Rockwool

Ar bus kapojamos slibino galvos

LEO LT išformavimas

Derybos dėl nacionalinio investuotojo formavimo, kurį turėtų sudaryti „Lietuvos energija”, „Rytų skirstomieji tinklai” (RST) ir privačios „NDX energijos” valdomi VST, atidedamos mažiausiai savaitei.

Valstybės kontrolės išvados

Apie derybų, kurios turėjo prasidėti antradienį, pradžios nukėlimą žurnalistus po laikinosios darbo grupės posėdžio pirmadienį informavo ūkio ministras Vytas Navickas.

Anot jo, antradienį neįvyks ir numatytas laikinosios darbo grupės posėdis, planuojama, kad jis bus kviečiamas penktadienį.

Pagrindinė priežastis, kodėl laikinai nutraukiamos derybos su „NDX energijos” atstovais, – Valstybės kontrolės išvados. „Tai daugiau pamąstymai, kaip galima būtų buvę kažką daryti kitaip”, – apie jas sakė ministras. Anot jo, tai susiję su energetikos įmonių turto vertinimu.

V. Navickas tikisi, kad Vyriausybės pozicija, kurią jos atstovai turėtų užimti tolesnėse derybose, bus suformuota trečiadienį Vyriausybės posėdyje.

Ministras akcentavo, kad visas derybų procesas vyksta tik Atominės elektrinės įstatymo numatytuose „rėmuose” ir apie kitokį nacionalinio investuotojo kūrimo modelį nekalbama.

Nenori „Lietuvos energijos”

Į derybas su Vyriausybe „NDX energija” ketino atvykti su visiškai nauju pasiūlymu, kaip turėtų būti formuojama nacionalinio investuotojo bendrovė.

Vakar „NDX energija” išplatino pranešimą, kad nacionalinis investuotojas turi būti formuojamas ne „Lietuvos energijos” pagrindu, o kuriant naują savarankišką įmonę.

„Mes nenorime dalyvauti tokiame darinyje (nacionalinį investuotoją kurti „Lietuvos energijos” pagrindu – red.past.) ir išanalizavę tarptautinių ekspertų išvadas siūlome nacionalinį investuotoją kurti naujos „patronuojančios” akcinės bendrovės pagrindu”, – kalbėjo „NDX energijos” generalinis direktorius Darius Nedzinskas.

Pasak jo, 100 proc. naujos įmonės akcijų priklausytų valstybei. Naujoji įmonė išleistų akcijų emisiją, kurią Vyriausybė išpirktų „Lietuvos energijos” ir „Rytų skirstomųjų tinklų” akcijų įnašais, o privatus investuotojas „NDX energija” – VST akcijomis. Trys energetikos bendrovės taptų dukterinėmis nacionalinio investuotojo įmonėmis.

Bijo Rusijos

„NDX energija” nenorą dalyvauti kuriant nacionalinį investuotoją taip, kaip numatyta Atominės elektrinės įstatyme, motyvavo tuo, kad „Lietuvos energija” yra priklausoma nuo Rusijos energetikos sistemos ir jos dalyvių. Tai esą paaiškėjo, kai tarptautiniai ekspertai išnagrinėjo visą turimą informaciją apie „Lietuvos energiją” ir jos sutartinius įsipareigojimus.

„Naujoji įmonė būtų nepriklausoma ir nesusijusi su jokiomis Rusijos įmonėmis. Nacionalinis investuotojas bus atsakingas už tokius strateginius projektus, kaip elektros tiltų ir atominės elektrinės statyba, jie gali prieštarauti Rusijos energetikos įmonių interesams, ir logiška, jei tokius projektus vykdytų motininė kompanija, neturinti sutartinių įsipareigojimų Rusijos įmonėms. Be to, Rusijos įmonių sutikimo gali tekti atsiklausti reorganizuojant „Lietuvos energiją”, manot jos sutiktų?”, – kalbėjo D.Nedzinskas.

Jis įsitikinęs, kad nauja derybinė pozicija nesužlugdys derybų, jos gali būti tęsiamos, o Seimas reikiamus įstatymo pakeitimus patvirtintų kartu su kitais nacionalinio investuotojo kūrimo dokumentais.

„Tai nėra derybų nutraukimas ar pakeitimas, tai kokybinis patobulinimas tiek derybų procedūros, tiek nacionalinio investuotojo kūrimo modelio. Niekas nenukentės, nematau didelės problemos, būtų galima viską padaryti per mėnesį”, – įsitikinęs pašnekovas.

Jis tikino, kad nuogąstavimus dėl „Lietuvos energijos” priklausomybės nuo Rusijos išsakė dar spalio 1 dieną derybinės grupės posėdyje: „anksčiau mes neturėjome išsamaus vaizdo, kas yra „Lietuvos energijos” viduje”.

Nuomonės nekeis

„Nėra kitos galimybės – tik daryti, kaip mes pasiūlėme. Vakar rytą apie mūsų poziciją informavau ministrą, jis pasakė, kad bus pasirengę detaliai išklausyti mūsų pozicijos šiandien derybose”, – kalbėjo D.Nedzinskas.

Premjeras Gediminas Kirkilas pareiškė, kad jam nepriimtina ultimatumų kalba, kurios griebėsi „NDX energija” ir kuria gali būti bandoma veikti „Lietuvos energijos” vertinimą bei derybų dėl nacionalinio investuotojo eigą.

„Pirmiausia mes nepriimame jokių ultimatumų, antras dalykas, Vyriausybė vykdo Seimo priimtą įstatymą ir pagal šį įstatymą mes vykdome derybas. Į tai, kad įvairių yra pareiškimų, aš ramiai žiūriu, galbūt tai yra savotiška derybų taktika. Dar kartą sakau, Vyriausybė jokių ultimatumų nei iš „NDX energijos”, nei iš kitų nepriims. Svarbiausias dalykas – užbaigti derybas, suformuoti nacionalinį investuotoją ir pradėti realias derybas su kitomis valstybėmis ir pagal grafiką vykdyti naujos atominės elektrinės statybos darbus”, – žurnalistams teigė G.Kirkilas.

Tačiau nepaisant nepasitenkinimo, premjeras pareikalavo, kad ūkio ministro V.Navicko vadovaujama derybų grupė pateiktų pasiūlymus, ar yra pagrindo peržiūrėti įstatymu nustatytą nacionalinio investuotojo formavimo modelį.

Taip pat prašoma įvertinti „Lietuvos energijos” veiksmus.

Tėvynės sąjungos lyderis Seimo vicepirmininkas Andrius Kubilius nuogąstavo, kad dėl verslo agresyvumo gali nukentėti valstybės interesai, todėl parlamentas privalo turėti galimybę stabdyti nacionalinio investuotojo kūrimą, jei Vyriausybės pasiektas derybų rezultatas netenkins.

Kartu A.Kubilius pareiškė abejojąs, ar Seimas turėtų tvirtinti Vyriausybės ir „NDX energijos” susitarimą, nes „tuomet būtų paprasta Vyriausybei permesti visą atsakomybę Seimui”. Konservatorius taip pat išreiškė abejonę dėl „Lietuvos energijos” galimybių įgyvendinti tokius didelius energetikos projektus.

Asmenybės netrukdo

Vakar taip pat pasirodė informacija apie „NDX energijos” akcininko Žilvino Marcinkevičiaus pasitraukimą iš derybų dėl nacionalinio investuotojo, nes esą jam nepakeliui su „Lietuvos energijos” vadovu Rymantu Juozaičiu.

„Vienareikšmiškai paneigiu tokius pranešimus. Pirmiausia aš nekomentuoju valstybės įmonių vadovų veiksmų, antra, tai ne „Lietuvos energijos” vadovų, o sisteminės problemos. Per 17 metų „Lietuvos energija” turėjo daug vadovų ir sistema ten buvo visą laiką panaši – ją reikia tvarkyti, o ne suvesti į vieną ar kitą asmenį. R.Juozaičio puolimas yra noras paliatyviniais veiksmais išspręsti jos problemas”, – naujienų agentūrai BNS sakė Ž.Marcinkevičius.

D.Nedzinskas tikino, kad nauja nacionalinio investuotojo struktūra siūloma ne siekiant pakeisti „Lietuvos energijos” vadovą.

Pats R.Juozaitis džiaugėsi „NDX energijos” pasiūlymu. „Galbūt procesas vyktų skaidriau, viešiau, su juo galėtų susipažinti daugiau žmonių”, – sakė jis ir pripažino, kad „NDX energijos” pareiškimas jam buvo staigmena.

Tačiau R.Juozaitis atmetė bet kokius priekaištus, kad „Lietuvos energija” pernelyg priklausoma nuo Rusijos energetikos bendrovių.

„Lietuvos energija yra savarankiška kompanija, vykdanti politiką ir strategiją kuo greičiau integruotis į Šiaurės Vakarų Europos elektros sistemą, mes buvome atominės elektrinės statybos iniciatoriai, dalyvavome elektros tilto „Estlink” statybose, dirbam toliau šia kryptimi”, – piktinosi įmonės vadovas.

REKOMENDUOJAME