Tikkuurila

Antrojo pusmečio medienos aukcione daugiausiai medienos nusipirko Lietuvos perdirbimo įmonės

Antrojo pusmečio medienos aukcione daugiausiai medienos nusipirko Lietuvos perdirbimo įmonės

Šių metų antrojo pusmečio pasibaigusiame aukcione daugiausiai medienos įsigijo mūsų šalies medienos perdirbimo įmonės, 11 proc. daugiau nei praėjusį pusmetį. Tarpininkų įsigytas medienos kiekis sumažėjo net 23 proc. 

Įmonės „Baltpool“, kuri vykdo medienos prekybos aukcionus, duomenimis, naujoji tvarka lėmė, kad Lietuvos medienos perdirbėjai medienos įsigijo 40 tūkst. ktm daugiau nei būtų įsigiję galiojant senajai tvarkai, iš viso 395 tūkst. ktm lyginant su 355 tūkst. ktm, įsigytais per ankstesnį aukcioną. Atitinkamai tiek sumažėjo prekybos tarpininkų ar tiesiogiai užsienio įmonių įsigytas medienos kiekis. 

„Didžiausios įmonės, kurios užsiima medienos prekyba, aukcione pasiekė joms suteiktus prekybos limitus, todėl valstybės siekis medienos rinkoje suvaldyti situaciją užkertant kelią galimam didelių medienos kiekių išvežimui į kitas šalis įgyvendinamas“, – pagal naują tvarką vykusio aukciono rezultatus teigiamai įvertino aplinkos ministras Simonas Gentvilas.

Malamos produkcijos – popierrąsčių, plokščių medienos, malkinės medienos – parduotas iš esmės visas pasiūlytas produktų kiekis, nors jų kainos, palyginus su praėjusiu pusmečiu, išaugo dvigubai. Būtent šie medienos produktai būdavo importuojami iš Baltarusijos, todėl įsigaliojus ES sankcijoms, rinkoje jaučiamas didžiausias jų trūkumas, dėl to kyla ir kainos.

Aplinkos ministerijos siūlymu, kiekvienam pirkėjui buvo nustatyti maksimalūs galimi pirkti valstybiniuose miškuose pagamintos medienos kiekiai. Įsigyjantys iki 1 tūkst. ktm medienos bendrai per visą pusmetinį aukcioną tai galėjo padaryti be apribojimų, taip, kaip ir anksčiau, taigi, smulkiesiems pirkėjams prekyba nesikeitė. Būtent tokius kiekius įsigyja apie 70 proc. šios rinkos dalyvių. 

Kitiems pirkėjams, kurie sudaro likusius 30 proc. aukciono dalyvių, nustatytas maksimalus galimos įsigyti medienos kiekis. Limitas nustatomas pagal jų paskutiniųjų 2 metų pirkimų istoriją. UAB „Baltpool“ suskaičiuoja ir nurodo tą limitą pirkėjui registruojantis į aukcioną. Limitas pirkėjui apskaičiuojamas, kaip vidutinis praėjusių 4 kalendorinių pusmečių, skaičiuojant pagal pusmetines sutartis faktiškai perduoto žaliavinės medienos kiekį, padidinus 10 proc.

Naujus pajėgumus sukūrusioms įmonėms maksimalus leistinas įsigyti medienos kiekis nustatomas pagal nepriklausomo auditoriaus pažymą.

Ministerija tokį pasiūlymą pateikė įvertinusi ES sankcijų Rusijai ir Baltarusijai dėl agresijos prieš Ukrainą poveikį medienos sektoriui, tendencijas rinkoje ir medienos perdirbėjų nuogąstavimus dėl apsirūpinimo žaliavine mediena.

Baltijos regione ir Europoje susidarius gana dideliam žaliavinės medienos deficitui dėl sankcionuoto medienos importo iš Rusijos ir Baltarusijos uždraudimo buvo didelė tikimybė, kad aukcionas sulauks labai didelio dėmesio, kitų šalių pirkėjų ir dėl to jame galėjo neproporcingai pakilti medienos kainos, o tokiu atveju žaliavos išvažiuotų iš Lietuvos. 

Ši tvarka yra laikina, pagrindinė sąlyga jos atšaukimui būtų sankcijų panaikinimas ir rinkos grįžimas į įprastas vėžes. Tačiau siekiant ilgalaikėje perspektyvoje turėti atsparesnę sistemą, numatoma prekybos mediena tvarką toliau tobulinti įteisinant atvirų aukcionų (varžymosi dėl medienos įsigijimo realiu laiku) ilgalaikėms ir pusmetinėms sutartims sudaryti taikymo principus, leisiančius efektyviau konkuruoti įsigyjant medieną.

Tokių pakeitimų paruošimui ir techninio įgyvendinimo pasirengimui reikia daugiau laiko, jie  jau pradėti rengti dar prieš imantis šių greitų sprendimų, bus toliau rengiami ir aptariami su rinkos dalyviais, taip pat išbandomi trumpalaikiuose aukcionuose.

TAIP PAT SKAITYKITE

Ruukki
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki Products AS

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu