Vyriausiasis derybininkas dėl Ignalinos atominės elektrinės (IAE) darbo pratęsimo Aleksandras Abišala savo darbo rezultatus vertina neblogai, tačiau apgailestauja, kad nepavyko įtikinti tiek Europos Komisijos, tiek ir Lietuvos žmonių dėl jėgainės darbo pratęsimo. A. Abišala tikisi, kad energetikos klausimai mūsų šalyje ir toliau judės į priekį, bei pripažįsta, jog IAE antrojo reaktoriaus uždarymas gali priversti riboti elektros vartojimą.
A. Abišala apgailestauja, kad nepasisekė susiderėti, išsiaiškinti, gauti pritarimo dėl IAE darbo pratęsimo, nors tai vertina „kaip natūralų dalyką”.
Pasak derybininko, pagrindinė priežastis buvo Europos Sąjungai pirmininkaujančios Prancūzijos nenoras ir pasipriešinimas, nors anksčiau ši valstybė buvusi viena iš didžiausių atominės energetikos šalininkių.
„Laikau savo viena iš didžiausių klaidų, jog ne iš karto supratau, kad kai kur pagrindinės priežastys yra nenoras ir kad prancūzai yra tos priežasties pagrindinis šaltinis”, – antradienį surengtoje spaudos konferencijoje sakė derybininko darbą baigiantis A. Abišala.
Jo teigimu, pagrindinė tokio prancūzų elgesio priežastis buvo nenoras pakenkti atgyjančios branduolinės energetikos reputacijai. A. Abišala priminė Europos Komisijos vadovo Žozė Manuelio Barozo (Jose Manuel Barroso) žodžius, esą IAE darbo pratęsimas būtų „katastrofa”.
„Jeigu mes nuspręstume vienašališkai pratęsti elektrinės darbą, tai būtų ir katastrofa Europos Sąjungai, pirmiausiai jos branduolinei energetikai, kuri, kaip jau sakiau, vėl grįžta ir įgyja tam tikrą populiarumą. (…) Precedento sukūrimas – Pandoros skrynios atidarymas ir kitoms šalims”, – teigė A. Abišala.
Jis apgailestauja, kad Lietuvai nepavyko įgyti Europos Komisijos bei Lietuvos piliečių, dėl kurių abejingumo referendumas dėl IAE darbo pratęsimo spalio mėnesį neįvyko, pasitikėjimo.
„Nepavyko įgyti pasitikėjimo, kuriuo verslas remiasi. Įtikinėjau kitus tuo, kuo pats tikiu, tad man buvo keista stebėti, kaip niekaip nepavyksta įtikinti, kad mes čia rimtai ir nuoširdžiai. (…) Nepavyko įtikinti ne tik Komisijos, bet ir Lietuvos žmonių, kas buvo dar didesnė nelaimė”, – kalbėjo A. Abišala.
Pasak A. Abišalos, IAE uždarymas gali atsiliepti ribojamu elektros energijos vartojimu.
„Reikia pripažinti, kad beveik visos valstybės tokiais kritiniais laikotarpiais riboja vartojimą”, – kalbėjo jis.
A. Abišala prisiminė, kad Sovietų Sąjunga esant reikalui taip pat ribojo vartojimą tiesiog atjungdama stambius vartotojus. Jis patikino, kad „Lietuvos energija” ir Ūkio ministerija dabar irgi turi planą, kokia tvarka, kokiomis sąlygomis reikėtų atjunginėti vartotojus susidarius kritinei situacijai.