Beveik visi Alytaus ir priemiesčio gyventojai – daugiausiai individualių namų savininkai – jau gali jungtis prie centralizuotos nuotekų tvarkymo sistemos.
O vidurvasarį – žada bendrovė „Dzūkijos vandenys“ – pradės veikti ir dumblo valymo įrenginiai, taigi, neliks smarvės mieste. Perdirbtą dumblą bus galima naudoti kaip žaliavą kurui ar kompostui gaminti, praneša LTV „Panorama“.
„Dzūkijos vandenys“ įgyvendino brangiausią savo istorijoje projektą – jo vertė daugiau nei 48 mln. litų. Iš šalies biudžeto gauta puspenkto milijono, tiek pat pridėjo pati įmonė, kita dalis – ES pinigai.
Įrengta 39 kilometrai vandentiekio ir 34 kilometrai nuotekų tinklų, taip pat renovuota dalis senų. Iki šiol miesto individualių namų ir Miklusėnų priemiesčio gyventojai, anot aplinkosaugininkų, gėrė nekokybišką šachtinių šulinių ir gręžinių vandenį, kas trečiame šulinyje nitratų koncentracija viršijo leistiną normą kelis kartus.
„Daugelis gyventojų, kurie ilgus dešimtmečius neturėjo galimybių prisijungti prie centralizuoto vandens tiekimo ir nuotekų surinkimo sistemų, šiandien tą galimybę gavo. 96 procentai dabar jau gali naudotis šia paslauga“, – sako UAB „Dzūkijos vandenys“ direktorius Rolandas Žakas.
Atnaujintas ūkis gerai ir mieste veikiančioms privačioms įmonėms.
„Verslui yra nepertraukiamo paslaugos tiekimo galimybė. Tas labai svarbu Alytuje esančioms „Coca Colai“, „Alitai“, naujai pieno gamyklai. Vandens tiekimo pertrūkiai ir nuotekų surinkimo avarijos reiškia jų gamybos sustabdymą, o tai yra labai brangu“, – teigia R. Žakas.
Tikimasi, kad rekonstruotos vandentiekio ir nuotekų siurblinės neges ir nauji inžineriniai tinklai netrūkinės.
Alytuje baigiamas ir dar vienas projektas – dumblo apdorojimo įrenginių statyba. Tam skirta 37 mln litų, didžioji dalis – irgi iš ES.
„Bus dumblas pūdytuvuose, kad būtų galima garinti procesą. Pagrindinis tikslas yra sumažinti dumblo kiekį, panaikinti kvapus ir nustoti teršti aplinką“, – sako UAB „Dzūkijos vandenys“ direktoriaus pavaduotojas Leonas Mackevičius.
Planuojama, kad lakpkritį pradėjus eksploatuoti dumblo apdorojimo įrenginius, dumblas į juos bus vežamas iš Alytaus, Lazdijų ir Varėnos nuotekų valyklų. Jis bus naudojamas kaip žaliava kurui ar kompostui.