Liepos 27d. Antradienis

Dviračių ratai ir lėktuvų sparnai virsta unikaliais baldais

Peržiūrų skaičius: 48152
Dviračių ratai ir lėktuvų sparnai virsta unikaliais baldais

Kuo papuošti kambarį – prakiurusia dviračio kamera ar lėktuvo bomba? Trys dizaineriai iš JAV nė kiek nesutriktų išgirdę šį klausimą. Tai, kas mums gali pasirodyti kaip atliekos, šių vyrų dėka virsta meno kūriniams prilygstančiais baldais.

Įkvėpė dalyvavimas lenktynėse

Andy Greggas dviratyje mato daugiau nei du ratus – jis kuria baldus iš šios transporto priemonės detalių. Su dviračiais 40-metis vyras savo gyvenimą susiejo būdamas dešimties. Nuo 14-os metų, o vėliau besimokydamas vidurinėje mokykloje bei universitete jis dirbo mechaniku dviračių parduotuvėse.

Nuo paauglystės A. Greggas dalyvavo BMX, kalnų, tolimųjų distancijų bei dviračių kroso varžybose. Būtent nuolatinis dalyvavimas varžybose bei domėjimasis dviračių dizainu pastūmėjo Andy kurti baldus iš naudoti nebetinkamų dviračių detalių. Be to, jis yra laisvai samdomas dviračių ir kitų ekstremalių sporto šakų fotografas, jam priklauso fotoagentūra.

1990 metais A. Greggas įkūrė savo baldų parduotuvę Markveto mieste (Mičigano valstija, JAV) – šis miestas patenka į JAV geriausių vietų, tinkamų dviračių sportui, penketą. Baldai iš dviračių detalių – tai ne tik dviračių sėdynės. Per 16 kūrybos metų baldų asortimentas išsiplėtė nuo paprastų kėdžių iki stalų, meilės krėslų, drabužių kabyklų bei baro baldų.

Kuriant kai kuriuos baldus naudojamos ne tik dviračių detalės. Pavyzdžiui, stalviršiai gaminami iš traukinių langų, o krėslų atlošai – iš automobilių saugos diržų. Apdailai pasitelkiama oda, guma, kamštis, skaidrus arba dažytas akrilas bei vinilas.

"Netrokštu, kad mano sukurti baldai atrodytų kaip detalių rinkinys arba bet kokiu atveju panėšėtų į dviratį. Tiesiog siekiu geriausio rezultato, pasitelkdamas medžiagas, kurios naudojamos ir gaminant dviračius", – "Statybų idėjoms" sakė A. Greggas. Jo kompanijoje dirbantys žmonės – irgi neabejingi dviračiams. Štai vadybininkas Bobas per metus šia transporto priemone nuvažiuoja apie 24 tūkst. kilometrų.

Fotelis gelbėjo nuo vandens

A. Greggas gimė Lansinge, bet didžiąją laiko dalį gyveno Aspene (Mičigano valstija) – ten, kaip jis pats pasakojo, įsiplieskė aistra dviračiams. Beveik prieš 20 metų vieną vasarą jis praleido dirbdamas mechaniku dviračių parduotuvėje. Iš savo darbo namo jis parsinešdavo daugybę pradurtų dviračio kamerų.

Pirmą kartą savo kolekciją A. Greggas panaudojo teniso korte. Išilgai jo Andy ištempė daugybę dviračio kamerų, virtusių milžiniška laidyne. Jos užtaisais tapo vaikino draugai bei pats Andy – jie savadarbę laidynę teniso korte naudojo įsibėgėjimui riedant riedlentėmis.

Dvejus metus vaikinas dirbo savanoriu Aspene rengiamose dizaino konferencijose. Šios jam paliko neišdildomą įspūdį ir pastūmėjo atidaryti savo dviračių parduotuvę Bulderio mieste (Kolorado valstija). Šioje vietovėje viena populiariausių pramogų pavasarį – leidimasis žemyn Bulderio įlanka sėdint ant milžiniškų automobilių kamerų.
"Vanduo šiuo metu laiku – ypač šaltas, tad aš plaukimo ratą apsukau krūva surinktų dviračio kamerų, šitaip tikėdamasis apsaugoti savo sėdynę nuo nemalonių pojūčių", – prisiminęs pirmą paties sukurtą fotelį juokėsi Andy.

Širdžiai mieliausi – ratai

Kitą pavasarį Andy įstojo į Šiaurės Mičigano universitetą. Tuo pat metu jis dirbo dviračių parduotuvėje, iš kurios nesiliovė tempęs namo dviračių kameras ir rėmus. Pirmas tikras baldas – kėdė iš dviračių detalių – gimė būtent šioje mokslo įstaigoje, per skulptūros pamokas.

Baigęs universitetą Andy įsidarbino Čikagoje esančiame Laisvalaikio centre. Ten jis įkūrė parduotuvę: joje vaikai iš asocialių šeimų buvo mokomi surinkti dviračius iš panaudotų detalių. Šitaip jiems buvo suteikiama galimybė užsidirbti naujai transporto priemonei. "Aštuoneri metai Čikagoje man davė labai daug – ir idėjų, ir patirties", – pasakojo pašnekovas.

Didžiausi A. Greggo įkvėpėjai – dizaineriai ir architektai Marcelis Braueris, Ludwigas Miesas van der Rohe, Warrenas McArthuras, Le Corbusier ir Charlesas Eamesas. "Daugelyje mano sukurtų baldų naudojami įvairių transporto priemonių komponentai, vis dėlto širdžiai mieliausi tie, kuriuos kuriu iš dviračių ratų", – prisipažino pašnekovas.

Meilė iš pirmo žvilgsnio

Dviračiai – ne vienintelė transporto priemonė, iš kurios gaminami baldai. Torenso mieste (Kalifornija) įsikūręs dizaino salonas "MotoArt" kuria baldus bei interjero detales iš lėktuvų detalių. Kompanijos įkūrėjas Donovanas Fellas prisiminė, kai šeštajame dešimtmetyje dar būdamas vaikas pradėjo žavėtis lėktuvais ir juos pilotuojančiais vyrais.

"Valandų valandas stebėdavau kylančius DC-8 modelio lėktuvus, prie jų nusidriekusias keleivių eiles", – pasakojo pašnekovas ir pridūrė, kad tuo metu žmonės buvo skraidinami nemokamai – tam, kad susipažintų su tobulėjančiomis technologijomis.

Bėgant metams išpopuliarėjo reaktyviniai lėktuvai, o su propeleriais tapo retenybė. Šiuo laikotarpiu D. Fellas pradėjo kurti skulptūras ir interjero detales aviacijos tema muziejams bei pramogų verslo sričiai.

"Vieną ankstyvą 1998 metų sausio rytą į mūsų dirbtuves užsuko metalo surinkėjas. Pažvelgiau į jo sunkvežimio priekabą: tarp įvairiausių metalo gabalų išvydau kelis nepakartojamus praeities kūrinius. Tai buvo purvini, beveik surūdiję lėktuvo B-17 propeleriai", – kūrybos pradžią prisiminė D. Fellas. Nepakartojama forma, nesuskaičiuojami inžinerijos mokslo, kovos ir laisvės prisiminimai – visa tai sklido iš šių lėktuvų detalių.

"Tai buvo meilė iš pirmo žvilgsnio, ir aš nusprendžiau padaryti viską, kad apsaugočiau šiuos kūrinius nuo rūdžių", – patikino vyras ir pridūrė, kad per kelias minutes su metalo surinkėju sudarė sandorį. Per kelias dienas menininko dirbtuvės virto propelerių mišku. Šie buvo valomi, gruntuojami bei poliruojami.

D. Fellas pasakojo, kad klausimo, ar juos būtų galima sumontuoti, net negalėjo kilti: detalės buvo per didelės ir per sunkios. Tuomet jam gimė idėja sukurti skulptūrą vien iš propelerio. "Kai susivokiau, kad daugelis žavisi šiomis nuodėmingai viliojamomis istorijos formomis, savo entuziazmą paverčiau pelningu pomėgiu", – verslo pradžią prisiminė D. Fellas. Po sunkių paieškų jam pavyko surasti tiekėjų – iš jų pirkdavo stebules, vairo mentes bei kitas lėktuvų detales.

"Išsaugodamas lėktuvų elementus jaučiuosi esantis aviacijos istorijos dalis", – savo darbo prasmę įvardijo D. Fellas.

Bomba virsta akvariumu

Dizaineris Dave"as Hallas, dirbantis kartu su D. Fellu, tiki, kad kiekvieno kompanijos vadovo viduje tūno mažas berniukas, mylintis lėktuvus.

"MotoArt" kompanijai – jau penkeri metai. Čia propeleriai, varikliai, sėdynės ir šasė durys virsta konferencijų stalais, kavos staliukais, akvariumais ar tiesiog meno kūriniais. Šiuo metu kompanijoje dirba šeši montuotojai.

"Mes neišmetame nieko", – patikino D. Fellas, kaip pavyzdį pateikdamas lėktuvo C-130 sparno sklendę, iš kurios gaminamos galvos atkaltės lovoms. Populiariausios prekės: iš "Boeing 707" ratų gaminami stalai, lempos, sukonstruotos iš radialinių pistoletų, bei akvariumai, dizainerių sukurti iš bombų MK-84.

D. Fellas pasakojo, kad jų klientų poreikiai labai skiriasi. Štai odontologas iš Floridos savo kabinetui užsisakė iš propelerių pagamintų skulptūrų, vyriškų drabužių parduotuvė nusipirko 20 iš sparnų pagamintų stalų, o nekilnojamojo turto kompanija susižavėjo 7 metrų ilgio stalu iš XX amžiaus trečiajame dešimtmetyje skraidžiusio biplano sparno.

"Manau, mūsų produkciją renkasi korporacijos, trokštančios dėmesio. Tokie klientai nori, kad žmonės apie juos kalbėtų", – pirkėjus apibūdino D. Fellas. Jis pridūrė, kad jų kompanijos baldai prikausto dėmesį ir parodo, jog jų turintys žmonės yra atviri bet kokioms idėjoms.

D. Fellą, kaip ir jo partnerį, apėmusi meilė lėktuvams. Idėja tai paversti verslu kilo, kai prieš beveik 20 metų jis savo biuro sienas išdekoravo propelerių sparnais. 2001 metais jis sutiko D. Hallą, su juo ir įkūrė "MotoArt".

Pirmi metai vyrams buvo gana sunkūs, nes lėktuvų detalių galima gauti tik jų kapinynuose – ten seni ir nebeveikiantys lėktuvai paverčiami metalo laužu. Teko kurį laiką pavargti, kol maža lėktuvų verslo bendruomenė juodu priėmė į savo būrį. Dabar kompanijos patalpos užima 1100 kvadratinių metrų plotą ir šiais metais žada pasiekti milijono dolerių apyvartą.


Nestandartiniai baldai – standartinis pasirinkimas

Nestandartiniai baldai – standartinis pasirinkimas

Įsirengiant namus vis daugiau dėmesio skiriama baldams. Teisingai, juk tai vienas pagrindinių elementų būste, darantis įtaką komfortui, nuotaikai, kuriantis namų dvasią bei charakterį. Baldai iš parduotuvių siūlomo pasirinkimo, aišku, variantas...


Prieš perkant baldus

Prieš perkant baldus

Pirkdami kiekvieną daiktą norime įsitikinti, kad daiktas mums tarnaus pakankamai ilgai. Tiesa, kartais tenka atlikti ir neapgalvotus, impulsyvius sprendimus. Tai nėra geras pasirinkimas, kai perkate daiktus, kuriuos naudosite ilgą laiką. Taigi,...


6 būdai, kaip išsirinkti tinkamus lauko baldus

6 būdai, kaip išsirinkti tinkamus lauko baldus

Orai šiltėja – vis daugiau laiko norisi praleisti lauke. Jei turite nuosavą kiemą ar terasą, turbūt nekartą pasvajojote apie lauko baldus – apie tai, kaip puiku būtų ant jų leisti šiltus vakarus su knyga ir puodeliu arbatos arba šėlti...


Idėjos virtuvės baldams

Idėjos virtuvės baldams

Kiekvieno iš mūsų namuose virtuvė yra vienas svarbiausių kambarių, tai patalpa skirta ne tik maisto gaminimui ir laikymui. Šis kambarys dažnai būna šeimos ir draugų susirinkimo vieta, kuriame pusryčių, pietų ar vakarienės metu ne tik valgoma, bet...


Renkamės virtuvės kėdes: dalykai, į kuriuos privalu atsižvelgti

Renkamės virtuvės kėdes: dalykai, į kuriuos privalu atsižvelgti

Virtuvėje ar valgomajame veiksmo niekuomet netrūksta, todėl norisi, kad šioms erdvėms skirti baldai būtų patogūs ir stilingi. Daugelis tokiais atvejais nusprendžia pasirinkti baldų komplektus, tačiau jei norite sukurti savitą stilių, stalą ir...


Skirtingi kambariai – skirtingos spintos

Skirtingi kambariai – skirtingos spintos

Vienas dažniausiai sutinkamų ir šiais laikais populiariausių baldų yra spintos. Jas galite pamatyti beveik kiekvienoje savo namų patalpoje ar net darbe. Jos gaminamos iš įvairiausių medžiagų, skirtingų formų ar paskirčių. Tiesa, kartais iš visos...


„Audėjo“ baldų centras pristato naujas klasikinių baldų kolekcijas!

„Audėjo“ baldų centras pristato naujas klasikinių baldų kolekcijas!

Klasikinis interjeras niekada nesensta ir neišeina iš mados! Klasikiniai baldai visada buvo ir yra populiarūs bei reikalingi, nes jų harmoningos linijos ir formos niekada nepabosta ir optimaliai tinka prie bet kokio šiuolaikiško dizaino.


Kodėl lūžta kėdės?

Kodėl lūžta kėdės? (1)

Gaila, tačiau šiandien kėdės, kaip ir daugelis kitų masinio vartojimo daiktų, nėra tokios patikimos, kaip buvo kadaise. Šiandien nusipirkęs kėdę net gerą reputaciją turinčioje parduotuvėje negali būti tikras, kad ji tarnaus tau daug metų. Taigi,...


Nimava, UAB
Nimava, UAB

Lova spintoje - interjero sprendimai mažoms erdvėms!

TOP sofa, UAB
TOP sofa, UAB

TOP sofa – tai įmonė, gaminanti naujus nestandartinius minkštus baldus namams ir verslui.

Albruva, UAB
Albruva, UAB

Baldai virtuvei, miegamojo baldai, indaujos, komodos, spintos, stalai restoranams, kavinėms, barams, medžio masyvo baldai namams, verslui

Era Moderna, MB
Era Moderna, MB

Lieto akmens stalviršiai kuriantiems savitas erdves.

Dendrus, UAB
Dendrus, UAB

Korpusinių baldų gamyba (Spintos, sekcijos, komodos, virtuvės, stumdomos durys, prieškambario baldai, svetainės baldai, biuro baldai, ekspozicijų baldai, viešbučių baldai)

Vegas LT, UAB
Vegas LT, UAB

Vegas, atstovybė Lietuvoje - aukščiausios kokybės čiužiniai, pagalvės ir grotelės

Minkštų baldų idėja, UAB
Minkštų baldų idėja, UAB

Svetainės baldai, miegamojo baldai, baldai verslui, individualūs projektai

Baldžiai, UAB
Baldžiai, UAB

Korpusiniai, kieti baldai - gamyba pagal užsakymus.

AUDĖJO BALDŲ CENTRAS
AUDĖJO BALDŲ CENTRAS

Kiekvieną mėnesį rengiame specialias pardavimo skatinimo akcijas, kurių metu dalį baldų parduodame žemesnėmis kainomis.

Harvuda, UAB
Harvuda, UAB

Vienetinių baldų gamyba. Baldai verslui ir namams...

BSM furniture service
BSM furniture service

Baldų surinkimas, baldų montavimas, santechnikos perdarymas/pajungimas, buitinės technikos pajungimas, baldų mechanizmų kalibravimas/keitimas, staliaus darbai

OAKY OAK, UAB
OAKY OAK, UAB

Modernaus dizaino ąžuolo masyvo ir metalo baldai. Susikurkite savo svajonių erdvę.

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu
www.vegas.lt

www.vegas.lt

Aukščiausios kokybės čiužiniai Jūsų ramiam miegui.
www.ruukkistogas.lt

www.ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai. Dizaino parinkimo programėlė...
MDS terasos

MDS terasos

Terasų įrengimas, produktai terasai.