Tikkuurila

A. Ažubalis: skalūnų dujos – galimybė mažinti dujų kainas

A. Ažubalis: skalūnų dujos – galimybė mažinti dujų kainas

Skalūnų dujos ir nafta yra galima alternatyva gamtinėms dujoms iš šiuo metu dominuojančio tiekėjo, siekiant diversifikuoti Lietuvos energijos resursus, sako Lietuvos užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis.

Tokią poziciją ministras išsakė trečiadienį Vilniuje vykstančioje tarptautinėje konferencijoje apie potencialų skalūnų dujų ir naftos vaidmenį keičiant regiono energetikos rinką. Konferencijoje ekspertai iš JAV, Lenkijos, Lietuvos, Latvijos ir Estijos keičiasi žiniomis apie skalūnų dujų panaudojimo galimybes.

„Nors Lietuva prieš 20 metų atgavo nepriklausomybę, ji tebėra labai priklausoma ekonomine prasme. Šiandien vienas dominuojantis energijos tiekėjas turi užtikrinti resursus, kurie atitinka 80 proc. viso Lietuvos energijos poreikio. ES visiškai pripažino tokios didelės priklausomybės jautrumą ir pažymėjo, kad iki 2015 metų Europos Sąjungoje nebeturi likti energetinių salų“, – Užsienio reikalų ministerijos išplatintame pranešime cituojamas jos vadovas.

A. Ažubalis atkreipė dėmesį į skalūnų dujų Lietuvoje įtaką energetiniam saugumui, kaip patrauklią alternatyvą gamtinėms dujoms ir efektyvią priemonę mažinti aukštas dujų kainas.

„Naujausios skalūnų dujų išgavimo technologijos ir santykinai žema skalūnų dujų kaina JAV rinkoje skatina kitas valstybes išsamiau įvertinti JAV patirtį ir galimybes perimti geriausią praktiką“, – teigė A. Ažubalis konferencijoje.

Ministras taip pat pabrėžė aplinkosaugos ekspertų dalyvavimo diskusijose svarbą.

„Esu įsitikinęs, kad jų patirtis ir žinios skalūnų dujų aplinkosaugos srityje, taikant aukščiausius aplinkosaugos, sveikatos apsaugos ir saugumo standartus išgaunant skalūnų dujas, leis atsakyti į visus klausimus, susijusius su šių dujų gavyba, ir atsakingai naudoti skalūnų dujų išgavimo technologijas“, – sakė jis.

Konferencijoje kalbėjęs energetikos ministras Arvydas Sekmokas pabrėžė skalūninių dujų svarbą prognozuojant dujų rinkos vystymąsi Baltijos šalyse.

Ministro Pirmininko kancleris Deividas Matulionis pranešė, kad Lietuvos geologijos tarnyba artimiausiu metu skelbs konkursą skalūnų dujų paieškai ir žvalgybai Lietuvoje. Tikimasi, kad konkurse dalyvaus patirtį šioje veikloje turinčios įmonės.

JAV ambasadorė Lietuvoje Anne E. Derse pažymėjo, kad JAV remia šalių pastangas siekti energetinio saugumo kuriant rinkos principais grįstą ir patikimą prieigą prie įvairių energijos tiekimo maršrutų ir šaltinių. JAV viliasi, jog šios pastangos padeda siekti tarptautinių aplinkosaugos tikslų ir tuo pačiu prisideda prie pasaulinės ekonomikos stiprinimo, dėl to JAV vyriausybė remia šią energetikos konferenciją.

Užsienio reikalų ir Energetikos ministerijų bei JAV ambasados Lietuvoje surengtoje konferencijoje diskutuojama, kaip skalūnų dujų technologijų pažanga pakeitė situaciją JAV energetikos rinkoje, kokios būtų šių dujų panaudojimo galimybės ir poveikis Lietuvos ir kitų regiono valstybių – Lenkijos, Latvijos ir Estijos – ekonomikoms.

JAV, kaip skalūnų technologijų lyderės, turinčios reikšmingą įtaką suskystintų gamtinių dujų rinkai ir gerokai sumažinusios pasaulines suskystintų gamtinių dujų kainas, patirtį pristato šios šalies ekspertai iš Energetikos ir Valstybės departamentų, Amerikos gamtinių dujų asociacijos ir kitų nevyriausybinių organizacijų.

ELTA primena, jog, geologų skaičiavimais, Lietuvoje yra 480 mlrd. kubinių metrų skalūnų dujų, iš kurių būtų galima išgauti 120 mlrd. kubinių metrų dujų.

Straipsnį apie galimai slypinčius skalūnų dujų išteklius Lietuvos mokslininkai paskelbė dar 2004 metais, tačiau tik gegužės pradžioje energetikos ministrui Arvydui Sekmokui nuvykus į Jungtines Valstijas apie tai pranešta kaip apie naujieną. Pasak ministro, anksčiau apie šių dujų gavybą nekalbėta, nes nebuvo tiek ištobulintų jų išgavimo technologijų.

Lietuvos skalūnų dujų išteklių šalies poreikiams patenkinti pakaktų 30-50 metų.

Galimi skalūnų dujų klodai glūdi Pietvakarių Lietuvoje, driekiasi iki Rusijos Kaliningrado srities ir Lenkijos, kur šių dujų telkiniai yra itin gausūs. Lietuva dujų gavybos patirties galėtų semtis iš lenkų.

TAIP PAT SKAITYKITE

Ruukki
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki Products AS

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu