Spalio 17d. Ketvirtadienis

Pasyvūs namai Lietuvoje taps privalomi

Peržiūrų skaičius: 37348
Pasyvūs namai Lietuvoje taps privalomi

Svajojantieji apie naujus namus iš anksto turėtų apgalvoti, ar juose naudojama energija nekenks aplinkai. Ne tik dėl altruistinių tikslų – kitaip namas gali neatitikti naujų Europos Sąjungos reikalavimų.

Investuoti turės visi

Planuojantys statytis naujus namus Lietuvoje gyventojai apie kuo mažesnį energijos suvartojimą turės galvoti ne tik skaičiuodami savo pinigus. Europos Sąjunga įpareigojo – nuo 2020 m. gruodžio 31 dienos visi namai
turės būti minimalaus energinio naudingumo, o tai reiškia, kuo daugiau energijos gauti iš atsinaujinančių energijos išteklių ir naudoti energiją kuo racionaliau.

Priimti naujas taisykles Europos Sąjungą paskatino skaičiavimai, kad pastatuose suvartojama 40 procentų visos Sąjungos suvartojamos energijos, o šis sektorius dar plečiasi. Nieko nedarydama ES sulaužytų įsipareigojimą, numatytą Kioto protokole – iki 2020 m. sumažinti bendrą šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisiją bent 20 procentų lyginant su 1990 m.

Prisidėti prie šio tikslo turės ir Lietuva, tik konkretūs reikalavimai kol kas dar nėra parengti. „Kol kas laukiame žinių iš Europos Komisijos. Ji parengs bendrus reikalavimus, o paskui kiekviena šalis peržiūrės ir pateiks savo vertinimus. Nuo 2020 m. gruodžio 31 d. visi nauji namai turės būti minimalaus energinio naudingumo, tačiau tikslius skaičius dar rengiame – jie turi būti racionalūs ir pritaikyti konkrečiai Lietuvos sąlygoms, nes naudoti vien tik atsinaujinančius išteklius dar būtų neįmanoma“, – sakė Aplinkos ministerijos projektavimo, statybos produktų ir proceso normavimo skyriaus vyr.specialistas Tomas Baranauskas.

Tačiau planuojantys ilgas statybas gyventojai jau dabar turėtų pradėti galvoti – jei namą reikės priduoti po 2020 m., tai, kaip jis bus aprūpinamas energija, reikia nuspręsti iš anksto ir mintis apie krosnis, kūrenamas anglimi, ar kitomis aplinkai kenksmingomis medžiagomis pamiršti.

Renovuoti neapsimoka

Tačiau naujosios taisyklės galios tik naujai pastatytiems namams. Specialistai pripažįsta, kad renovuoti naujus namus pritaikant juos mažam energetiniam naudingumui – graži, bet nepraktiška idėja. „Berods, Vokietijoje buvo atliktas toks eksperimentas, kad seną namą renovavo ir pertvarkė taip, kad jis būtų nulinio energetinio naudingumo. Tačiau buvo paskaičiuota, kad pigiau būtų buvę tiesiog tą namą nugriauti ir pastatyti naują“, – aiškino T. Baranauskas.

Jis pabrėžė, kad pritaikant naujus reikalavimus Lietuvoje nebus aklai vadovaujamasi tik tuo, kad pastatas suvartotų kuo mažiau energijos, neatsižvelgiant į kitus aspektus: „Galvojame apie tai, kaip padaryti, kad būtų nustatytas kainos atžvilgiu optimalus lygis: ne tik aukšti reikalavimai, bet ir realiai atsiperkantys“.

Taip pat ir pagal dabartinius reikalavimus renovuojant namus reikia paskaičiuoti, kiek verta į tai investuoti. „Pavyzdžiui, šiltinant namą neapsimoka dėti storesnį nei 40 centimetrų termoizoliacinės medžiagos sluoksnį – sutaupymai bus nebereikšmingi lyginant su tuo, kiek kainuos darbai“, – skaičiavo T. Baranauskas.

Entuziastai lenkia valdininkus

Užsienyje susidomėjimas mažo energinio naudingumo, vadinamaisiais pasyviais namais sparčiai auga. Architektas Rolandas Palekas, dažnai dalyvaujantis tarptautiniuose architektūriniuose konkursuose, pastebi, kad prašymas atsižvelgti į pasyvaus namo idėjas vis dažniau nurodomas kaip vienas iš konkurso kriterijų. „Man pačiam tai darosi vis įdomiau ir puikiai suprantu, kodėl Europos Sąjunga to reikalauja. Manau, kad tai yra geras ir savalaikis noras“, – įsitikinęs architektas.

Projektuodamas pastatus jis atsižvelgia ne tik į tai, kad jau pastatyti namai neišmestų kenksmingų medžiagų patys ir galėtų visą reikalingą energiją ar bent didžiąją jos dalį pasiimti natūraliai, bet apgalvoja ir patį statybų procesą.

„Į pasyvių namų ideologiją žiūriu plačiau. Jei naudoji statybines medžiagas, kurios yra šalia ir jų nereikia toli vežti, sunaudoji mažiau kuro. Galima atsisakyti brangių vėdinimo, šildymo, šaldymo agregatų, jei įmanoma tai kompensuoti natūralios konvekcijos būdu. Apskritai reikia apgalvoti, ko mums iš tikrųjų reikia, o ką tik įpiršo reklama. Gamtoje yra viskas, ko mums reikia, tik turime prisiminti senus dėsnius“, – savo požiūrį aiškino R. Palekas.

Pirmųjų pasyvių namų Lietuvoje jau yra ir Lietuvoje, tačiau visi jie priklauso privatiems savininkams. Tuo tarpu viešasis sektorius pokyčių iš anksto neskubina, nors tikina, kad tai tikrai yra jų planuose. „Europos Sąjunga ypač didelį dėmesį skiria viešojo sektoriaus pavyzdiniam vaidmeniui. Šios nuostatos išliks ir ateityje. Kokia sparta pavyks atnaujinti viešuosius pastatus, priklausys nuo finansavimo galimybių“, – konkretesnius darbus ir terminus įvardinti vengė Energetikos ministro atstovas spaudai Kęstutis Jauniškis.
Tačiau džiugina tai, kad atsinaujinančių energijos išteklių dalis šalies galutiniame energijos suvartojime palaipsniui didėja – patikslintais Statistikos departamento duomenimis, ji jau peržengė 19 proc. Jei viskas klostysis kaip numatyta Nacionalinėje atsinaujinančių energijos išteklių plėtros strategijoje, ateityje šie skaičiai dar augs. Sparčiausias augimas Lietuvoje numatomas biomasės ir vėjo energetikoje.

Šaltinis: Grynas.lt
Daugiabučių gyventojams – nemokami seminarai apie renovaciją

Daugiabučių gyventojams – nemokami seminarai apie renovaciją

Kitą savaitę šalyje prasidės daugiabučių gyventojams skirtų nemokamų seminarų apie renovaciją ciklas. Tokie seminarai įvairiuose šalies miestuose jau buvo surengti ir praėjusį rudenį. Vasario mėnesį planuojama apie 20 seminarų, mokymų ir diskusijų...


Renovacija: paskelbti tarptautiniai rangos darbų konkursai per CPO LT elektroninį katalogą

Renovacija: paskelbti tarptautiniai rangos darbų konkursai per CPO LT elektroninį katalogą

Centrinė perkančioji organizacija(CPO LT), bendradarbiaudama su Aplinkos ir Ūkio ministerijomis, paskelbė tarptautinius viešuosius konkursus per elektroninį katalogą. Įgyvendinant Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą, paskelbti...


Vis daugiau pirkėjų domisi energiškai efektyviu būstu

Vis daugiau pirkėjų domisi energiškai efektyviu būstu

Visą statybų tematiką apimanti paroda RESTA atspindi ne tik šiandienos, bet ir rytdienos statybų tendencijas, todėl šiemet parodoje daug dėmesio bus skiriama inovatyviai, energiškai efektyviai statybai. Parodoje veiks „Energiškai efektyvaus...


Daugiabučių renovacija – skalsus ragaišis statybų sektoriui

Daugiabučių renovacija – skalsus ragaišis statybų sektoriui

Apie 230 mln. eurų – tokia, Būsto energijos taupymo agentūros duomenimis, šiuo metu šalyje atnaujinamų 900 senų daugiabučių bendra renovacijos vertė. Tai sudaro net apie 9 proc. viso statybos sektoriaus praėjusių metų apyvartos, kuri siekė...


Karkasinės statybos istorija

Karkasinės statybos istorija

Istoriškai karkasinė statyba siekia,ko gero,neolito laikus. Jau pirmieji statiniai, kuriuos „homo sapiens“ pastatė savo rankomis, gali būti vadinami karkasiniais. Dabar sunku nustatyti, kuri šalis yra šiuolaikinės karkasinės statybos...


Renovuotas daugiabutis Panevėžyje pasidengė pelėsiu

Renovuotas daugiabutis Panevėžyje pasidengė pelėsiu

Prieš šešerius metus Panevėžyje renovuotas daugiabutis jau dvokia pelėsiu. Namą renovavusiems statybininkams pakako paaiškinti bendrijos pirmininkei, kad čia kalta visagalė gamta, ir vadovė vėl rinko krūvą pinigų naujam remontui, samdė kitus...


Geras statybos techninis prižiūrėtojas – sėkminga renovacija

Geras statybos techninis prižiūrėtojas – sėkminga renovacija

Daugiabučių atnaujinimo darbų kokybė itin priklauso nuo statybos techninių prižiūrėtojų, todėl, siekdama ją užtikrinti, Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (VTPSI) atidžiai tikrina jų veiklą.


Renovacija didina šalies statybų sektoriaus apimtis

Renovacija didina šalies statybų sektoriaus apimtis

Remiantis naujausiais Būsto energijos taupymo agentūros (toliau – BETA) duomenimis, šiuo metu šalyje atnaujinami 900 daugiabučių namų, kurių renovacijos bendra vertė yra apie 230 mln. eurų. Skaičiuojama, jog dabartinės investicijos į...


Stukma, UAB
Stukma, UAB

Turime didžiulę patirtį įvairiose statybos sferose ir galime Jums padėti!

Samatele.lt
Samatele.lt

Sąmatas rengia atestuoti savo srities specialistai, todėl sąmatų parengimo profesionalumą galime GARANTUOTI.

Bakūžė Lt, UAB
Bakūžė Lt, UAB

Karkasiniai ir skydiniai namai

D. Bernardo statyba, UAB
D. Bernardo statyba, UAB

GRIOVIMO DARBŲ PROFESIONALAI Kokybiškai ir greitai atliekame griovimo darbus visoje Lietuvoje!

Statybos inovacija, UAB
Statybos inovacija, UAB

Namų statyba „nuo pamatų iki rakto“.
+370-659-60722

Sąžininga statyba, UAB
Sąžininga statyba, UAB

Statome įvairaus tipo namus: nuo pamatų iki sudėtingų inžinerinių sprendimų. Įrengiame vandentiekio, įvairias šildymo sistemas, klientui pageidaujant įrengiame ir išmanaus namo sistemas.

Taupalda, UAB
Taupalda, UAB

Patikimas Jūsų statybų partneris.

Rimar Statyba, UAB
Rimar Statyba, UAB

Šiltinimo darbai

Griovėjai.eu
Griovėjai.eu

Griovimo darbai ir statybvietės paruošimas. Patikėkite darbus profesionalams.

Šilėja, UAB
Šilėja, UAB

Šilėja, UAB - Pastatų administravimas.

Salgesta, UAB
Salgesta, UAB

Patikima ir ilgalaikė partnerė statybų ir apdailos klausimais

ABM Statyba, UAB
ABM Statyba, UAB

Praktiškas ir taupus namas skaičiuojantiems pinigus!

www.vegas.lt

www.vegas.lt

Aukščiausios kokybės čiužiniai Jūsų ramiam miegui.
www.ruukkistogas.lt

www.ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai. Dizaino parinkimo programėlė...
MDS terasos

MDS terasos

Terasų įrengimas, produktai terasai.
Baltyre Baltyre Baltyre Baltyre Baltyre