Ekoklima

Aprūpinimas elektra priklauso nuo Rusijos garbės

Aprūpinimas elektra priklauso nuo Rusijos garbės

Žinios, kad AB „Lietuvos energija” nebeturi tiesioginių sutarčių su Rusijos valstybinės energetikos kompanijos „RAO JES” „dukrele” „Inter RAO JES”, teisininkų vertinimu, atsiejo Rusijos kompaniją nuo tiesioginių įsipareigojimų Lietuvai, rašo „Verslo žinios”.

Pagal šiuos įsipareigojimus Rusijos kompanija būtų tiesiogiai įpareigota tiekti reikiamą elektros energijos kiekį. Lietuva, kol veikia Ignalinos atominė elektrinė (IAE), naktį elektros energijos pagamina daugiau nei suvartoja.

Iki 2015 m. esą susitarta, kad Lietuvos elektrą dabar perkanti Rusijos kompanija tiksliai tokį kiekį jos parduos Lietuvai, kai ši paprašys. Toks poreikis labiausiai siejamas su 2009 m. pabaiga, kai bus uždaryta Ignalinos AE.

Anot Jurgos Gradauskaitės, advokatų kontoros „Soloveičikas, Markauskas, Aviža, Bagdanskis SMA” advokato patarėjos, veikimas per tarpininką iš esmės reiškia tai, kad AB „Lietuvos energija” (LE) ir „Inter RAO JES” bendrovių nesaisto tiesioginiai įsipareigojimai. Jos teigimu, „tarpininko” (ERC – VŽ) bankroto atveju įsipareigojimai greičiausiai nepereitų niekam. Kad ir nenoromis, tai pripažįsta ir Jonas Garbaravičius, ERC akcininko UAB „Scaent Baltic” valdybos pirmininkas.

Tačiau čia pat priduria tikintis, kad tarptautinė kompanija, kurios akcijos kotiruojamos Londono biržoje, taip neturėtų pasielgti. Anot jo, sutartys buvo „išmestos” į viešumą tam, kad vertinant LE būtų galima pasakyti, jog LE mažiau verta.

Tačiau naujienų portalą vz.lt pasiekė neoficiali ir nepatvirtinta informacija, kad sutartyse atsirado daugiau pakitimų. Sutartyje, kaip ir anksčiau, esą minima „kvotinė” elektros energija – kiek Lietuva parduoda Rusijai, tiek iš jos ir pirks.

Tačiau, neoficialiai teigiama, kad ten atsiradęs prierašas, jog susitarime nurodytos elektros energijos kiekiai gali būti keičiami abipusiais susitarimais tarp „Inter RAO JES” ir ERC. Kitaip tariant, šios dvi kompanijos esą gali tarpusavyje susitarti, ar trečiajai kompanijai – LE – patieks nustatytą elektros energijos kiekį, rašo „Verslo žinios”.

„Verslo žinioms” pavyko „per petį” žvilgtelėti į daug triukšmo rinkoje pastaruoju metu keliančias energijos sutartis su „Inter RAO JES”, neva liudijančias, kad „Lietuvos energija” tiesioginių sutarčių nebeturi, o visą elektros eksportą ir importą su Rusija valdo tarpininkė – UAB Energijos realizavimo centras (ERC).

Teisininkai ir ekspertai iš tiesų įžvelgia įvairių netobulų dalykų, kurie, susiklosčius tam tikroms aplinkybėms, Lietuvą gali pastatyti į gana keblią arba „gana brangią” padėtį. Amsterdame gyvenantis ERC valdančios įmonės vadovas šiuos argumentus atremia tuo, kad „Inter RAO JES” yra garbinga kompanija.

Kiti temos straipsniai

Rehau
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki Products AS

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu