Minint Oraus darbo dieną Lietuvos profesinės sąjungos kelia mažų atlyginimų ir darbuotojų socialinės apsaugos klausimus. Tuo metu darbdaviai teigia norintys darbo santykius dar labiau liberalizuoti. Pramoninkų konfederacijos prezidentas tokį pasiūlymą jau sakosi pateikęs Premjerui, praneša LTV „Panorama”.
Profesinių sąjungų vadovai teigia, kad pasaulyje siaučiant finansų krizei ekonominė situacija Lietuvoje darosi įtempta. Bankai ir bendrovės skelbia restruktūrizuojančios savo įmones ir mažinančios darbuotojų skaičių.
Šių procesų profsąjungos sustabdyti negali, tačiau reikalauja, kad darbuotojai būtų atleidžiami laikantis įstatymų ir ragina derėtis dėl maksimalių išeitinių pašalpų.
„Sunkėjant ekonominei situacijai vis daugiau įmonių pereina į šešėlinę ekonomiką. Jos nenori mokėti mokesčių ir nori mokėti vis daugiau neoficialaus darbo užmokesčio.
Vienas iš mūsų tikslų – kad darbuotojas būtų socialiai apsaugotas ir visą darbo užmokestį, kuris jam priklauso, gautų oficialiai, kad atlyginimas būtų pakankamai geras, jog darbuotojas galėtų oriai gyventi”, – sako Artūras Černiauskas, Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkas.
Lietuvoje pirmą kartą minint oraus darbo dieną šalies profsąjungos ragina žmones jungtis į pirmines organizacijas, su darbdaviais sudaryti kolektyvines darbo sutartis, kuriose darbdavių ir darbuotojų darbo santykiai būtų reglamentuojami.
Tuo metu darbdaviai teigia, kad darbo santykiai Lietuvoje ir taip pernelyg įtempti, ir siūlo juos liberalizuoti. Pramonininkų konfederacijos prezidentas tokį pasiūlymą jau sakosi pateikęs Ministrui Pirmininkui.
„Jiems sakoma, kad dirbti viršvalandžių daugiau kaip 2 valandas negalima. O jis sako: aš galiu, turiu tris vaikus, noriu juos aprengt, noriu juos nuvežti į kurortą. O profsąjungos sako: ne, tu būk su šeima.
Žmogus pats geriau žino, kas reikalinga šeimai, nei profsąjungos, nei darbdavys. Darbo liberalizavimas man atrodo vienas iš klausimų, kuris turės būti sprendžiamas po Naujųjų metų”, – teigia Bronislovas Lubys, Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas.
Pirmą kartą Lietuvoje minint Oraus darbo dieną, profesinės sąjungos konstatuoja, kad viena didžiausių darbo rinkos problemų yra mažas minimalus darbo užmokestis.
Lietuvoje iš pusantro milijono dirbančių trečdalis gauna 900 Lt per mėnesį – tai yra tik 100 Lt daugiau už minimalią algą.
Beje, praėjusią savaitę Vyriausybei, darbdaviams ir profsąjungoms taip ir nepavyko susitarti dėl minimalios algos padidinimo iki 1000 Lt.