Rugsėjo 23d. Trečiadienis

Apie LED apšvietimą paprastai ir suprantamai

2012 Spalio 9d.
Peržiūrų skaičius: 105060
Apie LED apšvietimą paprastai ir suprantamai

Prisiminkime: įprastos kaitrinės lemputės darbinis laikas yra apie 1 000 val., tai "taupioji" (kompaktinė fluorescencinė, angl. CFL) dega 5 000 valandų, o LED - ne mažiau kaip 60 000 val.  Lyginant su kaitrine, CFL elektros energijos suvartojimas yra 60-80% mažesnis, o LED lemputė jos sunaudoja net  iki 10 kartų mažiau.

Didžiausias LED apšvietimo prietaisų priešas kol kas yra kaina: dėl to, kad kokybiškų šviesos diodų gamyba reikalauja gana brangių technologinių procesų, LED lemputės dar vis yra kelis kartus brangesnės, nei "taupiosios". Ar tikrai verta už LED šviestuvus mokėti brangiau, klausiu LED eksperto, fizikos mokslų daktaro Sauliaus Miasojedovo.

- Tai tik iš pirmo žvilgsnio atrodo brangu, nes svarbu ne vien šviestuvo kaina. Įvertinus tai, kad LED šviestuvas dega gerokai ilgiau ir per tą laiką reikia nupirkti bei pakeisti daugybę senesnio tipo lempučių, aišku, kad LED lemputės ekonomiškai ženkliai naudingesnės. Išvedus palyginamąjį kainos koeficientą (žr. lentelę), kuris apima lemputės ir elektros energijos sąnaudas litais per 1 valandą, matome, kad kompaktinių liuminescencinių (CFL) lempų eksploatavimas yra daugiau nei 2,6 karto, o kaitrinių lempų beveik 10 kartų brangesnis nei šviesos diodų lempučių, - sako S.Miasojedovas.Beje, pasak LED eksperto, patirtis rodo, kad pramonės įmonėse ar kituose stambiuose objektuose skirtumas tarp LED apšvietimo ir tradicinių apšvietimo sistemų įrengimo kainos yra dar didesnis. Mat dažnas lempų keitimas ir jų priežiūros darbai akumuliuoja didelius papildomus kaštus - specialistų atlyginimams bei reikalingos keliamosios technikos nuomai.

 

Ką reikėtų vertinti, renkantis LED apšvietimą?

Visų pirma reikia pasakyti, kad skirtingų LED (šviesos diodų) kokybiniai parametrai gali gerokai skirtis vieni nuo kitų. Šiuo metu Lietuvos rinkoje jau matome nemažą LED šviestuvų pasiūlą, ir ne specialistui tikrai ne visada lengva suprasti, kuo jie vieni nuo kitų skiriasi. Maža to, jau sutinkame ir tų, kurie nusivylė nekokybiška produkcija. Dažniausiai tai šviestuvai įsigyti iš įmonių, kurios nuėjo paprasčiausiu būdu - atsivežė juos iš Azijos šalių.

2010-aisiais Lietuvoje gimė LUMO prekinis ženklas. LUMO LED šviestuvai sukurti ir gaminami Lietuvoje iš atvežtinių šviesos diodų. Kodėl šio prekinio ženklo strategija skiriasi nuo kitų rinkos žaidėjų, vėl klausiu LED eksperto, fizikos mokslų daktaro Sauliaus Miasojedovo, kartu su mokslininkų komanda dalyvaujančio, kuriant ir tobulinant LUMO LED šviestuvus.

-  Organizavę šviestuvų gamybą lokaliai, savo klientams galime pasiūlyti ir nestandartinius sprendimus, ir pilną klientų aptarnavimą bei garantinę  ir pogarantinę priežiūrą, ir visos mokslininkų bei apšvietimo įrengimo specialistų-praktikų komandos konsultacijas.

Į klausimą, kuo LUMO grindžia savo gaminamų šviestuvų kokybę, S.Miasojedovas atsakė:

- Pagrindinis LED šviestuvo komponentas - šviesos diodai. Tačiau aukštos kokybės šviesos diodų technologinis procesas ganėtinai brangus ir reikalaujantis didelių gamybos apimčių, tad tikrai kokybiškus ir geriausias LED apšvietimo savybes išgaunančius diodus gamina tik pasaulio elektronikos "grandai".  Išbandėme ne vieno gamintojo šviesos diodus, tačiau mūsų poreikį geriausiai atitiko vieno pažangiausių pasaulyje elektronikos prietaisų gamintojo "Philips" (JAV) šviesos diodai "Philips Lumileds Luxeon REBEL".

Taigi, renkantis LED apšvietimą reikėtų elgtis kiek kitaip, nei esame įpratę iki šiol:

1)      reikia vertinti ne šviestuvo galią (W), o koks yra šviesos srauto efektyvumas (lm/W), t.y. kokį šviesos srautą (lm) galima išgauti iš 1 W;

2)      taip pat itin svarbu, koks yra šviestuvo efektyvus darbo laikas, t.y. laikas, per kurį šviestuvas išlaiko projektinį šviesos srauto intensyvumą (ne mažiau, kaip iki 70% šviesos srauto).

Dar keletas išskirtinių LED šviestuvų savybių

I. Galimybė reguliuoti šviesos srautą, atitinkamai mažinant ir elektros sąnaudas

Daugelyje objektų yra svarbu išlaikyti apšvietimą naktį arba tuomet, kai patalpoje nėra žmonių. Šiuo atveju įprasta naudoti judesio ar laiko daviklius, kurie tam tikru metu šviesos intensyvumą sumažina ar visai išjungia. Tačiau daugelis apšvietimo sistemų, sumažinus apšvietimo intensyvumą, ima naudoti daugiau elektros energijos. LED šviestuvų, įrengus apšvietimo valdymo sistemą, elektros energijos sąnaudos mažėja beveik tolygiai sumažintam apšvietimo intensyvumui. Pavyzdžiui, LUMO LED šviestuvų intensyvumui reguliuoti dažnai naudojama sistema, kai apšviestumas nuo 100% nukrinta iki 20%, ko pilnai pakanka, kad patalpa ar teritorija liktų apšviesta. Tuo tarpu elektros energijos sąnaudos labai didelės.

II. Mažesni elektros energijos nuostoliai

Mažėjant šviesos srautui, t.y. atidirbus projektinį laiką, tradiciniai šviestuvai paprastai sunaudoja daugiau elektros energijos, pavyzdžiui, halogeno prožektoriui, atidirbus savo 1000 valandų, jos reikia 15-30% daugiau. Tuo tarpu LED prožektoriaus elektros energijos sąnaudos mažėja tolygiai su šviesos srautu.

III. Saugi šviesa

Šviesos diodų spinduliuojamas spektras neapima nei infraraudonųjų, nei ultravioletinių spindulių gamos, todėl LED šviestuvus drąsiai galima naudoti ilgą laiką, nesibaiminant spinduliuotės poveikio.

Lyginant su liuminescencinės lempos spektru, LED šviestuvų spinduliuojamas šviesos spektras yra ženkliai tolygesnis, tad daug tiksliau perteikia spalvas ir atspalvius. Ir nors kaitrinės lempos spektras yra pats tolygiausias, tačiau didžioji jo dalis yra žmogaus akiai nematomoje infraraudonojoje srityje - kaip tik dėl šios priežasties kaitrinė lemputė daugiau šildo, nei šviečia...

Ne mažiau svarbu tai, kad kokybiško LED šviestuvo skleidžiama šviesa nemirga, kas kitais atvejais gali sukelti migreną, nervų ar akių ligas.

Dar viena įdomi LED šviestuvų savybė ta, kad jų paviršius įkaista tik iki 46°C. Tad prie jų ne tik galima saugiai liestis. Juos galima įmontuoti į baldus ar kitus medinius paviršius, nesukeliant gaisro pavojaus.

IV. Panaudojimui ribų nėra

LED šviestuvai, priklausomai nuo jų paskirties, gali būti labai atsparūs smūgiams, vibracijai, drėgmei ar net tam tikroms cheminėms medžiagoms. O jų darbinės temperatūros diapazonas yra toks platus, kad galima saugiai naudoti, kaip šviesos šaltinį pirtyje ar pramoniniame šaldytuve, jau nekalbant apie gamybines, prekybos ar logistikai naudojamas patalpas bei lauko teritorijas ar gatves.

 

Plačiau apie LED apšvietimo technologijos gimimą ir kuo šis atradimas reikšmingas, skaitykite straipsnyje "Kur mus atvedė apšvietimo technologijų evoliucija?".

Daugiau apie LUMO LED šviestuvų panaudojimą - šios svetainės LUMO informaciniame puslapyje .

 

Vaida Balčiūnienė


Prieškambario interjeras ir apšvietimas

Prieškambario interjeras ir apšvietimas

Prieškambario interjeras ir apšvietimas turi nuteikti taip, kad dalykinio aktyvumo būseną greitai pakeistų namų jaukumas ir ramybė. Vienas iš prieškambario ypatumų yra tai, kad dienos šviesos dažniausiai čia nėra. Ir dėl to, nepriklausomai nuo...


Prieškambario interjeras: dekoravimas šviestuvais

Prieškambario interjeras: dekoravimas šviestuvais

Prieškambario interjeras skirtas sudaryti maloniai atmosferai, kuri padėtų greitai ir lengvai pereiti nuo darbinio aktyvumo prie ramybės ir poilsio būsenos. Tas pats pasakytina ir apie apšvietimą. Vienas iš prieškambario ypatumų yra tas, kad...


Apšvietimo patarimai 2018 metams

Apšvietimo patarimai 2018 metams

Kaip ir kasmet – naujus metus norisi pradėti stilingai, tiek kalbant apie atnaujintą drabužių spintą, tiek keičiant namų interjero dizainą. 2017 metų tendencijos siūlė atkreipti dėmesį į detales, šiltų spalvų suteikiamą jaukumą ir ragino...


Apšvietimo elektros įrenginių įrengimo taisyklės

Apšvietimo elektros įrenginių įrengimo taisyklės

Apšvietimo elektros įrenginių įrengimo taisyklės (toliau - Taisyklės) parengtos vadovaujantis Lietuvos Respublikos energetikos įstatymu (Žin., 2002, Nr. 56-2224), Lietuvos Respublikos statybos įstatymu (Žin., 1996, Nr. 32-788; 2001, Nr. 101-3597),...


Pramoninis LED apšvietimas

Pramoninis LED apšvietimas

Pramonė tai sritis, kurios veikloje sunaudojami milžiniški kiekiai elektros energijos. Didelę dalį elektros energijos naudojamos pramonėje suvartoja apšvietimo sistemos. Apšvietimas ir jo kokybė yra labai svarbūs, ypač ten, kur dirbama su...


Saulės šviesa patalpoje

Saulės šviesa patalpoje

Šviesa. Be jos neįsivaizduojame savo gyvenimo. Įsirengdami patalpas susiduriame su apšvietimo problemomis. Pasirinkimas nemažas, tai ką geriausiai pasirinkti, norint įsileisti šviesą į namus? Stoglangį, švieslangį, dirbtinį apšvietimą, o gal...


Reikalavimai lauko apšvietimui

Reikalavimai lauko apšvietimui

Lauko apšvietimas – užduotis, kurioje daug kas priklauso nuo individualių poreikių ir galimybių. Vis dėlto galime išskirti ir kelias naudingas rekomendacijas. Pagal jas įrengti lauko šviestuvai žavės ne tik patraukliu dizainu, bet ir...


Dirbantiems namuose: kaip įsirengti darbo vietą?

Dirbantiems namuose: kaip įsirengti darbo vietą?

Nuolat tobulėjančios technologijos palengvina kasdienybę ir daugelį užduočių dabar galima atlikti net neišėjus iš namų. Kalbant apie darbą ir jo efektyvumą aplinka yra labai svarbi. Produktyvumui aktualus darbo kambario interjeras: visos detalės...


Jovesa, UAB
Jovesa, UAB

Didmeninė ir mažmeninė prekyba vidaus ir lauko šviestuvais, apšvietimo projektavimas

ELMO technologijos, UAB
ELMO technologijos, UAB

Šviestuvai didmeninė prekyba | Šviestuvai mažmeninė prekyba | Elmo light

Fazė, UAB
Fazė, UAB

Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų inžinerinių sistemų įrengimas.Elektra, silpnos srovės, ryšiai, vandentiekis, nuotekos, šildymas, vėdinimas, kondicionavimas.

Kandelas, UAB
Kandelas, UAB

Mes padedame sukurti šviesius ir jaukius namus

JUNG VILNIUS, UAB
JUNG VILNIUS, UAB

"Protingo namo" valdymo elementai, standartiniai ir prabangaus dizaino jungikliai

Elektros idėjos, UAB
Elektros idėjos, UAB

Įmonė teikia elektros, žaibosaugos, apsaugos sistemų montavimo ir eksploatavimo paslaugas visoje Lietuvoje.

Gaudrė, UAB
Gaudrė, UAB

Mes – apšvietimo sistemų specialistai Gaudrė.

Šviestuvų pasaulis LT, UAB
Šviestuvų pasaulis LT, UAB

Vidaus šviestuvai, lauko šviestuvai, LED produkcija

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu
www.vegas.lt

www.vegas.lt

Aukščiausios kokybės čiužiniai Jūsų ramiam miegui.
www.ruukkistogas.lt

www.ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai. Dizaino parinkimo programėlė...
MDS terasos

MDS terasos

Terasų įrengimas, produktai terasai.
Dezo paslaugos Dezo paslaugos Dezo paslaugos Dezo paslaugos Dezo paslaugos