Kompanijos „Nord Stream” vadovybė nusprendė Šiaurės Europos dujotiekio tiesimo darbų pradžią nukelti į 2009-ųjų metų liepą, praneša Rusijos radijo stotis „Majak”.
„Nord Stream” vadovybė tuo pat metu pažymi, kad dujotiekio tiesimo darbų pradžios nukėlimas nereiškia, kad bus nukelta ir darbų pabaigos data. „Nord Stream” technikos direktorius Sergejus Serdiukovas sakė, kad kompanija ir toliau planuoja dujotiekį baigti tiesti 2010-ųjų metų rugsėjo pabaigoje.
„(Darbų pabaigos – ELTA) termino mes nekeičiame, tačiau gali taip atsitikti, kad data šiek tiek pasikeis”, – sakė S. Serdiukovas. Jis pažymėjo, kad Šiaurės Europos dujotiekio tiesimo darbų pradžia nukelta laikantis leistinų procedūrų, ir paaiškino, kad „Nord Stream” dujotiekį tiesti gali pradėti tik gavusi visų suinteresuotų šalių leidimus.
Antradienį taip pat pranešta, kad Nyderlandų dujų kompanija „Gasunie” jungiasi prie projekto „Nord Stream”. Tai bus ketvirtas ir paskutinysis projekto dalyvis, kuris turės suteikti dujų monopolijai „Gazprom” ne tik investicijų, bet kartu ir brangiausio dujotiekio statybos Europoje projekto politines garantijas, rašo „Kommersant”.
Projektas kuo toliau, tuo labiau darosi populiaresnis, pastebi dienraštis. Penktadienį apie savo planus tiesti atšaką nuo „Nord Stream” paskelbė Čekija.
Ekspertai teigia, kad tokiu būdu Rusija, kuriai atstovauja „Gazprom”, sprendžia politines problemas, kylančias projekto realizavimo kelyje. „Gasunie” tampa politine Rusijos dujų monopolijos „Gazprom” sąjungininke. Dujų bendrovei „Gazprom” svarbu kuo greičiau gauti leidimus, o Nyderlandai gali šiuo klausimu padėti. Ketvirtoji projekto dalyvė taps papildomu „Gazprom” išėjimo į Europos Sąjungos (ES) galutinių vartotojų rinkas garantu. „Gasunie” prisijungimas pakelia „Nord Stream” lygmenį nuo dvišalio Rusijos ir Vokietijos projekto iki visos Europos projekto.
„Gasunie” gaus 9 proc. „Nord Stream” akcijų, sumažinus E.ON ir BASF dalį nuo 24,5 iki 20 proc. akcijų. „Gasunie” ketina pasiūlyti pažangią transportavimo sistemą su būstine Nyderlanduose ir kartu su „Gazprom” ieškoti galimybių apsikeisti infrastruktūrinių dujų projektų mažumos akcijų paketais.
„N.V. Nederlandse Gasunie” specializacija – dujų saugojimas ir transportavimas. Dujotiekių ilgis siekia 12 tūkst. kilometrų, galingumas – 1,1 mlrd. kubinių metrų. Kompanijos dujų tranzito apimtys 2006 metais siekė 95 mlrd. kubinių metrų, pajamos viršijo 1,25 mlrd. JAV dolerių.
O stambiausia Nyderlandų energetikos kompanija „Essent” ketina pasiūlyti „Gazprom” pastatyti suskystintų dujų priėmimo terminalą Emshavene (Nyderlanduose) ir keletą dujų terminalų Beniliukso šalyse bei Vokietijoje.
Iš esmės kalbama apie stambų sandorį, kuriame dalyvauja ne tik „Gasunie”, bet ir visa grupė olandų firmų. Mainais į olandų priėjimą prie projekto „Nord Stream” jos pasirengusios pasiūlyti „Gazprom” dalyvauti Europos infrastruktūros projektuose, į kuriuos ES labai nenoriai įsileidžia Rusijos koncerną.
Olandai negalės gauti dujų iš „Nord Stream” tiesiogiai, jiems teks naudotis Vokietijos dujų transportavimo sistema, vėliau Nyderlandų. Analogišką schemą nusprendė taikyti čekai, praėjusią savaitę pareiškę susirūpinimą dėl šalies aprūpinimo dujomis. Galiausiai vokiečių kompanija RWE jau paskelbė apie savo planus nutiesti dujotiekį tarp Krkonošės kalnų Čekijoje ir vokiečių miesto Vaidhauso. Vamzdynas turi susisiekti su dujotiekiu OPAL, vokiečių atšaka nuo „Nord Stream”.
„Nord Stream” – bendras Rusijos dujų bendrovės „Gazprom” (51 proc. projekto operatoriaus akcijų) ir vokiečių BASF bei E.ON (po 24,5 proc. akcijų) projektas. Nuo 2010 m. spalio 1 d. Baltijos jūros dugnu nuo Rusijos Vyborgo iki Vokietijos Greifsvaldo turi būti nutiestas pirmasis vamzdynas, kurio galingumas turėtų siekti 27,5 mlrd. kubinių metrų per metus, antrasis vamzdynas turėtų būti nutiestas 2012 metais.
Į Nyderlandus dujos bus tiekiamos Vokietijos dujų sistema.