Rugpjūčio 14d. Penktadienis

Individualaus namo nuotekų tvarkymas

Peržiūrų skaičius: 100884
Individualaus namo nuotekų tvarkymas

Individualaus namo arba jų kvartalo statytojas turi spręsti , kur nuvesti buitines nuotekas (toliau - BN) iš statomo gyvenamojo būsto. Paprasčiausia statytojams, besikuriantiems šalia jau įrengtų miesto ar gyvenvietės kanalizacijos tinklų, kai BN nuvedamos į miesto kanalizacijos tinklus ir jų valymas už nustatytą mokestį tampa vietinės vandenvalos įmonės rūpesčiu.

Tačiau tokią galimybę turi tik nedaugelis statytojų, nes miestų ir gyvenviečių kanalizacijos sistemos yra menkai išvystytos.

Daugeliui statytojų patiems tenka pasirinkti BN kanalizavimo sistemą. Norint priimti racionaliausią ekonominiu ir ekologiniu atžvilgiu sprendimą, reikalingos bent elementarios žinios apie BN kanalizavimo principus.

Viskas prasideda nuo BN priimtuvo / vietos numatymo ir įvertinimo , kur bus išleidžiamos buitinės nuotekos.  Kai šalia yra ežeras, upelis, melioracijos griovys ar status šlaitas - geriausia rinktis vietinius BN biologinio valymo įrenginius ir į aplinką išleisti nuotekas, išvalytas iki Lietuvoje nustatytų aplinkosauginių normatyvų.

Tai reglamentuoja : LAND 10 - 96. Nuotekų užterštumo normos. LR aplinkos apsaugos normatyvinis dokumentas. Vilnius, 1997.

Kai atviro BN priimtuvo šalia statomo namo nėra, tenka rinktis vieną iš dviejų išeičių - po valymo įrenginių BN infiltruoti į filtracijai palankų gruntą arba įsirengti nuotekų kaupimo rezervuarą.  BN filtravimo įrenginių projektavimą, įrengimą ir eksploatavimą reglamentuoja atitinkamos taisyklės:  LAND 21 - 97. Buitinių nuotekų filtravimo įrenginių projektavimo, įrengimo ir eksploatavimo gamtosauginės taisyklės. LR aplinkos apsaugos normatyvinis dokumentas. Vilnius, 1997. 

Ar šalia namo esantis gruntas tinka BN filtravimui, kokia yra grunto sandara, kokiame gylyje yra gruntinis vanduo galima nustatyti tik atlikus žvalgybinį geologinį gręžinį. Jį atlikęs geologas parašo geologinių tyrimų ataskaitą. Statybos sklypo geologinis tyrimas reikalingas ir namo pamatų projektavimui, todėl galima pasinaudoti ir pamatų projektavimui atliktu tyrimu. 

Nuotekų kaupimo rezervuarų įrengimą reglamentuoja atitinkamos rekomendacijos: R 22 -00. Nuotekų kaupimo rezervuarų bei septikų įrengimo, eksploatavimo ir kontrolės rekomendacijos. LR aplinkos ministerija. Vilnius, 2000. 

Taigi yra trys BN kanalizavimo alternatyvos. Kokią pasirinkti? Teisingai parinkti BN kanalizavimo sistemą gali tik geras aplinkos apsaugos ar statybos inžinierius, įvertinęs nuotekų priimtuvą, konkretaus sklypo reljefą, kanalizacijos išvado iš namo įgilinimą, geologinių tyrimų ataskaitą.

Nuotekų kaupimo rezervuarai.

Šis BN kanalizavimo būdas racionalus tik tuomet, kai šalia statomo namo nėra BN priimtuvo ir pagal geologinių tyrimų ataskaitą gruntas nepalankus filtravimui. BN rezervuarai gali būti iš surenkamo gelžbetonio elementų arba plastikiniai. Pastarieji visada geriau, nes yra absoliučiai hermetiški, nereikalinga hidroizoliacija, greitesnis ir pigesnis montavimas, platesnis pasirinkimas. Rinkoje yra siūloma rezervuarų modelių, kurių talpa nuo 3 kub. m. iki 80 kub. m. Papildomai galima užsisakyti ir nuotekų lygio kontrolės signalizatorių, kurio pultas įspėja namo šeimininkus, kada reikia išsikviesti komunalinę mašiną BN išvežimui. Tai patogu, nes nereikia kilnoti rezervuaro dangčio ir tikrinti nuotekų lygį rezervuare. BN išvežimas skirtinguose miestuose ir gyvenvietėse kainuoja skirtingai.

Buitinių nuotekų filtravimo įrenginiai

Šis BN kanalizavimo būdas pigiausias eksploatavimo požiūriu ir visada racionalus, kai nėra BN priimtuvo, bet gruntas palankus išvalytų BN filtravimui. LAND 21-97 reikalauja išvalyti į filtravimo įrenginį nuvedamas nuotekas iki liekamojo užterštumo pagal BDS7 ~ 150 mgO2 / litre, todėl naudojant šį BN kanalizavimo būdą nebūtini elektros energiją naudojantys BN valymo įrenginiai su orapūte. Pavyzdžiui firmos "Traidenis" -  gaminamas NV tipo valymo įrenginys, kuris gali išvalyti BN iki liekamojo užterštumo pagal BDS7 ~ 25 mgO2 / litre. 

Čia tikslinga paminėti, kad LAND 21-97 normatyvus galima pasiekti gerokai pigiau, pavyzdžiui, naudojant  BN valyklas ir filtravimo šulinius iš surenkamo gelžbetonio elementų. Šios valyklos patogios dar ir tuo , kad jas galima montuoti dideliame 4 - 5 metrų gylyje, tai yra tinka kanalizuojant ir namo rūsį.

Neblogas sprendimas yra ir plastikiniai kelių kamerų septikai su infiltraciniu šuliniu arba tranšėjomis, tačiau jų sumontavimui reikalingos specifinės sąlygos - mažas kanalizacijos išvado iš namo įgilinimas, žemas gruntinio vandens lygis, o naudojant infiltracines tranšėjas ir nemažas laisvas žemės sklypo plotas.

Labai ekologiškas sprendimas galėtų būti ir mišri kanalizavimo sistema, kai labai užterštos nuotekos iš tualeto nuvedamos į nuotekų kaupimo rezervuarą, o sąlyginai švarios nuotekos iš dušo, vonios ar pirties patenka į trikamerinį septiką ir infiltruojamos į gruntą. Tiesa, tai ne pats pigiausias variantas statybos kaštų atžvilgiu.

BN filtravimo įrenginių, septikų, biofiltrų eksploatavimas yra nebrangus, nes išvežti likutinį dumblą reikia daugiausia 2 kartus per metus - rudenį ir pavasarį, be to nereikalinga elektros energija.

Biologinio nuotekų valymo įrenginiai / valyklos /

Kai šalia namo yra nuotekų priimtuvas, neabejokite - racionaliausia statyti biologinę BN valyklą. Svarbu, kad nuotekos būtų išvalomos iki LAND 10-96 nustatytų normatyvų. Šiose valyklose BN prisotinamos oru, todėl valykloje yra elektros energiją naudojanti orapūtė, kurios darbo resursas irgi neamžinas ir ją vis tiek reikės kas kelis metus pakeisti.

Į biologinę BN valyklą reikėtų žiūrėti kaip į gyvą organizmą, nes biologinė valykla veikia tol, kol yra gyvos BN teršalus neutralizuojančios bakterijos. Be to būtina laiku išvežti likutinį dumblą, žiūrėti, kad nenutruktų elektros energijos tiekimas orapūtei arba laiku pakeisti filtrus. Tik tuomet biologinė valykla veiks pagal savo paskirtį, neteršdama aplinkos. 

Vandens jonizatorius – neįtikėtinas prietaisas

Vandens jonizatorius – neįtikėtinas prietaisas

Paradoksas, tačiau savo sveikata daugelis žmonių ima rūpintis tik kai suserga. Iki tol jie pasyviai reaguoja į organizmo siunčiamus signalus ir nieko nedaro. Taigi nuo ko pradėti, kaip tinkamai pasirūpinti savo sveikata, ką daryti, kad visuomet...


Vandens gręžiniai

Vandens gręžiniai

Filtruojantys gręžiniai gręžiami viršutiniuose grunto sluoksniuose. Jie yra sudaryti iš filtro ir apsauginės kolonos, kurią sudaro 127-133 mm skersmens vamzdžiai. Tokie gręžiniai įrengiami pakankamai greitai (per 1-2 dienas), tačiau jų...


Nuotekų valymas gali nekelti rūpesčių

Nuotekų valymas gali nekelti rūpesčių (2)

Ką daryti, jei pradėjus montuoti nuotekų valymo įrenginius paaiškėjo, kad sklype aukšti gruntiniai vandenys? Koks tinkamiausias filtravimo būdas jūsų sklypo gruntui? Kur išleisti švarų vandenį?


Uponor saugaus vandentiekio sistema

Uponor saugaus vandentiekio sistema

Sprendimas, užtikrinantis pratekėjimų diagnostiką be užliejimo nuostolių ir nesudėtingą paslėptos vamzdynų instaliacijos priežiūrą. Šiuolaikinės šildymo ir vandentiekio plastikinių vamzdžių sistemos yra patikimos, suprantama, jei naudojami...


Apie vandens grežinius

Apie vandens grežinius

Žemėje yra du pagrindiniai geriamo vandens šaltiniai: paviršinis (atviri vandens telkiniai) ir požeminis. Pasak Lietuvos vandens tiekėjų asociacijos (LVTA) prezidento Artūro Abromavičiaus Lietuva bene vienintelė šalis pasaulyje, kurios gyventojai...


Kaip nutiesti papildomą kanalizaciją?

Kaip nutiesti papildomą kanalizaciją?

Kiekviename būste, nesvarbu ar gyvenate daugiabutyje, ar individualiame name, tenka spręsti nuotekų šalinimo problemą. Įsigijus modernesnę buitinę techniką arba rekonstruojant būstą į kitą vietą prireikia "perkelti" virtuvę, vonios ar...


Gruntinis valymas

Gruntinis valymas

Uponor gruntinio valymo įrenginiai – tradicinė privačių namų ir vasarnamių nuotekų valymo sistema, kai nuotekos valomos filtravimo arba infiltravimo į gruntą būdu, prieš tai jas apdorojant nusodinimo bake, kuris sumažina pagrindinei valymo...


Tinkamai įrengti vandens gręžiniai: kokie jie yra?

Tinkamai įrengti vandens gręžiniai: kokie jie yra?

Prieš įsigyjant sklypą namo statybai vertėtų pasidomėti, kiek kainuos švarus, aukštos kokybės vanduo, kurį gersite, gaminsite maistą ar laistysite veją… Turbūt jau supratote, kad kalbėsime apie tinkamai įrengtus vandens gręžinius, galinčius...


Dahlgera, UAB
Dahlgera, UAB

Šildymo, vėdinimo sistemos, santechnikos įranga, vidaus ir lauko kanalizacijų įranga - didmeninė prekyba.

KOMFORTAS, UAB EVA SAT
KOMFORTAS, UAB EVA SAT

Įmonė EVA SAT užsiima mažmenine ir didmenine prekyba santechnikos ir šildymo įrenginiais.

Vandens siurbliai, UAB
Vandens siurbliai, UAB

Mūsų veikla apima ne tik mažmeninę ir didmeninę prekybą buitiniais ir pramoniniais vandens siurbliais ir jų priedais, bet ir siurblių servisu bei gamyba, siurblių automatikos projektavimu

HANS GROUP, UAB
HANS GROUP, UAB

Nuotekų valymo įrenginiai bei inžinerinių tinklų montavimas

Fazė, UAB
Fazė, UAB

Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų inžinerinių sistemų įrengimas.Elektra, silpnos srovės, ryšiai, vandentiekis, nuotekos, šildymas, vėdinimas, kondicionavimas.

www.vegas.lt

www.vegas.lt

Aukščiausios kokybės čiužiniai Jūsų ramiam miegui.
www.ruukkistogas.lt

www.ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai. Dizaino parinkimo programėlė...
MDS terasos

MDS terasos

Terasų įrengimas, produktai terasai.