Tikkuurila

Atliekų versle – monopolio ženklai

Atliekų versle – monopolio ženklai

Šalies atliekų tvarkymo rinkoje pamažu įsigali vienas žaidėjas. Trejus metus Lietuvoje dirbusią įmonę „A.S.A. Vilnius” įsigijo „Eco Holding”.

Tai – bendrovė, valdanti didžiausią šio sektoriaus įmonę „Ecoservice”.

„Nutraukiame veiklą”, – žinią, kad Lietuvoje parduoda verslą, austriško kapitalo įmonė „A.S.A. Vilnius” savo tinklalapyje paskelbė šių metų sausio 31-ąją.

Registrų centro duomenimis, vasario 4-ąją pasikeitė įmonės akcininkai. „A.S.A. International Environmental Services” Vilniuje veikusios bendrovės akcijas įsigijo „Eco Holding”.

Tai – viena jauniausių ūkio valdymo grupės „City Service” antrinių įmonių.

Pasikeitus „A.S.A. Vilnius” savininkams, jos pavadinimas rinkoje kol kas išliko.

„Bendrovė dirba tuo pačiu pavadinimu”, – patikino „Ecoservice” Vilniaus padalinio komercijos direktorius.

Šis sandoris vis dar laikomas paslaptimi. Mat prieš įsigydama įmonę bendrovė „Eco Holding” nesikreipė į Konkurencijos tarybą.

Manoma, kad pirkinį bandoma nuslėpti todėl, jog tai kertasi su Konkurencijos įstatymo reikalavimais.

Rinka – vienose rankose?

Kokią rinkos dalį šiuo metu užima atliekų tvarkymo bendrovė „Ecoservice”, besiglaudžianti po „Eco Holding” sparnu?

Šį klausimą „City Service” atstovai praleido pro ausis.

„Įmonės informaciją apie užimamą rinkos dalį paprastai laiko komercine paslaptimi”, – sakė Konkurencijos tarybos atstovė Palmira Kvietkauskienė.

Pagal Konkurencijos įstatymą, įmonė laikoma užimančia dominuojamą padėtį atitinkamoje šalies ar savivaldybės rinkoje, jeigu jos dalis sudaro ne mažiau kaip 40 procentų.

Manoma, kad Vilniuje „Ecoservice” jau pernai užėmė apie 40 proc. rinkos.

Klaipėdoje jos dalis turėtų būti dar didesnė.

Leidimų net neprašė

„Dominuojamą padėtį rinkoje užimančiai įmonei draudžiama piktnaudžiauti padėtimi atliekant veiksmus, kurie riboja ar gali riboti konkurenciją”, – priminė P. Kvietkauskienė.

Įmonių koncentracija – vienas tokių veiksmų.

Prieš sudarydamos pirkimo ir pardavimo sutartis Konkurencijos tarybos leidimą turi gauti įmonės, kurių bendrosios pajamos pastaraisiais ūkiniais metais buvo didesnės negu 30 mln. litų.

Tai privaloma ir tuomet, kai nors vienos iš dviejų besijungiančių įmonių pajamos pastaraisiais ūkiniais metais buvo didesnės nei 5 mln. litų.

Įmonių grupė „City Service” skelbia, kad 2009 metais jos apyvarta siekė 253 mln. litų, o 2010 metais šoktelėjo iki 389 milijonų litų.

2010-ųjų sausį „City Service” įsigijo antrinių žaliavų tvarkymo įmonę „Ecoservice”. Pernai spalį įsteigta „Eco Holding” pradėjo valdyti „Ecoservice” ir jos antrines įmones.

Tad „Ecoservice” finansiniai rodikliai turėjo priversti „Eco Holding” praverti Konkurencijos tarybos duris dar tuomet, kai sandoris su austrų kapitalo įmone „A.S.A. Vilnius” nebuvo sudarytas.

Lūkesčiai nepasiteisino

„A.S.A. Vilnius” sostinėje veikė nuo 2007-ųjų.

Atliekų tvarkymo paslaugas ji teikė Verkių gatvėje ir Vilniaus rajone.

„Lietuvos rinka neatitiko mūsų lūkesčių. Po daug žadančios pradžios Vilniaus mieste plėtra sustojo. Toliau augti trukdė kelios priežastys. Viešųjų pirkimų procedūros vis dar neskaidrios. Be to, finansų krizė itin smarkiai paveikė Baltijos šalis. Nepavyko pasiekti iš pradžių numatytos pažangos. Todėl nusprendėme nutraukti veiklą šioje šalyje”, – tokią pasitraukimo iš rinkos versiją įmonės interneto svetainėje pateikia bendrovės „A.S.A. Abfall Service” vykdomasis direktorius serbas Petras Vokralas.

Ši įmonė, priklausanti tarptautiniam koncernui FCC, veiklą vykdo aštuoniose valstybėse. Lietuva buvo devintoji.

„Ketinome investuoti į privatų sąvartyną. Bet paaiškėjo, kad Lietuvoje tam nėra galimybių: sąvartynai čia – tik valstybės institucijų rankose”, – sakė buvęs „A.S.A. Vilnius” direktorius čekas Evžekas Vacekas.

Bendrovėje „A.S.A. Vilnius”, kol ją valdė austrai, dirbo apie 50 darbuotojų.

Supirkinės konkurentus?

Pernai spalio mėnesį ūkio valdymo įmonių grupės „City Service” valdybos sprendimu buvo sukurta bendrovė „Eco Holding”.

Skelbta, kad ji užsiims aktyviu komunalinių paslaugų ir ekologijos verslo plėtojimu Lietuvos bei užsienio rinkose, o plečiamasi bus įsigyjant šios srities naujas įmones.

„Ecoservice”, kaip ir jos antrinės įmonės, veikiančios Vilniuje, Klaipėdoje, Neringoje ir septyniuose rajonuose, nuo 2010 m. sausio priklauso „City Service” grupei.

„City Service” – koncerno „Icor” (buvusio „Rubicon Group”) dalis.

Užsieniečiai pusto padus

Šiais metais parduoti atliekų tvarkymo verslą nusprendė vokiečių įmonių grupė „Tönsmeier”. Lietuvoje ji verslą vykdo nuo 2000 metų.

„Ecoservice” buvo laikoma viena rimčiausių pirkėjų, mat „Tönsmeier” grupė pagal dydį yra antra po „Ecoservice”. Viena jos antrinių įmonių yra bendrovė „Švarus miestas”.

Registrų centro duomenimis, jos akcininkė tebėra Vokietijoje registruota „Tew Entsorgung GmBH & Co”.

Teigiama, kad šių metų sausį „Ecoservice” Vilniuje turėjo apie 40 proc. komunalinių atliekų rinkos, Klaipėdoje – apie 50 proc. „Tönsmeier” įmonės sostinėje tuo metu užėmė apie 10 proc., Klaipėdoje – apie 30 proc. rinkos.

Vokiečiai siūlymą įsigyti jų Lietuvoje turimas įmones patys buvo išsiuntinėję galimiems pirkėjams visoje Europoje. Tarp atsiliepusių į kvietimą buvo ir „Ecoservice”, ir dar keletas įmonių.

Pasak ūkio priežiūros įmonių grupės „City Service” atstovo Viliaus Mackonio, įmonė gandų apie „Tönsmeier” pirkimą nekomentuoja.

REKOMENDUOJAME