Sausio 19d. Sekmadienis

Kaminkrėtys – ne vien pasakų herojus

Peržiūrų skaičius: 45236
Kaminkrėtys – ne vien pasakų herojus

Dar visai neseniai kaminkrėtys daugeliui labiau asocijavosi su romantišku, namams laimę nešančiu pasakų herojumi, o ne su konkrečia profesija. Atrodė įprasta, kad už dūmtraukių saugumą atsakingi ugniagesiai. Tačiau, pasirodo, sovietmečiu įvesta tvarka nesunaikino senos ir garbingos profesijos tradicijų, o kaminkrėtys – ne nugrimzdusi į praeitį fantazija, o visiškai žemiška ir, be to, itin atsakinga profesija.

Kalbamės su iš pasaulinio kaminkrėčių suvažiavimo, kasmet vykstančio netoli Milano įsikūrusiame Santa Maria Maggiore miestelyje, grįžusiu UAB „Tantalus“ vadovu Egidijumi Kurliansku.

— Ar Lietuvoje užtenka informacijos apie dūmtraukių priežiūrą ir ar mūsų visuomenė pakankamai išprususi šiais klausimais?

Informacijos daug tik apie rinkoje siūlomus gaminius, o apie tinkamą dūmtraukių sistemų naudojimą informacijos beveik nėra. Nekalbant jau, kad nėra kaminų techninės priežiūros įstatymo, kaminkrėčiams nekeliama didelių reikalavimų, tokia veikla užsiimančios įmonės nekontroliuojamos, netikrinama jų veikla ir naudojamų medžiagų kokybė. Sukuriamos palankios sąlygos gyvuoti neprofesionaliai dirbančioms įmonėms
ar pavieniams nekokybiškai kaminus valantiems specialistams, o juk dėl to kaminai ilgainiui gali užsiliepsnoti. Todėl dažnai žmonės nepatikliai žiūri į kaminkrėčius ir patys imasi atsakingų darbų.

— Kokių problemų dažniausiai kyla netinkamai eksploatuojant kaminus?

Pagrindinė ir svarbiausia problema – suodžių gaisras. Pagal bendrąsias priešgaisrinės saugos taisykles suodžius iš dūmtakių ir krosnių privalu valyti prieš kiekvieną šildymo sezoną, o jo metu – ne rečiau kaip kartą per ketvirtį.

— Kas, be suodžių, stabdo trauką kamine?

Na, kartais kaminuose randame paukščių lizdų, praėjusiais metais senamiestyje valydami dūmtraukius aptikome bičių ir širšių lizdų. Tačiau dažniausiai prastos kamino traukos priežastys visiškai kitos – netinkamai įrengti dūmtraukiai, laisvos oro traukos vidinėse patalpose nebuvimas ir nekokybiškai pasirinktas kuras. Pagrindiniai netinkamo dūmtraukio įrengimo veiksniai – aukštis, diametras ir montavimo taisyklių neatitinkančių medžiagų naudojimas.

Antra priežastis – laisvo oro pasikeitimo patalpoje, kurioje yra sumontuotas įrenginys, trūkumas. Trečia – dažniausiai naudojamos tinkamai neišdžiovintos malkos. Kūrendami šlapiomis malkomis, tiesiogine prasme gadinate įrenginį.

— Ar kokybiškus dūmtraukius taip pat būtina prižiūrėti?

Be abejo. Kiekvieną kaminą reikia prižiūrėti. Būtent dėl to Vakarų Europos šalyse valyti kaminus ir prižiūrėti krosnis privaloma, tai reglamentuoja įstatymai, o naudojami gaminiai privalo turėti atitikties deklaracijas. Kasmet būtina gauti reikiamą dokumentą, liudijantį, kad buvo atlikta kamino apžiūra, be kurios sistemos negalima eksploatuoti. Be to, įvykus suodžių gaisrui, visos garantijos kamino sistemai nustoja galiojusios. Pavyzdžiui, kokybiški dvisluoksniai plieniniai kaminai išsiskiria ypač dideliu sandarumu, visos kaminų jungtys montuojamos itin sandariai. Todėl ištikus pirmam suodžių gaisrui, kaminas tikrai išliks stabilus ir sandarus, o gaisro pavojus bus sumažintas iki minimumo, tačiau po suodžių gaisro jį, kaip ir bet kurį kitą plieninį kaminą, būtina keisti arba patikrinti. Dėl to labai svarbu pasirūpinti
jo priežiūra.

— Kokiais būdais gali būti valomi dūmtraukiai?

Dūmtraukiai gali būti valomi dviem būdais: mechaniniu ir cheminiu. Mechaniškai valoma specialiu šepečiu, pašalinant susikaupusius suodžius. Taikant cheminį valymo būdą, kartu su pakuromis pilami specialūs milteliai, susiformavusi trauka tuos miltelius kelia į viršų. Jie nusėda ant čia susikaupusių suodžių ir dervų bei jas išdžiovina. Vėliau veikiami karščio tokie suodžiai nukrinta žemyn ir pašalinami per išvalomąją angą. Mechaninis valymo būdas − efektyviausias. Cheminis valymas daugiau taikomas kaip profi laktinė priemonė. Kai kaminas itin užleistas, taip valyti nėra veiksminga. Cheminiu būdu valyti kaminą tinka tuomet, kai kūrenama prastu kuru, mat neretai pasitaiko, kad net išvalius kaminą mechaniškai po kelių savaičių jis vis tiek užsiliepsnoja. Galų gale išaiškėja, kad tai įvyko dėl netinkamo kuro.

— Kaip nustatyti, kada jau laikas prašyti kaminkrėčio paslaugų?

Dūmtraukius būtina valyti du kartus per metus – tai prisiminti paprasta. Be to, pagal priešgaisrinius reikalavimus, kūrenant kietuoju kuru, kaminas turi būti valomas kas tris mėnesius ir būtinai prieš kūrenimo sezoną.

— Gal galite trumpai papasakoti apie kaminkrėčių šventę Italijoje?

Lietuvoje sovietmečiu kaminkrėčiai buvo išnykę – anuomet jų vietą užėmė kaminus valydavę ugniagesiai. O Vakarų Europoje kaminkrėčio profesija iki šiol yra itin gerbtina, būtent jis turi teisę įvertinti kamino būklę. Be jo parašo jokio židinio ar krosnelės negalima užkurti. Todėl šiandien mes vėl stengiamės atgaivinti ir palaikyti tradicijas. Mūsų įsitikinimu, šiuo darbu turėtų užsiimti profesionalai, o ne atsitiktiniai „auksarankiai“. Kaminkrėčių šventė Alpių kalnų lopšyje besiglaudžiančiame Santa Maria Maggiore miestelyje rengiama jau trisdešimtą kartą. Šiemet šventėje dalyvavo 1 200 kaminkrėčių iš viso pasaulio.

Beje, įdomu, kad tarp jų buvo ir per trisdešimt kaminkrėčių moterų. Smagu kartą per metus turėti galimybę susitikti su kolegomis iš viso pasaulio – įspūdis, kai visas kalnų slėnis pilnas kaminkrėčių, nepakartojamas.


Švarios ugnies samprata senovėje

Švarios ugnies samprata senovėje

Šiandien kalbėdami apie švarią ugnį dažnai mintyje turime tai, kad ji nėra kenksminga, neskleidžia toksinių medžiagų (ypač tai aktualu kalbant apie biožidinius, kuriuose naudojamas specialus augalinės kilmės kuras).


Ekonomiškos šildymo sistemos

Ekonomiškos šildymo sistemos

Šildymo galimybės yra aktualios visiems žmonėms. Daugiabučių namų gyventojai yra priklausomi nuo name įrengtos sistemos, tad ją pakeisti yra pakankamai sudėtinga. Visgi, tie kas stato nuosavus namus, patys apsisprendžia kaip ir kokiu būdu šildyti...


Širmos – apsaugai ir interjerui

Širmos – apsaugai ir interjerui

Paprastai, kai išgirstame žodį „širma“, jis mums asocijuojasi su tradicinėmis – popierinėmis, medžiaginėmis sulankstomomis kilnojamomis kambario ar kitų patalpų pertvaromis, skirtomis atitverti, padalinti erdves.


Kai pavydu ne tik krosnelės ar židinio, bet ir lengvos priežiūros

Kai pavydu ne tik krosnelės ar židinio, bet ir lengvos priežiūros

Būkime atviri. Pamačius pas bičiulį ar giminaitį rusenančią krosnelę ar židinį – sukirba viduje baltas pavydas. O kad taip aš… o kad taip mano namuose… Ir pripažinkite, ištaikęs progą, stengiatės kuo arčiau įsitaisyti ugnies.


Vientisa šildymo įrangos sistema

Vientisa šildymo įrangos sistema

Renkantis šildymo sistemą būstui, dažnai tenka matyti ar net įsigyti nekokybiškų prekių ar įvairių viena su kita nederančių detalių, iš kurių bandoma daryti vientisą šildymo sistemą, – tokie dalykai lemia tai, kad šildymo sistema būna...


Spindulinis šildymas namams – ekonomiška ir sveika

Spindulinis šildymas namams – ekonomiška ir sveika

Spindulinis šildymas (arba infraraudonųjų spindulių šildymas) yra vertinamas kaip jaukiausias, maloniausias, sveikiausias ir natūraliausias šildymo būdas iš esamų. Tikrai nedera šio šildymo būdo maišyti su ultravioletiniais, rentgeno spinduliais...


Geoterminis šildymas daugiabučiuose, arba Kas bendra tarp žemės energijos ir šaldytuvo?

Geoterminis šildymas daugiabučiuose, arba Kas bendra tarp žemės energijos ir šaldytuvo?

Daugeliui individualių namų gyventojų milžiniškos sąskaitos už šildymą – tik blogas sapnas arba prasti prisiminimai. Pasirūpinę alternatyviu šildymosi būdu, dažnas jų per visą šildymo sezoną išleidžia tiek, kiek daugiabučio gyventojas yra...


Griauname mitus apie šildomąsias grindis

Griauname mitus apie šildomąsias grindis

Paskutiniu metu vis daugiau gyventojų įsirengia viso būsto grindinio šildymo sistemą. Tačiau daugelį vartotojų dar veikia visiškai neteisinga informacija apie šildomųjų grindų sistemas. Taip yra dėl elementaraus paprastų, bet labai svarbių dalykų...


Paltaja, UAB
Paltaja, UAB

Granuliniai šildymo katilai, kieto kuro katilai, saulės kolektorių sistemos, krosnelės, židinių kapsulės. Prekyba, įrengimas, priežiūra.

ecosiluma.lt
ecosiluma.lt

Perkame miškus | Malkos | Miško priežiūra

E-santechnika.lt
E-santechnika.lt

Internetinėje svetainėje www.e-santechnika.lt įsigysite visų reikiamų prekių, medžiagų, įrankių, priedų, įrangų, įrengimų ir kita.

Ekoklima, UAB
Ekoklima, UAB

Šilumos siurbliai - Geoterminis šildymas. Šiuo metu rinkai yra pristatomi naujos kartos NIBE šilumos siurbliai, pagaminti naudojant naujausias technologijas.

Fazė, UAB
Fazė, UAB

Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų inžinerinių sistemų įrengimas.Elektra, silpnos srovės, ryšiai, vandentiekis, nuotekos, šildymas, vėdinimas, kondicionavimas.

Gilės inžinerija, UAB
Gilės inžinerija, UAB

Biokuro katilinės - projektavimas, komplektavimas, paleidimas eksploatacijai. Granulių kuro degiklių gamyba.

Dahlgera, UAB
Dahlgera, UAB

Šildymo, vėdinimo sistemos, santechnikos įranga, vidaus ir lauko kanalizacijų įranga - didmeninė prekyba.

Karbonteko sistema, UAB
Karbonteko sistema, UAB

Carbontec - sumanesnis patalpų šildymo būdas.

Gerunda, UAB
Gerunda, UAB

Didmeninė ir mažmeninė prekyba santechnikos prekėmis

PAGIRIŲ KROSNYS
PAGIRIŲ KROSNYS

PAGIRIŲ KROSNYS

PLUMBERA, MB
PLUMBERA, MB

mechanikos darbai-pastatų vandentiekis bei nuotekų šalinimas, šildymas (vandens iki 115 laipsnių temperatūros), vėdinimas ir oro kondicionavimas.

Santjana, UAB
Santjana, UAB

Pastatų ūkio valdymas, dujų ūkio priežiūra, vėdinimo ir oro kondicionavimo sistemų priežiūra, automatikos sistemų priežiūra, elektros ūkio priežiūra, šilumos ūkio priežiūra, priešgaisrinių ir gaisro gesinimo sistemų priežiūra, vandentiekio ir nuotekų sistemų priežiūra, patalpų valymas ir teritorijų priežiūra

www.vegas.lt

www.vegas.lt

Aukščiausios kokybės čiužiniai Jūsų ramiam miegui.
www.ruukkistogas.lt

www.ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai. Dizaino parinkimo programėlė...
MDS terasos

MDS terasos

Terasų įrengimas, produktai terasai.