Triukšmingai remontuojamas namas sukėlė gyventojų rūpestį ir nerimą dėl pavojaus sveikatai.
Vaikus – į kambarius
Vakar popiet Įgulos gatvės daugiabučio gyventojai apstulbę stebėjo stogą tvarkančių darbininkų savivalę. Statybininkai plėšė senus šiferio lakštus ir metė juos į apačioje stovintį konteinerį. Pavojingos sveikatai asbesto turinčios atliekos krito iš trečio aukšto, sukeldamos dulkių debesis ir grasindamos netyčia sužaloti aplink žaidusius vaikus.
„Išnešiau skalbinius į lauką, tačiau netrukus nešiau atgal. Vaikus uždarėme kambaryje, nes bėgioti kieme pavojinga. Pajudinus iš asbesto pagaminto šiferio atplaišas, pasklinda sveikatai kenkiančios dulkės. Tačiau darbininkams tai nė motais”, – skundėsi namo gyventoja Dalia Šulekovskaja.
Statybvietė – ne operacinė
Senos statybos daugiabutį administruojanti bendrovė „Paslaugos būstui” ėmėsi vykdyti Vyriausybės rekomendacijas pamažu keisti asbesto turinčią stogų dangą, kurios kenksmingas poveikis sveikatai įrodytas seniai.
„Stogą reikia verkiant keisti ir dėl to, kad lyjant vanduo semia viršutinių aukštų butus. Šiferiu iš asbesto dengta tik dalis stogo, kita dalis laikinai buvo užklota popieriniais lakštais. Perspėsim darbų vykdytojus, kad negąsdintų gyventojų”, – vakar žadėjo bendrovės direktorė Regina Uznienė.
Asbesto gaminiai nekelia pavojaus sveikatai, kol jie nėra laužomi ar apdorojami. Šiferio lakštus specialistai pataria ne mesti, bet netrankant sudėti vieną ant kito ir vežti į statybinių atliekų sąvartyną.
Į aplinką pasklidusios asbesto skaidulos patenka į kvėpavimo takus ir gali sukelti vėžį. Tačiau Klaipėdos visuomenės sveikatos centro vyriausiasis specialistas Rimantas Giedraitis įsitikinęs, kad žmonės baiminasi nepagrįstai.
„Šiferis yra kietas ir krisdamas jis nesukelia dulkių, nes nesubyra. Todėl tėra mažai galimybių, kad skaidulų patenka į plaučius. Statybvietė juk nėra operacinė, dulkių neišvengsi”, – sakė R.Giedraitis.
Dirba atsainiai
Daugumą senos statybos Klaipėdos namų ir balkonų vis dar dengia asbesto šiferis. Tačiau kiek jų yra ir kiek pinigų prireiks naujai dangai, kol kas niekas negali pasakyti.
„Žmonės žino, kad gyvena po asbesto kepure, todėl turėtų ir patys susirūpinti, juolab kad dalis išlaidų bus kompensuota pagal specialią Vyriausybės programą. Šis atvejis, kai darbininkai nepaiso jokios kultūros, stebina. Statybinių atliekų negalima mesti kaip papuolė, jas būtina gražiai sudėti į konteinerį ir išvežti. Juk galėjo sužaloti žmones”, – stebėjosi savivaldybės Statybos leidimų ir statinių priežiūros skyriaus vedėjas Gediminas Pocius.
Šalies savivaldybėms pavesta išsiaiškinti, kiek miestuose ir gyvenvietėse yra asbestu dengtų stogų. Asbesto šalinimo programai ketinama skirti apie 23 mln. litų.