Tikkuurila

D. Kreivys: „Pradėtas 200 MW baterijų sistemos testavimas leidžia planuoti sinchronizaciją anksčiau“

D. Kreivys

Pradėta testuoti 200 megavatų (MW) galios ir 200 megavatvalandžių (MWh) talpos baterijų parkų sistema.

Atlikus testavimo darbus, pirmoji Baltijos šalyse ir viena didžiausių Europoje baterijų parkų sistema pilnai veikimui bus integruota į šalies elektros perdavimo tinklą bei padidins Lietuvos elektros energetikos sistemos veikimo stabilumą bei patikimumą. „Baterijos ne tik didina sistemos patikimumą, bet ir sudarys sąlygas anksčiau, jau 2024 m., atsijungti nuo BRELL sistemos ir sinchronizuotis su kontinentinės Europos elektros tinklais“, – teigia energetikos ministras Dainius Kreivys. 

Vilniuje, Šiauliuose, Alytaus bei Utenos rajonuose elektros transformatorių pastotėse įrengtuose baterijų parkuose jau pastatyti ir sujungti 312 baterijų kubų, specialiai parkams pagaminti transformatoriai ir kita įranga. Jei elektros sistemoje įvyktų avarija, ši baterijų sistema vos per sekundę galės pradėti tiekti energiją ir atnaujinti energijos tiekimą visoje Lietuvoje – tai svarbiausia jų funkcija iki sinchronizacijos su kontinentinės Europos tinklais (KET). Įvykus trikdžiams elektros tinkle, energija iš baterijų parkų gali būti automatiškai atiduodama į tinklą per 1 s ir tiekiama tol, kol pasijungs antrinis rezervas – Kruonio hidroelektrinė. 

Baigus sinchronizaciją ir galutinai prisijungus prie KET, baterijų sistema prisidės prie sparčios augančių atsinaujinančių energijos šaltinių integracijos – galės kaupti saulės ir vėjo elektrinių energiją, o esant jos poreikiui perduoti ją atgal į tinklą.

„Momentinio rezervo paslaugą teikti būsime pasiruošę jau šių metų pabaigoje. Būsime pasiruošę, reiškia, kad esant poreikiui galėsime tiekti elektrą į tinklą tol, kol pasijungs kiti elektros tiekimo šaltiniai“, – sakė projektą įgyvendinančios bendrovės „Energy cells“ vadovas Rimvydas Štilinis.

JAV ir Vokietijos bendrovių „Fluence“ ir „Siemens Energy“ konsorciumo įrengtų ličio jonų technologijos baterijų parkai veiks kaip bendra sistema, kuri bus viena didžiausių ir viena pirmųjų Europoje. 

Energijos kaupimo įrenginių sistemai įrengti skirtas 87,6 mln. eurų finansavimas iš Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės „NextGenerationEU“ pagal planą „Naujos kartos Lietuva“. Visa momentinį elektros energijos rezervą ir galimybę savarankiškai dirbti izoliuotu režimu Lietuvai turinčio užtikrinti projekto vertė sieks 109 mln. Eurų.

Baterijų sistemos operatorė – bendrovė „Energy cells“, kurios 100 proc. akcijų priklauso energijos perdavimo ir mainų įmonių grupei „EPSO-G“. „EPSO-G“ vienintelio akcininko teises ir pareigas įgyvendina Lietuvos Respublikos energetikos ministerija.

REKOMENDUOJAME