Franke

Biodujų fakelo uždegimo ceremonija Lapių sąvartyne ir atidarymo iškilmės

Biodujos

Spalio 15 dieną Kauno miesto meras Andrius Kupčinskas, Administracijos direktorius Vygantas Gudėnas ir Kauno miesto savivaldybės tarybos nariai dalyvavo biodujų fakelo uždegimo ceremonijoje Lapių sąvartyne, kur tuo pačiu vyko atidarymo iškilmės.

Lapių sąvartyno biodujų panaudojimas šilumos ir elektros energijos gamybai projekto tikslas yra panaudoti sukauptas Lapių sąvartyno biodujas šilumos ir elektros energijos gamybai kogeneracinėje jėgainėje. Biodujų naudojimas šilumos ir elektros energijos gamybai kogeneracinėje jėgainėje žymiai sumažins metano emisiją iš sąvartyno. Naudojant sąvartyno biodujas vietoj iškastinio kuro šilumos ir elektros energijos gamyboje, taip pat sumažės CO2 emisija Lietuvos energetikos sektoriuje.

Lapių buitinių atliekų sąvartynas yra netoli Kauno miesto. Jis pradėtas eksploatuoti 1973 metais. Bendras sąvartyno plotas yra 38.7 ha. Pastaraisiais metais sąvartynas kasmet papildomas 110-120 tūkst. tonų buitinių atliekų. Sąvartynas yra valstybės teritorijoje. Jį pagal nuomos (99 metų laikotarpiui) sutartį aptarnauja įmonė AB „Kauno Švara”. UAB „Ekoresursai” su sąvartyno operatoriumi sudarė sutartį dėl sąvartyno biodujų surinkimo ir panaudojimo.

Projekto iniciatorius Lapių buitinių atliekų sąvartyne pastatė biodujų surinkimo sistemą, taip pat kogeneracinę (šilumos ir energijos gamybos) jėgainę bei sujungė ją su biodujų surinkimo sistema. Kogeneracinėje jėgainėje generuojama elektros energija bus tiekiama į elektros energijos tinklą, o generuojama šilumos energija bus tiekiama rajono šilumos tinklams. Planuojama kogeneracinės jėgainės instaliuota elektrinė galia – 1.1 MWe, instaliuota šiluminė galia – 1.4 MWš.

Projekto iniciatorius pasirašė sutartį su vietos šilumos tinklais dėl žemės nuomos ir šilumos energijos pardavimo.

Pagal ES buitinių atliekų sąvartynų direktyvą mikroorganizmų skaidomoms sąvartynų atliekoms sąvartynuose privalo būti naudojamos biodujų surinkimo sistemos. Šiuo metu veikiančių sąvartynų požiūriu šios direktyvos taikymui yra numatytas pereinamasis laikotarpis, t.y. Lietuvos sąvartynuose biodujų surinkimo sistemos privalo būti diegiamos nuo 2012 m. sausio 1 d. Iki šiol Lietuvoje nebuvo įdiegtos jokios biodujų surinkimo sistemos.

Projekte bus diegiamos šiuolaikinės patikimos technologijos, tradiciškai taikomos panašių projektų vykdymui įvairiose pasaulio valstybėse. Sąvartyno biodujos yra siurbiamos iš gręžinių naudojant vakuuminį kompresorių.

Biodujos yra išvalomos ir deginamos dujų vidaus degimo variklyje (deginamas biodujų ir gamtinių dujų mišinys). Gamtinės dujos yra naudojamos kaip pagalbinis kuras varikliui. Instaliuojama mažos galios kogeneracinė jėgainė (aukštos efektyvumo klasės kombinuoto ciklo) su vidaus degimo varikliu, kuriame bus deginamas biodujų ir gamtinių dujų mišinys (ne daugiau 30% biodujų kaloringumo vertės).

Pagaminta elektros energija yra tiekiama į elektros energijos tinklą, o šiluma – rajono šilumos tinklams. Sąvartyno aikštelėje saugumo sumetimais pastatytas biodujų deginimo įrenginys. Jis bus naudojamas metano dujų deginimui, sugedus pagrindinei eksploatavimo sistemai (kuomet neveikia kogeneracinė jėgainė) ar susidarius biodujų pertekliui.

REKOMENDUOJAME