Portugalijoje atidaryta pirmoji pasaulyje komercinė bangų elektrinė. Ganėtinai egzotiška sistema įrengta Aguçadoura rajone, už penkių kilometrų nuo kranto.
Ant bangų besisupantis „generatorius-gyvatė” sukuria 2,25 MW elektros energijos, kurios gali užtekti 1600 namams.
Tai kol kas pirmoji projekto fazė – paleisti trys elektros generatoriai, kuriuos sukūrė ir pagamino Škotijos firma „Pelamis Wave Power”.
Kiekvienas generatorius ilgiu yra panašus į nedidelį geležinkelio sąstatą, numestą ant jūros paviršiaus. Perkeltine prasme šio sąstato „vagonų” judėjimas ir suka elektros generatorius, kurie yra įtaisyti didelių pontonų viduje.
Sistemos montavimas ir paleidimas kurį laiką vėlavo – tai lėmė didelis bendradarbiavusių kompanijų kiekis bei specifinės projekto problemos. Tačiau dabar elektrinė iš trijų raudonų „traukinių” jau visiškai paleista ir prijungta prie bendrojo energijos paskirstymo tinklo.
Netolimoje ateityje planuojama elektrinę išplėsti prijungiant papildomai 25 „sąstatus” – tokiu atveju suminis elektrinės galingumas pasieks 21 MW. Tokios galios gali užtekti jau 15 tūkst. namų.
Kitaip tariant, tokia elektrinė sumažins šiluminių elektrinių išmetamų anglies dioksido dujų kiekį per metus 60 tūkst. t.
Kompanija planuoja pastatyti dar kelias panašias elektrines, tik truputį mažesnes.
Reikia pripažinti, jog tokios jėgainės paleidimas tebuvo tik laiko klausimas – žiniasklaidoje jau kuris laikas periodiškai pasirodydavo pranešimų apie įvairias panašias idėjas.
Pavyzdžiui, kompanija „AWS Ocean Energy”, kritikavusi Pelamis tipo generatorius, kurie esą yra lengvai pažeidžiami per audras, pasiūlė povandeninius bangų generatorius.
Neseniai Didžioji Britanija pranešė, jog taip pat statys didelę bangų elektrinę, o Japonijos kompanija „Hyper Drive” paskelbė apie testuojamą bangų generatorių su „dirbtiniais raumenimis”.