Nors Ignalinos atominė elektrinė (AE) pagal Lietuvos įsipareigojimus Europos Sąjungai turi būti visiškai sustabdyta paskutinę šių metų dieną, neaišku, ar bus techniškai suspėta atlikti būtinus darbus ir kiek tai kainuos.
Energetikos ministras Arvydas Sekmokas mano, kad reikia įkurti instituciją, kuri būtų tiesiogiai atsakinga už AE uždarymą. Ignalinos AE uždarymo agentūrą, jo įsitikinimu, reikia įsteigti kuo skubiau.
„Mes turime turėti vieną instituciją, kuri visiškai atsakytų ir valdytų šitą projektą. Šiandien tokios institucijos mes neturime, devynios auklės – vaikas be galvos. Iš tikrųjų mes kelsime labai didelę rangovo atsakomybę, t.y. Vokietijos kompanijos „Nukem Technologies”, kas yra padaryta, kodėl yra toks vėlavimas”, – LNK žinių tarnybai teigė A. Sekmokas.
Vokietijos kompanija vėluoja statyti radioaktyvių atliekų saugyklą, o kol nėra aikštelės ir specialių konteinerių radioaktyvioms atliekoms krauti, Lietuva negali jėgainės išjungti. Palaikyti AE darbą kasmet kainuos apie 200 mln. litų.
Energetikos ministras teigia, kad darbai stringa, nes jiems turi pritarti net devynios ministerijos – esą kaip tik dėl to dar nežinoma, kiek kainuos atominės uždarymas.
Ignalinos AE generalinis direktorius Viktoras Ševaldinas yra aiškinęs, kad Lietuvai reikės padengti trečdalį uždarymo išlaidų. Anot jo, be ES paramos, mažiausiai 1,5 mlrd. litų jėgainei sutvarkyti privalėsime skirti patys. Apie 30 proc. tam reikiamos sumos turi skirti Lietuva ir apie 70 proc. – ES.
Europos Komisija skelbė, kad ES jėgainei uždaryti 1999-2013 m. laikotarpiui iš viso skirs 1,367 mlrd. eurų (4,7 mlrd. litų), iš jų 1999-2006 m. Lietuva jau gavo 1,8 mlrd. litų bei iki 2013-ųjų dar turi gauti 2,9 mlrd. litų. V. Ševaldino aiškinimu, ES paramą įsipareigojo skirti tik iki 2013 m., o kaip bus vėliau – neaišku.