Franke

Arenos spindesys ir spąstai

Arenos statybos

Rugsėjo pabaigoje Klaipėdos miesto savivaldybės taryba galų gale priėmė sprendimą statyti daugiafunkcinį sporto ir pramogų kompleksą, pagal… nebaigtoje galimybių studijoje išanalizuotą ir pasirinktą koncepcijos variantą.

Apie tai, kad reikia balsuoti už sprendimą, grįstą nebaigta galimybių studija, miesto bendruomenės atstovai sužinojo tik per Tarybos posėdį – iki tol toji studija jiems buvo pristatoma kaip baigtinis ir nebediskutuotinas variantas. Dauguma iš jų tokiam sprendimui (beje, vardiniu balsavimu) pritarė tik todėl, kad buvo „užlaužti” tiesiai šviesiai: nepritarsi – universalios arenos nebus. Nematys klaipėdiečiai ir Europos krepšinio čempionato rungtynių.

Be to, maištingiems Tarybos nariams valdžia pažadėjo, jog jie galės dalyvauti rengiant projektavimo sąlygas universaliai sporto arenai statyti, rengiant sąlygas šio objekto valdytojo – operatoriaus – parinkimo konkursui. Esą galės Tarybos nariai tuos ir daugelį kitų dalykų išsamiai komitetuose bei frakcijose aptarti. Galų gale – apsispręsti, kokioms sporto šakoms toji arena bus pritaikyta.

Tačiau praėjus beveik mėnesiui po minėto sprendimo priėmimo Tarybos nariai gavo pranešimą, kad projektavimo sąlygų sąvadas arenos statybai jau patvirtintas! Apgauti visi buvom lyg merga su trečiu vaiku…

Patvirtina ir preliminari projektavimo užduotis, kuri yra neatskiriama, ir techninio projekto parengimo bei projekto vykdymo priežiūros prikimo konkurso dalis. O dar birželio mėnesį Savivaldybės administracija kreipėsi į gaisrininkus, elektrikus, šilumininkus, vandentiekininkus etc., prašydama pateikit savąsias sąlygas, reikalingas arenai statyti.

Taigi be ceremonijų apmautiems Tarybos nariams (o ir visiems miesto gyventojams) beliko spėlioti, kas veda miestą valdančiuosius eiti tokiu slidžiu keliu – idealai ar noras suteikti galimybę pasipelnyti statybos firmoms bei būsimiems universalios arenos valdytojams?

Juolab kad tą pačią dieną kitu sprendimu miesto Taryba nusprendė, jog reikia skubiai parinkti privatų būsimos arenos valdytoją, vadinamą operatoriumi. Esą tas operatorius galėtų dalyvauti jau ir statant, įrenginėjant areną.

Natūralu, kad dalyvaudamas šiame procese operatorius labiau rūpinsis savo būsimu pelnu, o ne visuomenės interesu.

Operatoriui parinkti privalu skelbti viešą konkursą, o konkursą laimės tie, kurie atitiks keliamas sąlygas. Daugelis miesto Tarybos narių pageidavo dalyvauti rengiant šias sąlygas.

Ne paslaptis, kad Lietuvoje konkursų sąlygos rengiamos konkrečiai firmai – tai, kurią valdininkai mano esant tinkamą, kompetentingą ir priimtiną jiems. Kol kas Tarybos nariams tų sąlygų niekas nerodo, dalyvauti jas kuriant nesiūlo. Nebent pakuždomis – kai kuriems. Saviems.

Rimtai šnekant, įmonių, turinčių patirtį sėkmingai valdyti tokius sudėtingus objektus kaip universalios arenos, yra mažiau nei vienos rankos pirštų. Žinomiausia iš jų – „Rubicon”, kuri nuosavybės teise valdo sostinės „Siemens” areną. Jau aišku, kad „Rubikon” valdys ir Panevėžio areną.

Akivaizdu, kad ši firma turi daugiausiai galimybių laimėti ir Klaipėdos daugiafunkcinio sporto bei pramogų komplekso operatoriaus parinkimo viešąjį konkursą. Jokiu būdu neteigiu, kad dėl to, jog turi gerų ryšių, sąsajų su miesto valdžia. Tiesiog jie rinkoje, ko gero, stipriausi.

Tokiu atveju „Rubicon” Lietuvoje valdytų tris iš keturių arenų (teigti, kad penktoji laiku iškils Kaune, šiandien būtų per daug rizikinga) ir įgytų monopolį bei galimybę diktuoti kainas. Labiausiai pamylėdama, aišku, savąją „Siemens” areną – precedentas su Brajano Adamso koncertu plačiai aprašytas sostinės spaudoje.

Kai kurie įsivaizduoja, jog atidavus Klaipėdos universalią sporto areną privačiam operatoriui, Savivaldybei nereikės jos dotuoti. Nieko panašaus – reikės kasmet skirti po keletą milijonų. Ką jau kalbėti apie tai, jog Savivaldybei šios arenos statybai reikės rasti dešimtis o gal ir per šimtą milijonų litų.

Dėl to teks susiveržti diržus. Ypač – kultūros ir sporto srityje, nes atsakingi Savivaldybės administracijos darbuotojai suskubo neatsakingai pareikšti, jog Žvejų rūmai dirbs, kaip dirba šiandien – jokia restruktūrizacija miesto socialinėje sferoje neplanuojama.

Antra vertus, kas sutrukdys būsimam arenos operatoriui jau po metų darbo pareikšti merui: žinai, tų dviejų ar trijų milijonų kasmet arenai išlaikyti nepakanka, duokit dar porą milijonų, o jei ne, – mes pasitraukiam.

Suprantu, kad „malu” galbūt daugeliui klaipėdiečių tolimus, neįdomius dalykus. Tačiau šie dalykėliai, daromi pakuždomis už mūsų visų nugarų, daromi už mūsų pinigus.

Ne paslaptis, kad Lietuvoje konkursų sąlygos rengiamos konkrečiai firmai – tai, kurią valdininkai mano esant tinkamą, kompetentingą ir priimtiną jiems.

Kiti temos straipsniai

Rehau
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki Products AS

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu