Liepos 13d. Pirmadienis

Į kovą su pelėsiais

Peržiūrų skaičius: 62436
Į kovą su pelėsiais

Nė nereikia sakyti, koks bjaurus dalykas – pelėsis. Įvairūs grybeliai, taip pat ir pelėsis, pradeda augti nevėdinamose arba nepakankamai vėdinamose, šiltose ir drėgnose patalpose. Pelėsinių grybų sporų yra visur. Jos dauginasi drėgmėje tiek pastato viduje, tiek išorėje. Juodasis grybelis – labai nuodingas. Jis išskiria į aplinką sporų, o šios gali sukelti slogą, kosulį be priežasties, grybelines plaučių ligas, alergiją, astmos priepuolius. Patalpų, kuriose yra pelėsis, gyventojai dažnai skundžiasi galvos skausmais.

Kodėl atsiranda pelėsis?

Grybeliams ir pelėsiams susidaryti ir plėtotis palankios sąlygos:

  • drėgnas vidinių konstrukcijų paviršius, didelis santykinis oro drėgnumas (virš 60 proc.),
  • drėgmė, patenkanti per statybines konstrukcijas,
  • šiluma,
  • tiesioginių saulės spindulių trūkumas, nejudantis oras, padidėjęs anglies dvideginio kiekis ore.


Viena svarbiausių pelėsį maitinančių medžiagų – susikaupęs purvas. Ten, kur kaupiasi purvas ir drėgmė, yra palanki dirva pelėsiui.
Dažniausia pelėsių atsiradimo priežastis – nepakankamai vėdinamos patalpos. Pelėsis susidaro ant sienų, prie kurių prispausti baldai, kur sunkiai praeina oras,, ant sienų, lubų, aplink langus. Jeigu patalpas vėdinate kasdien ir manote, kad dėl vėdinimo problemų nėra, gali būti, kad drėgmė patenka ant sienos iš lauko pusės dėl neteisingo parapeto skardinimo, netvarkingų lietvamzdžių, dėl nesandarių siūlių ar sienos konstrukcijų defektų, nepakankamos išorinių sienų varžos.

Kondensacinės drėgmės reguliavimas

Kad visam laikui atsikratytumėte pelėsių, reikia pašalinti jų atsiradimo priežastį – kondensacinę drėgmę. Pelėsiai veisiasi dėl per didelės drėgmės patalpose. Drėgmė bute atsiranda, nes laistomos gėlės (jų namuose nerekomenduojama auginti pernelyg daug), skalbiama, džiovinama, gaminamas maistas, galiausiai – kvėpuojama. Daugelyje butų drėgmė padidėja senus medinius langus pakeitus plastikiniais, be ventiliacijos.
Vienas būdų kovoti su pelėsiais, atsiradusiais dėl drėgmės pertekliaus, – įsigyti drėgmės surinktuvą. Toks prietaisas namuose palaiko normalią nuo 40 iki 60 proc. drėgmę. Jums tereikės nustatyti drėgmės surinktuvo darbo režimą, t. y. norimą drėgmę kambariuose, ir įjungti. Prietaisas veikia automatiniu režimu: nusausina orą ir išsijungia, o kai drėgmės padaugėja, įsijungia vėl. Surinktas drėgmės perteklius kaupiasi prietaise įmontuotoje talpoje, tad ten susikaupusį vandenį kai kada reikia išpilti. Tokie prietaisai nepigūs, jie kainuoja apie 1400 Lt.

Kapiliarinė drėgmė

Didžioji dalis senų pastatų neturi pamatų hidroizoliacijos arba per daugelį metų ji pasidarė pralaidi – tokie yra beveik visi senos statybos namai. Dėl to pamatų ir sienų kapiliarais vanduo kyla į viršų ir taip patenka į patalpos vidų. Todėl atsiranda pelėsis. Kovoti su juo iš naujo tinkuojant ar restauruojant sienas – bregždžias darbas, pinigai bus išmesti į balą, nes nepanaikinama sienų drėkimo priežastis. Tokiais atvejais netgi griebiamasi atkasinėti namo pamatus ir bandoma juos izoliuoti, tačiau ir tai nepadeda.
Prieš 200 metų buvo atrasta, kad vanduo elektromagnetiniame lauke juda nuo teigiamo (+) link neigiamo (–) poliaus. Austrų mokslininkai šį atradimą panaudojo kurdami sistemą, kuri padeda nusausinti kapiliarinės drėgmės veikiamus pastatus. Ši sistema sustabdo vandens kilimą pamatų kapiliarais, stumia vandenį žemyn, o kai vanduo nebekyla, nebegaruoja per paviršių, nedidėja ir drėgmė. Tokie prietaisai greitai problemos neišsprendžia, kapiliarinės drėgmės pažeistam namui apdžiūti reikia laiko. Greičiausiai namas sutvarkomas per laikotarpį nuo 1 ik 3 metų.
Pagal pastato planą nustatoma optimaliausia prietaiso montavimo vieta, dažniausia – palėpėse, virš drėgmės. Tokio prietaiso kaina priklauso nuo sausinamo ploto. Jei reikia nusausinti 50 kv.m plotą, prietaisas kainuos apie 8500 Lt.
Su kapiliarine drėgme padedantis kovoti prietaisas sukuria tam tikrą žemo dažnio (10 hercų) elektromagnetinį lauką, kuris nekenksmingas nei žmonėms, nei aparatūrai. Tokiam prietaisui priežiūros nereikia, jo garantija – 20 metų. Tiek laiko pastatas apsaugomas nuo kapiliarinės drėgmės.

Liaudiškos priemonės ir chemikalai

Tikriausiai jau išbandėte visus įmanomus kovos su šiuo bjauriu sienų darkytoju būdus: valėte sienas vandens ir acto tirpalu, namuose darėte skersvėjį, taip bandydami išvėdinti ir nusausinti drėgną sieną, šildėte ją galingais šildytuvais, deginote pušies ar kadagio šakelę, net kavą, kad tik namie maloniai kvepėtų, visose pašalėse prikaišiojote kvapniųjų mėtų šakelių... Deja, niekas negelbsti, visos šios priemonės tėra laikinos.
Kai kas bando kovoti taip: pelėsio pažeistą sienų tinką nukapoja ir iš naujo nutinkuoja geru, kokybišku tinku, leidžia sienai išdžiūti, ir tik tada dažo ar kitaip dekoruoja. Ir šis būdas padės tik laikinai: jei namuose bus drėgna, per keletą metų pelėsis vėl išlįs.
Gerokai veiksmingesnis būdas, kuriam nereikia išleisti krūvos pinigų, – prieš dažant sienas pelėsį nugramdyti. Tačiau jis nėra tik paviršinė problema ir paprastai giliai įsiskverbia į sieną, paviršių reikia gerai nuplauti karštu vandens, sodos ir skalbimo miltelių tirpalu. 10 l vandens reikia 100 g sodos ir 1 šaukšto skalbimo miltelių. Tas vietas dar galima dezinfekuoti 5 proc. chloramino tirpalu arba fungicidais. Tik įsitikinus, kad pelėsis visiškai sunaikintas, reikia išdžiovinti sieną ir tada pradėti ruošti sienų paviršių apdailos darbams. Tiesa, reikia naudoti specialų gruntą, kurio sudėtyje yra medžiagų, stabdančių pelėsio atsiradimą. Neskubėkite džiaugtis – jei pastatas pažeistas kapiliarinės drėgmės, pelėsis vis tiek po kiek laiko atsiras.
Pelėsių pažeistiems paviršiams nuvalyti yra ir specialių cheminių preparatų, bet jie  nuodingi, o kai kurie skirti tik pastatų išorei, o ne vidui. Jų galima nusipirkti specializuotuose statybinių prekių centruose. Cheminiai preparatai gan veiksmingi. Pagal gamintojų rekomendacijas paruoštu tirpalu su chemikalu sieną reikia ištrinti, o po paros nuvalyti nuo jos pelėsį ar kitokį grybelį ir dar kartą ištrinti. Yra ir purškiamų priemonių. Jų sudėtyje dažniausiai yra daug chloro. Jei cheminėmis priemonėmis nuo pelėsių tepsite ne visiškai išdžiūvusias sienas, pelėsis vėl atsiras.

Ar mokame vėdinti patalpas?

Patalpas reikia vėdinti keletą kartų per dieną, ypač virtuvę, dar geriau – keletą kartų per kelias valandas. Kad nepelytų vonios sienos ir lubos, patartina nakčiai palikti praviras vonios duris, kad iš patalpos išsisklaidytų garai ir šiluma.
Kai lauko oro temperatūra žemesnė nei –10oC, geriausia vėdinti trumpai, bet nepabijoti langus atverti plačiau. Taip veiksmingiau sumažinsite santykinį patalpų oro drėgnumą.
Kovojant su pelėsiais svarbu nekaitalioti kambario temperatūros, jei lauko temperatūra nesikeičia. Staigūs temperatūros pokyčiai patalpose padidina santykinį oro drėgnumą, o drėgmė – puiki terpė pelėsiams.

Konsultavo UAB "Leopolis" direktorius Vytautas Gipas


Akmens vata – ne tik būsto šiltinimui

Akmens vata – ne tik būsto šiltinimui

Prasidėjęs namų renovacijos bumas į statybinių medžiagų parduotuves veja ir šiltą būstą savo šeimai norintį užtikrinti vyrą, ir tų namų šeimininkę, labiau besirūpinančią išoriniu ar vidiniu namo grožiu. Įdomiausia, kad abiejų norai gali būti...


ROCKWOOL gaminiai - geresnei namų kokybei, saugumui ir sveikatai

ROCKWOOL gaminiai - geresnei namų kokybei, saugumui ir sveikatai

Naujasis ROCKWOOL gaminių asortimentas siūlo optimalius kompleksiškus sprendimus visų tipų pastatams, kuriuose įrengiamas tinkuojamasis fasadas ar vėdinamųjų sienų konstrukcijos. Dėl plataus unikalių akmens vatos savybių spektro naujieji gaminiai...


Apie sandarųjį šiltinimą

Apie sandarųjį šiltinimą

Kodėl būtina namus šiltinti sandariai? Svarbiausia priežastis, kodėl namuose šalta net daug šildant – namo nesandarumas. Sušilęs oras kyla į viršų ir per nesandarumus viršutinėse išorinėse atitvarose veržiasi į išorę. Tuo pačiu metu...


Kas padės apsaugoti namus nuo gaisro?

Kas padės apsaugoti namus nuo gaisro?

Kiekvienais metais Europos Sąjungoje kyla daugiau nei 2,5 mln. gaisrų gyvenamuose namuose, kurių metu nukenčia ne tik nekilnojamasis turtas, bet ir gyventojų sveikata. Dauguma sužalojimų ir žūčių gaisruose įvyksta ne dėl įsiplieskusios ugnies, bet...


Šlaitinio stogo šiltinimas: sprendimas, nulemsiantis namo kokybę

Šlaitinio stogo šiltinimas: sprendimas, nulemsiantis namo kokybę

Apie stogo šiltinimą būtina pagalvoti jau namo planavimo etape – stogas yra viena iš svarbiausių namo atitvarų, per kurią galima netekti net iki 40 proc. šilumos. Ir nors dažnas įsivaizduoja, kad šis statybų etapas nekels didelių iššūkių,...


Finnfoam FI-300/40S renovacinės plokštės papildomai izoliacijai

Finnfoam FI-300/40S renovacinės plokštės papildomai izoliacijai

Finnfoam S40 renovacinės plokštės yra skirtos šilumos izoliacijai iš vidaus. Renovacinių plokščių S40 storis yra 40 mm, matmenys 600 x 2600 mm. Plokštės tvirtinamos prie sienos medinėmis lentjuostėmis (20 mm x 50 mm), kurios įlenda į plokščių...


Nemokami seminarai apie apšiltinimą - užsakovams, statybininkams bei statyba besidomintiems asmenims

Nemokami seminarai apie apšiltinimą - užsakovams, statybininkams bei statyba besidomintiems asmenims

Kviečiame atvykti į firmos ROCKWOOL organizuojamus nemokamus mokymus ir prezentacijas apie šiltinimą, skirtas specialiai užsakovams, statybininkams bei visiems statyba besidomintiems asmenims.


ŽIEMA ARTĖJA - RINKITĖS WINTER MAT

ŽIEMA ARTĖJA - RINKITĖS WINTER MAT

Pats laikas pasirūpinti! Dar neprasidėjus didiesiems šalčiams siūlome įsigyti ROCKWOOL WINTER MAT gaminį. Žiemos uždangalai WINTER MAT yra naudojami grunto, birių statybinių medžiagų, laikinai atkasto pamatų pagrindo dengimui nuo šalčio poveikio;...


Rimar Statyba, UAB
Rimar Statyba, UAB

Šiltinimo darbai

Putos.lt
Putos.lt

Pastatų šiltinimas atvirų bei uždarų porų poliuretano putomis.
Tai šiuolaikiškiausias ir efektyviausias šiltinimo būdas!

Tvirtinimo centras, UAB
Tvirtinimo centras, UAB

Mūsų sprendimai bei šilumos izoliacinės medžiagos padeda pasiekti geriausių rezultatų bei naudos.

Raidenis, UAB
Raidenis, UAB

Langai, statybinės paslaugos, pastatų remontas

Serfas, UAB
Serfas, UAB

Didmeninė prekyba statybinėmis medžiagomis, mažmeninė prekyba statybinėmis medžiagomis.

Plastena, UAB
Plastena, UAB

UAB "Plastena" – techninių medžiagų tiekimo, detalių gamybos ir paslaugų įmonė.

Ukmergės gelžbetonis, AB
Ukmergės gelžbetonis, AB

Statybinių, izoliacinių medžiagų gamyba. Prekyba putų polistirenu, betonu ir gelžbetonio gaminiais. Betono, gelžbetonio gaminiai - gamyba.

Ristatus, UAB
Ristatus, UAB

UAB "RISTATUS" yra oficialus FORBUILD atstovas Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje ir Baltarusijoje.

Infantas, UAB
Infantas, UAB

RUUKKI stogo dangos, letaus nuvedimo sistemos, skardos lankstymas, kraigai, vėjalentės, palangės, Rheinzink skarda, konsultacijos

Ekotroba LT, MB
Ekotroba LT, MB

Ekotroba LT teikia kokybiškas ir profesionalias pastatų šiltinimo bei sandarinimo paslaugas.

TERMOSNAIGĖ ir Ko, UAB
TERMOSNAIGĖ ir Ko, UAB

Termoizoliacinės apdailos plokštės KL klinkerio plytelės 245x65 mm pagrindu. Šiltinimas putų poliuretanu bei technine izoliacija putų poliuretanu. Rąstinių namų statyba.

Albau, UAB
Albau, UAB

Collomix, Warmup, Parfaitliss, Sakret, Rawlplug, maišyklė, maišytuvas, hidroizoliacija, šildomos grindys, profiliai, tinklas, smeigės, statybinės medžiagos.

www.vegas.lt

www.vegas.lt

Aukščiausios kokybės čiužiniai Jūsų ramiam miegui.
www.ruukkistogas.lt

www.ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai. Dizaino parinkimo programėlė...
MDS terasos

MDS terasos

Terasų įrengimas, produktai terasai.