Alytaus sporto rūmai, dabar vadinami Alytaus sporto ir rekreacijos centru, veikiantys nuo 1977 – ųjų metų, tapo neatpažįstami, atlikti svarbūs rekonstrukcijos darbai.
Kaip šiandien pasikeitė Sporto rūmai ir kokia iš to nauda mūsų miesto žmonėms? Kokią įtaką šie pokyčiai daro mūsų požiūriui ne tik į sportą, bet ir į bendruomenės sveikatinimo kultūros ugdymą, sveikos gyvensenos mokymą?
PRADŽIA
1977 m. vasario mėn. pradėti eksploatuoti Alytaus sporto rūmai. Jų projektą parengė Miestų statybos projektavimo institutas „Miestprojektas”. Projekto autorius – architektas Vytautas Dičius.
Statyba pradėta 1974 m., statybos darbų sąmatinė vertė – 2,5 mln. rublių. Generalinis statybos rangovas – Alytaus statybos trestas (valdytojas K. Šimčikas), KMK – 75 (viršininkas a. a. V. Daniškevičius, vyr. inžinierius V. Remeika).
Statybos darbams vadovavo darbų vykdytojas J. Sinkevičius, tiesiogiai atsakingi už apdailą buvo vyr. inžinierius J. Zdanavičius ir meistras A. Bernatavičius.
1981 m. pradėjo veikti 50 m 8 takų plaukimo baseinas. Tai buvo trečias tokio dydžio baseinas Lietuvoje (dabar jų yra tik 2 – Vilniuje ir Alytuje). Pradėjus veikti baseinui, šis sporto kompleksas tapo vienu didžiausių Lietuvoje. Jis ir dabar yra vienintelis šalyje, kur po vienu stogu telpa ir sporto salių kompleksas, ir olimpinių standartų baseinas.
Pirmuoju Alytaus sporto rūmų direktoriumi buvo paskirtas Vytautas Krančiukas (dirbęs 1977-1979). Vėliau – Antanas Naruševičius (1979-1982), Zenonas Gramackas (1982-1992), Adomas Andrušaitis (1992-1998), Romualdas Ambroževičius (1998-2004).
2004 m. balandžio 30 d. Alytaus sporto rūmai pertvarkyti į VšĮ Alytaus sporto ir rekreacijos centrą, prijungta VšĮ Alytaus sporto mokykla ir VšĮ Alytaus stadionas.
Atnaujintas baseinas ir įrengtas lengvosios atletikos maniežas
Šiemet įgyvendintas Alytaus miesto savivaldybės projektas „Sportinio turizmo infrastruktūros modernizavimas Alytaus mieste”. Pagrindinis projekto tikslas – skatinti atvykstamąjį turizmą į Alytaus regioną, išnaudojant Alytaus sporto ir rekreacijos centro galimybes. Projekto biudžetas – 6170 tūkst. Lt, paramos suma – 5867 tūkst. Lt.
Kai Vyriausybė šiam objektui suteikė nacionalinės svarbos objekto statusą, buvo pagreitintas lėšų iš Europos Sąjungos fondų pritraukimas ir pagerintos sportuojančių alytiškių sąlygos.
Baigiamas salės detalusis projektas
Alytaus miesto savivaldybės mero Česlovo Daugėlos iniciatyva ir pastangomis, atnaujinta salė turi būti parengta priimti 2011 metų Europos vyrų krepšinio čempionato dalyvius.
Sporto salė išplečiama, kad joje būtų 5 tūkstančiai sėdimų vietų. Vyriausybė, kaip ir žadėjo Alytuje viešėjęs jos vadovas Gediminas Kirkilas, skirs 31 milijoną litų. Projekte numatoma įrengti mobiliąją areną, kurią transformavus, salė pertvaromis padalijama į dvi dalis. Pavyzdžiui, vienu metu galės vykti skirtingų sporto šakų varžybos, kultūros renginys arba treniruotė.
Pasak AB „Miestprojektas” (Kaunas) generalinės direktorės Editos Pavalkienės, su Alytaus miesto savivaldybe pasirašyta projektavimo darbų sutartis dėl didžiosios salės išplėtimo techninio projekto parengimo darbų. Projektą atliks AB „Miestprojektas” architektas ir projekto vadovas Romualdas Kemežys. Beje, architektas R. Kemežys dirbo ir ankstesniame Sporto ir rekreacijos centro rekonstrukcijos etape: projektavo maniežą, fojė, laiptines.
AB „Miestprojektas” projekto vadovas Romualdas Kemežys informavo, kad šiuo metu yra baigtas salės detalusis planas ir spalio 29 d. 10 val. Alytaus miesto savivaldybėje planuojamas viešas šio projekto aptarimas. Iš naujovių pažymėjo: cokolinio aukšto įrengtame naujame vestibiulyje atsiras žiūrovams skirtos rūbinės, tualetai, taip pat projektuojamos 4 naujos rūbinės sportininkams, patalpa teisėjams, žurnalistams.
AB „Miestprojektas” ne pirmą kartą atnaujina sporto objektus. Pavyzdžiui, suprojektuota Panevėžio sporto arena, o šiuo metu įmonė kartu su UAB „Forma” triūsia prie Klaipėdos sporto arenos. Alytaus miesto teatras (projekto autorius architektas Saulius Juškys), Šv. Benedikto gimnazija (architektė Jūratė Merkevičienė) – taip pat kauniečių architektų kūryba.
Ne tik sporto visuomenei, bet ir visiems alytiškiams
Rugsėjo 23 d. Alytaus miesto savivaldybės meras Česlovas Daugėla, Lietuvos Respublikos Vyriausybės Ministras pirmininkas Gediminas Kirkilas, Kūno kultūros ir sporto departamento direktorius Algirdas Raslanas, Lietuvos tarptautinio olimpinio komiteto prezidentas Artūras Poviliūnas bei kiti svečiai iškilmingai atidarė atnaujintą Alytaus sporto ir rekreacijos centro plaukimo baseiną bei įrengtą (ant Sporto rūmų stogo) naują lengvosios atletikos maniežą. Šiems objektams įrengti pasinaudota Europos Sąjungos struktūrinių fondų parama už beveik 7 mln. litų. Alytuje įrengtas tarptautinius ir olimpinius standartus atitinkantis plaukimo baseinas. Jame yra 8 takeliai, kurių ilgis 50 metrų, sumontuota moderni elektroninė valdymo įranga. Kol kas tai geriausias ir didžiausias plaukimo baseinas Lietuvoje. Čia gali būti rengiamos įvairios tarptautinės plaukimo, penkiakovės, vandensvydžio varžybos, gali treniruotis ne tik Alytaus sportininkai, bet ir kitų šalių komandos, miesto gyventojai. Šalia baseino įrengtas modernus pirčių kompleksas.
Kada atsipirks?
Kaip sakė Alytaus miesto savivaldybės administracijos Sporto ir rekreacijos skyriaus vyriausiosioji specialistė Daiva Jakubauskienė, vadovaujantis Alytaus miesto plėtros iki 2015 metų strateginiu planu, patvirtintu Alytaus miesto savivaldybės tarybos 2002-12-19 sprendimu Nr. 149, Alytuje planuojama gerinti laisvalaikio organizavimą ir kūno kultūros infrastruktūrą, kooperuotomis lėšomis atnaujinti ir modernizuoti sveikatingumo sporto bazes, pritaikyti jas įvairioms sporto paslaugoms teikti gyvenamoje vietoje.
Atsiperkamumas ne pinigais matuojamas, bet miesto gyventojų užimtumu, prevencine veikla, pozityviu žmonių požiūriu į kultūros ir sporto reikšmę, sveikos gyvensenos propagavimu. Naujovės turėtų spartinti atvykstamąjį turizmą bei gerinti čia sportuojančių alytiškių sąlygas.
Atnaujintuose sporto rūmuose vyksta ir vyks tarptautiniai renginiai, jų dalyviai be abejo, naudosis maitinimo, nakvynės, transporto, prekybos įstaigų paslaugomis. Tokiu būdu prisidės prie miesto biudžeto didinimo ir verslumo. Tai yra didelė galimybė Europos ir pasaulio sporto meistrams pasinaudoti miesto sporto bazėmis ir susipažinti su Alytumi, jo istorija, gamtovaizdžiu.
Pagal Alytaus sporto ir rekreacijos centro administracijos apskaičiavimus, centro teikiamomis paslaugomis kasdien pasinaudoja apie 2000 miesto gyventojų, tarp jų baseinu – per 400 žmonių. Šiuo metu centre kultivuojamas sporto šakas (19 sporto šakų) lanko 1961 mokinys, patalpomis naudojasi 5 visuomeniniai sporto klubai, kurie rūpinasi miesto bendruomenės sveikatinimo kultūros ugdymu, sveikos gyvensenos mokymu.
Miesto gyventojai į baseiną įleidžiami:
DARBO DIENOMIS nuo 8.00 iki 11.00 val. – nuo 18.00 iki 20.00 val.
ŠEŠTADIENĮ nuo 14.00 iki 19.00 val.
SEKMADIENĮ nuo 14.00 iki 19.00 val.
Gyventojai vyresni negu 65 metų ir turintys fizinę negalią 75 proc. ir daugiau, į baseiną įleidžiami nemokamai tik su gydytojų pažymomis ir asmens dokumentu, patvirtinančiu jo tapatybę ir amžių:
ANTRADIENIAIS nuo 8.00 iki 11. 00 val.
KETVIRTADIENIAIS nuo 8.00 iki 11.00 val.