai nekenksmingas dažymo priemones, pagamintas iš natūralios kilmės žaliavų.

Prekybos centrams netieks

Vokietijos kompanija „Biofa”, savo veiklą pradėjusi kaip farmacijos ir parfumerijos įmonė, sugalvojo gaminti aplinką ir žmogaus sveikatą tausojančius statybinius dažus, kurių jau galima įsigyti ir Lietuvoje.

„Biofos” atstovai aiškino, kad jų produkcija gaminama iš žaliavų, naudotų prieš suklestint chemijos pramonei: kreida, celiuliozė, kazeinas ir linų sėmenų aliejus. Vietoj lakaus tirpiklio naudojamas citrusinių vaisių žievelių aliejus.

Vokiečiai teigia sukūrę natūralios kilmės dažus ne tik medžiui ar betonui, bet ir metalui. Gamintojai tikina, kad natūralūs dažai techninėmis ypatybėmis nenusileidžia cheminiams produktams, netgi priešingai – ekologiški dažai geriau dengia paviršių. Tiesa, natūralios kilmės dažymo priemonės kiek ilgiau džiūsta, nes natūraliems aliejams reikia kiek daugiau deguonies.

„Biofos” atstovai teigia galintys pasiūlyti tokią pačią spalvų paletę kaip ir cheminės pramonės atstovai. Tiesa, jie pripažįsta, kad spalvoms, kurių nėra gamtoje, išgauti papildomai naudojami cheminės kilmės pigmentai, tačiau jie sudaro ne daugiau kaip 5 proc. dažų masės.

„Užrašas „ekologiški dažai” dažnai nieko bendra neturi su ekologija. Kol žmonės nemoka atskirti, prekybos centruose dažų nepardavinėsime”, – teigė „Biofos” produktais prekiaujančios įmonės „Ekosofija” įkūrėjas Paulius Jaruševičius. Pasak jo, ekologiškų dažų kaina neviršija vidutinės kokybiškų cheminių dažų kainos. Nudažyti 1 kv. metrą kainuoja tris keturis litus.

Vien natūralūs pigmentai

Lietuvoje yra ir daugiau įmonių, siūlančių ekologiškas dažymo priemones. Bendrovė „Elstata” taip pat prekiauja Vokietijoje gamintais firmos „Auro” gaminiais.

„Dažai gaminami naudojant augalinę chemiją, jų sudėtyje nėra lakiųjų medžiagų – skiediklių ir tirpiklių. Taip pat nėra konservantų, todėl šie dažai trumpiau galioja. Jie kietėja, kai sudėtyje esantis aliejus reaguoja su deguonimi”, – aiškino „Elstatos” direktorius Valdas Gečiauskas.

Pasak jo, „Auro” dažams naudojami pigmentai išgauti vien iš augalų. Tiesa, spalvų gama šiek tiek mažesne nei cheminių dažų, tačiau galima įsigyti visų pagrindinių spalvų.

„Cheminius pigmentus lengviau išmaišyti, natūraliems dažams reikia didesnio kiekio dažo, nes jis nėra chemiškai aktyvus”, – pridūrė V.Gečiauskas.

Įtaka sveikatai – minimali

Statybines medžiagas tiriantys Kauno technologijos universiteto mokslininkai tvirtina, kad beveik visų dažų, kuriuos galima įsigyti parduotuvėse, sudėtyje yra daugiau ar mažiau skiediklių. Visiškai natūraliais dažais galima laikyti nebent gesintas kalkes ar kreidą. Šiomis medžiagomis dar prieš kelis dešimtmečius lietuviai balino lubas.

Pasak specialistų, gamintojai dažnai stengiasi panaikinti nemalonų dažų kvapą dėdami įvairių priedų. Tai padidina prekės kainą, bet nebūtinai pagerina kokybę.

Mokslininkai linkę abejoti pig-mentų „nekaltumu”. Pasak jų, dauguma į dažus dedamų spalvos šaltinių yra cheminiai junginiai, kuriems reikalingas specialus skiediklis. Taigi net ir vandeniniuose dažuose yra chemijos.

Specialistai atkreipia dėmesį, kad natūralios kilmės dažų spalvų gama labai maža. Bene geriausiai žinomas natūralus pigmentas – geležies oksidas – suteikia dažams rudą atspalvį, tačiau ši spalva nepopuliari.

Jei dažų gamyboje naudojamas sėmenų aliejus, laikoma, kad tai ekologiškas produktas. Tačiau, mokslininkų teigimu, nėra žinoma, kiek procentų aliejaus yra visame dažų kiekyje.

Kuo dažų spalva intensyvesnė, tuo daugiau juose chemijos, ir atvirkščiai. Rinktis baltą spalvą – bene sveikiausia.

Vis dėlto specialistai nelinkę manyti, kad dažai turi įtakos sveikatai. Pasak jų, dažų plėvelė yra labai plona, per kurį laiką kenksmingos medžiagos išgaruoja. Apskritai dažuose kenksmingų medžiagų kiekis nėra toks didelis, kad žmonės turėtų nerimauti dėl sveikatos. Buityje yra ir labiau sveikatai kenkiančių dalykų nei dažai.

REKOMENDUOJAME

Dažymo seminarų tvarkaraštis 2025

Dažymo seminarų tvarkaraštis 2025

„Tikkurila“ akademijos dažymo mokymai skirti visiems besidomintiems dažymu, norintiems atnaujinti savo namus patiems ar tiesiog ieškantiems dažymo idėjų. Mokymuose kalbama apie įvairių vidaus ir