Liepos 2d. Ketvirtadienis

Kaminkrėtys – ne vien pasakų herojus

Peržiūrų skaičius: 45236
Kaminkrėtys – ne vien pasakų herojus

Dar visai neseniai kaminkrėtys daugeliui labiau asocijavosi su romantišku, namams laimę nešančiu pasakų herojumi, o ne su konkrečia profesija. Atrodė įprasta, kad už dūmtraukių saugumą atsakingi ugniagesiai. Tačiau, pasirodo, sovietmečiu įvesta tvarka nesunaikino senos ir garbingos profesijos tradicijų, o kaminkrėtys – ne nugrimzdusi į praeitį fantazija, o visiškai žemiška ir, be to, itin atsakinga profesija.

Kalbamės su iš pasaulinio kaminkrėčių suvažiavimo, kasmet vykstančio netoli Milano įsikūrusiame Santa Maria Maggiore miestelyje, grįžusiu UAB „Tantalus“ vadovu Egidijumi Kurliansku.

— Ar Lietuvoje užtenka informacijos apie dūmtraukių priežiūrą ir ar mūsų visuomenė pakankamai išprususi šiais klausimais?

Informacijos daug tik apie rinkoje siūlomus gaminius, o apie tinkamą dūmtraukių sistemų naudojimą informacijos beveik nėra. Nekalbant jau, kad nėra kaminų techninės priežiūros įstatymo, kaminkrėčiams nekeliama didelių reikalavimų, tokia veikla užsiimančios įmonės nekontroliuojamos, netikrinama jų veikla ir naudojamų medžiagų kokybė. Sukuriamos palankios sąlygos gyvuoti neprofesionaliai dirbančioms įmonėms
ar pavieniams nekokybiškai kaminus valantiems specialistams, o juk dėl to kaminai ilgainiui gali užsiliepsnoti. Todėl dažnai žmonės nepatikliai žiūri į kaminkrėčius ir patys imasi atsakingų darbų.

— Kokių problemų dažniausiai kyla netinkamai eksploatuojant kaminus?

Pagrindinė ir svarbiausia problema – suodžių gaisras. Pagal bendrąsias priešgaisrinės saugos taisykles suodžius iš dūmtakių ir krosnių privalu valyti prieš kiekvieną šildymo sezoną, o jo metu – ne rečiau kaip kartą per ketvirtį.

— Kas, be suodžių, stabdo trauką kamine?

Na, kartais kaminuose randame paukščių lizdų, praėjusiais metais senamiestyje valydami dūmtraukius aptikome bičių ir širšių lizdų. Tačiau dažniausiai prastos kamino traukos priežastys visiškai kitos – netinkamai įrengti dūmtraukiai, laisvos oro traukos vidinėse patalpose nebuvimas ir nekokybiškai pasirinktas kuras. Pagrindiniai netinkamo dūmtraukio įrengimo veiksniai – aukštis, diametras ir montavimo taisyklių neatitinkančių medžiagų naudojimas.

Antra priežastis – laisvo oro pasikeitimo patalpoje, kurioje yra sumontuotas įrenginys, trūkumas. Trečia – dažniausiai naudojamos tinkamai neišdžiovintos malkos. Kūrendami šlapiomis malkomis, tiesiogine prasme gadinate įrenginį.

— Ar kokybiškus dūmtraukius taip pat būtina prižiūrėti?

Be abejo. Kiekvieną kaminą reikia prižiūrėti. Būtent dėl to Vakarų Europos šalyse valyti kaminus ir prižiūrėti krosnis privaloma, tai reglamentuoja įstatymai, o naudojami gaminiai privalo turėti atitikties deklaracijas. Kasmet būtina gauti reikiamą dokumentą, liudijantį, kad buvo atlikta kamino apžiūra, be kurios sistemos negalima eksploatuoti. Be to, įvykus suodžių gaisrui, visos garantijos kamino sistemai nustoja galiojusios. Pavyzdžiui, kokybiški dvisluoksniai plieniniai kaminai išsiskiria ypač dideliu sandarumu, visos kaminų jungtys montuojamos itin sandariai. Todėl ištikus pirmam suodžių gaisrui, kaminas tikrai išliks stabilus ir sandarus, o gaisro pavojus bus sumažintas iki minimumo, tačiau po suodžių gaisro jį, kaip ir bet kurį kitą plieninį kaminą, būtina keisti arba patikrinti. Dėl to labai svarbu pasirūpinti
jo priežiūra.

— Kokiais būdais gali būti valomi dūmtraukiai?

Dūmtraukiai gali būti valomi dviem būdais: mechaniniu ir cheminiu. Mechaniškai valoma specialiu šepečiu, pašalinant susikaupusius suodžius. Taikant cheminį valymo būdą, kartu su pakuromis pilami specialūs milteliai, susiformavusi trauka tuos miltelius kelia į viršų. Jie nusėda ant čia susikaupusių suodžių ir dervų bei jas išdžiovina. Vėliau veikiami karščio tokie suodžiai nukrinta žemyn ir pašalinami per išvalomąją angą. Mechaninis valymo būdas − efektyviausias. Cheminis valymas daugiau taikomas kaip profi laktinė priemonė. Kai kaminas itin užleistas, taip valyti nėra veiksminga. Cheminiu būdu valyti kaminą tinka tuomet, kai kūrenama prastu kuru, mat neretai pasitaiko, kad net išvalius kaminą mechaniškai po kelių savaičių jis vis tiek užsiliepsnoja. Galų gale išaiškėja, kad tai įvyko dėl netinkamo kuro.

— Kaip nustatyti, kada jau laikas prašyti kaminkrėčio paslaugų?

Dūmtraukius būtina valyti du kartus per metus – tai prisiminti paprasta. Be to, pagal priešgaisrinius reikalavimus, kūrenant kietuoju kuru, kaminas turi būti valomas kas tris mėnesius ir būtinai prieš kūrenimo sezoną.

— Gal galite trumpai papasakoti apie kaminkrėčių šventę Italijoje?

Lietuvoje sovietmečiu kaminkrėčiai buvo išnykę – anuomet jų vietą užėmė kaminus valydavę ugniagesiai. O Vakarų Europoje kaminkrėčio profesija iki šiol yra itin gerbtina, būtent jis turi teisę įvertinti kamino būklę. Be jo parašo jokio židinio ar krosnelės negalima užkurti. Todėl šiandien mes vėl stengiamės atgaivinti ir palaikyti tradicijas. Mūsų įsitikinimu, šiuo darbu turėtų užsiimti profesionalai, o ne atsitiktiniai „auksarankiai“. Kaminkrėčių šventė Alpių kalnų lopšyje besiglaudžiančiame Santa Maria Maggiore miestelyje rengiama jau trisdešimtą kartą. Šiemet šventėje dalyvavo 1 200 kaminkrėčių iš viso pasaulio.

Beje, įdomu, kad tarp jų buvo ir per trisdešimt kaminkrėčių moterų. Smagu kartą per metus turėti galimybę susitikti su kolegomis iš viso pasaulio – įspūdis, kai visas kalnų slėnis pilnas kaminkrėčių, nepakartojamas.


Grindinis šildymas

Grindinis šildymas

Paskutiniu metu Lietuvoje atsirado poreikis šildyti patalpas grindų pagalba, t.y. kai šiltas grindų paviršius sušildo patalpos orą. Kadangi iš pirmo žvilgsnio tai paprastas ir suprantamas šildymo būdas, lyg ir nevertėtų apie tai daug kalbėti, o...


Atviro tipo židiniai atiduoda tik 15-20% šilumos

Atviro tipo židiniai atiduoda tik 15-20% šilumos

Be to, keičiantis orui, krentant slegiuj į patalpas patenka dūmai. Kur kas populiaresni ir efektyvesni uždaro tipo židiniai. Jų naudingumo koeficientas - 70-85 procentai. Degimo laikas - 6-14 valandų. Namuose įsirengusieji uždaro tipo židinius...


Širmos – apsaugai ir interjerui

Širmos – apsaugai ir interjerui

Paprastai, kai išgirstame žodį „širma“, jis mums asocijuojasi su tradicinėmis – popierinėmis, medžiaginėmis sulankstomomis kilnojamomis kambario ar kitų patalpų pertvaromis, skirtomis atitverti, padalinti erdves.


Naujos vienvamzdės šildymo sistemos galimybės

Naujos vienvamzdės šildymo sistemos galimybės

Originalų ir gana paprastą sprendimą siūlo Danfoss: sukurtas gaminys, kuris suteikia galimybę taupyti energiją. Straipsnyje apžvelgiamas novatoriškas energijos taupymo sprendimas vieno vamzdžio šildymo sistemoms, naudojant naują produktą AB-QT,...


Dujų šildymo sistema namams

Dujų šildymo sistema namams

Žmonės, kurie nebenori arba tiesiog nebegali rūpintis kasdieniu namų šildymu , aktyviai ieško alternatyvų kietojo kuro katilams. Viena tokių - dujinis šildymas. Dujinės įrangos ir šildymo paslaugų tiekėjai – bendrovė UAB Deguva –...


Trumpa informacija apie šilumą šildymui ir karštam vandeniui

Trumpa informacija apie šilumą šildymui ir karštam vandeniui

Šiluma – labiausiai paplitusi energijos rūšis. Ji naudojama nuo neatmenamų laikų. Pradžioje tai buvo saulės šiluma, vėliau žmogus išmoko naudotis ugnimi, šiuo metu pagrindinis šilumos energijos šaltinis yra organinio kuro deginimas....


Šilumos siurblys jūsų name – racionalus sprendimas!

Šilumos siurblys jūsų name – racionalus sprendimas!

Kas tai yra ir ką reikėtų žinoti apie šilumos siurblius? Dar prieš dešimtmetį geoterminio šildymo sistema individualiuose namuose Lietuvoje buvo retenybė, nors pasaulyje ji gerai žinoma jau daugiau kaip 40 metų. Kiekvienas, kuris ruošiasi statyti...


Ugnies mistika prieš tūkstančius metų ir dabar

Ugnies mistika prieš tūkstančius metų ir dabar

Ar dažnai susimąstome apie ugnies istoriją ir jos vaidmens bei galios kaitą per šimtmečių šimtmečius? Tie, kurie gyvename mieste ir naudojamės elektrinėmis ar dujinėmis viryklėmis, kasdienoje tikriausiai apie tai negalvojame. Be jokių pastangų...


Dumtra, MB
Dumtra, MB

Metaliniai kaminai (pristatomi kaminai), kaminų įdėklai, įvairios dalys, montavimas, priežiūra ir remontas.

IDV Group, UAB
IDV Group, UAB

Oro kondicionavimo,vėdinimo sistemų, centrinių dulkių siurblių projektavimas, pardavimas ir įrengimas. Esame oficialūs atstovai INVENTOR oro kondicionierių, Polypipe vėdinimo sistemų, DrainVac centrinių dulkių siurblių.

Gilės inžinerija, UAB
Gilės inžinerija, UAB

Biokuro katilinės - projektavimas, komplektavimas, paleidimas eksploatacijai. Granulių kuro degiklių gamyba.

Ekoklima, UAB
Ekoklima, UAB

Šilumos siurbliai - Geoterminis šildymas. Šiuo metu rinkai yra pristatomi naujos kartos NIBE šilumos siurbliai, pagaminti naudojant naujausias technologijas.

Fazė, UAB
Fazė, UAB

Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų inžinerinių sistemų įrengimas.Elektra, silpnos srovės, ryšiai, vandentiekis, nuotekos, šildymas, vėdinimas, kondicionavimas.

PAGIRIŲ KROSNYS
PAGIRIŲ KROSNYS

PAGIRIŲ KROSNYS

ecosiluma.lt
ecosiluma.lt

Perkame miškus | Malkos | Miško priežiūra

Karbonteko sistema, UAB
Karbonteko sistema, UAB

Carbontec - sumanesnis patalpų šildymo būdas.

Gerunda, UAB
Gerunda, UAB

Didmeninė ir mažmeninė prekyba santechnikos prekėmis

Ketvertas, UAB
Ketvertas, UAB

Ketvertas.lt - prekyba šildymo ir vandentiekio sistemomis, vonios kambario įranga.

Deguva, UAB
Deguva, UAB

Suskystintų dujų tiekimas individualių, pramoninių objektų šildymui ir technologiniams procesams. Suskystintų dujų cisterninių įrenginių techninis aptarnavimas.

E-santechnika.lt
E-santechnika.lt

Internetinėje svetainėje www.e-santechnika.lt įsigysite visų reikiamų prekių, medžiagų, įrankių, priedų, įrangų, įrengimų ir kita.

www.vegas.lt

www.vegas.lt

Aukščiausios kokybės čiužiniai Jūsų ramiam miegui.
www.ruukkistogas.lt

www.ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai. Dizaino parinkimo programėlė...
MDS terasos

MDS terasos

Terasų įrengimas, produktai terasai.