Vakar per Vyriausybės pasitarimą iš esmės buvo pritarta Aplinkos ministerijos parengtam Architektūros įstatymo projektui. Jis numato architektūros kokybės kriterijus, apibrėžia architekto veiklos principus, teises, pareigas ir atsakomybę, reguliuoja valstybės ir savivaldos institucijų veiklos tikslus ir uždavinius architektūros srityje.
Kad Architektūros įstatymas yra reikalingas, Vyriausybė nutarė jau prieš trejus metus, kai patvirtino šio įstatymo koncepciją. Pasak aplinkos ministro Gedimino Kazlausko, naujasis įstatymas padėtų pašalinti daugelį spragų, susidariusių todėl, kad dabartiniai teisės aktai nepakankamai reguliuoja architektūrinės veiklos sritis. Ligi šiol nėra nustatyti šios veiklos principai, architektūrai numatyta per mažai reikalavimų, per silpna architektūrinių sprendinių kontrolė.
Taip pat nėra visapusiškai sureguliuota architektų profesinė veikla, neišnaudojamos jų savivaldos galimybės, nenustatytas privalomas kompleksinis statinio architektūrinių sprendinių vertinimas, nėra institucijos, kuri kompetentingai įvertintų, ar statinio architektūriniai sprendiniai atitinka architektūros kokybės kriterijus.
Pasitaiko, kaip sakė ministras, kad naujais statiniais žalojamas kraštovaizdis, naikinamas gamtos ir kultūros paveldas, kad juose naudojamos nekokybiškos, neilgaamžės statybinės medžiagos. Projektuodami statinius architektai per mažai dėmesio skiria energiniam efektyvumui, ekologiškoms medžiagoms ir technologijoms, daugeliui naujų statinių trūksta vientisumo, kompleksiškumo, meniškumo.
Energinis efektyvumas, panaudojant aplinkai saugias, ekologiškas technologijas ir medžiagas, kuriamos aplinkos kokybė, ergonomiškumas, ilgaamžiškumas, architektūrinės idėjos vientisumas, sprendinių kompleksiškumas – tai tik keli iš siūlomų įstatymu įtvirtinti architektūros kriterijų.
Naujasis įstatymas sudarytų galimybes rengti atvirus konkursus geriausios architektūrinės idėjos ar projektinių pasiūlymų atrankai architektūriniu ar viešojo intereso požiūriu reikšmingų objektų planavimo ar projektavimo atvejais, privalomai rengti architektūrinius projektinius pasiūlymus projektuojant statinius, planuojant teritorijas, taip pat stiprinti architektų savivaldą ir kt.
Kai bus parengti su Architektūros įstatymu susijusių įstatymų pakeitimų projektai, Vyriausybė juos apsvarstys visus kartu, kad galėtų teikti Seimui.
Daugiau informacijos:
www.am.lt