Spalio 17d. Ketvirtadienis

Švarindami aplinką, pamiršta rūsius ir sandėliukus

2015 Balandžio 29d.
Peržiūrų skaičius: 24452

Nors lietuviai po truputį mokosi rūšiuoti atliekas, aplinkos apsaugos institucijų darbuotojai pastebi, kad visuomenės sąmoningumas auga, o pamiškėse vis rečiau randamas išmestas šaldytuvas ar paliktos irti automobilio padangos, nenaudojamų atliekų nemažėja. Skaičiuojama, kad atliekų kiekis Lietuvoje kasmet vidutiniškai padidėja apie 15 proc.

Aplinkosaugininkai atkreipia dėmesį, kad pavasarį rūpinantis kiemo švara derėtų nepamiršti ir spintelių, rūsių, sandėliukų ar balkonų, kuriuose palikti dūlėti nebenaudojami elektroniniai buities prietaisai. Šios atliekos yra priskiriamos prie pavojingųjų, tačiau gali būti perdirbtos ir prikeltos antram gyvenimui.

Naujai spintelei tinka senas šaldytuvas

Pasak atliekų tvarkymo bendrovės „Žalvaris“ rinkodaros vadovės Vitos Balaikienės, ne visi gyventojai linkę lengvai atsikratyti nebenaudojamų daiktų, todėl panaudoja juos išradingai: „Sena buitinė technika slepiasi ne tik sandėliukuose – savo amžių nugyvenę šaldytuvai ar viryklės kartais atstoja ir spinteles. Tačiau gerėjant ekonominei situacijai ir gyventojams dažniau atnaujinant buities prietaisus šioms „spintelėms“ gali tiesiog nebeužtekti vietos namų balkonuose ar rūsiuose“.

Švarinti aplinką ir tinkamai tvarkyti nekomunalines, pavyzdžiui, buitinės technikos ir elektronikos atliekas, gali būti sunkiau užmiestyje, atokesnėse šalies vietose gyvenantiems piliečiams. Todėl pastebėjus tendenciją, jog žmonėms regionuose atliekas tvarkyti ir priduoti dažnai sudėtingiau, be to, užima daugiau laiko, „Žalvaris“ suplanuoja keliones į regionus ir atliekas surenka bei išveža nemokamai, prieš tai bendruomenėms susitarus. Prireikus vykstama ir į atokiausius šalies kampelius.

Prie iniciatyvos jau prisijungė Katlierių, Šakių raj. Pasvalio raj., Piliuonos, Lapių ir kt. seniūnijos. V. Balaikienė pastebi, kad gyventojai daugiausia priduoda stambią buitinę techniką. Iš rūsių ir sandėlių žmonės traukia ne vieną dešimtmetį skaičiuojančią, dar sovietmečiu įsigytą buities techniką.

Tampa sąmoningesni

Vis dėlto, kad gyventojai tampa sąmoningesni, rodo ir „Žalvario“ duomenys. Pernai bendrovė surinko 828 tūkst. kilogramų buitinės elektronikos atliekų. Pirmąjį šių metų ketvirtį buvo surinkta 191 tūkst. kg šio tipo atliekų, tai – 107,4 tūkst. kg daugiau, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu 2014 m.

Daugiausia surenkama stambių elektroninių buities prietaisų – viryklių, šaldytuvų, asmeninių kompiuterių, televizorių ir monitorių. Vis dar labai mažai, lyginant su parduodamais kiekiais, surenkama elektrinių ir elektroninių prietaisų, medicinos prietaisų, apšvietimo įrangos (šviestuvų, elektros lempučių ir kt.).

Suirti reikia tūkstančių metų

Nebenaudojamai buitinei, elektroninei ar kompiuterinei technikai be papildomo perdirbimo natūraliomis sąlygomis suirti žemėje prireikia šimtų ar tūkstančių metų. Pavyzdžiui, kompiuteriui, be kurio jau sunku įsivaizduoti dieną, suirti reikėtų net 1700 metų.

Verta žinoti, kad elektronikos atliekos – tai visi prietaisai, kuriems veikti reikia elektros arba baterijų. Svarbu nepamiršti, kad stambiai buitinei technikai – šaldytuvams, viryklėms, skalbyklėms – ne vieta prie buitinių atliekų konteinerių. Atsakingai tvarkyti privalu ir kompiuterius, plaukų džiovintuvus, elektroninius žaislus, lygintuvus, net elektroninius dantų šepetėlius ir kitus elektronikos prietaisus.

Baterijos ir galvaniniai elementai. Kasmet į Lietuvą importuojama apie 700 tonų baterijų ir galvaninių elementų, tačiau surenkama ir perdirbama tik dešimtys tonų jų atliekų. Specialias baterijų dėžutes galima rasti visuose prekybos centruose, degalinėse, mokymo įstaigose, pašto skyriuose, kitose masinio susibūrimo vietose ir gyvenamųjų namų laiptinėse.

Elektronika ir elektros prietaisai. Įrenginių, kuriems veikti reikia elektros srovės, negalima išmesti kartu su kitomis buitinėmis atliekomis. Visai nesvarbu, ar tai didelis šaldytuvas, ar nebeveikiantis mažas elektrinis virdulys. Tokias atliekas galima pristatyti į elektros prekėmis prekiaujančias parduotuves arba į stambagabaričių atliekų surinkimo aikšteles. Beje, prieš atiduodant elektros ir elektronikos prietaisus perdirbti, svarbu įsitikinti, kad įmonė, kuriai patikimos atliekos, turi tokiai veiklai reikalingus leidimus.

Dienos šviesos ir taupiosios elektros lemputės. Tokių lempučių sudėtyje yra ypač kenksmingos medžiagos – gyvsidabrio. Tam, kad gyvsidabrio garai nepatektų į atmosferą, netinkamas naudoti lemputes reikia saugiai, nesudaužius atiduoti perdirbti. Lemputes galima atnešti į visas jomis prekiaujančias prekybos vietas arba atgabenti į stambagabaričių atliekų surinkimo aikšteles.

 

Daugiau informacijos:

Vita Balaikienė
Viešųjų ryšių vadovė
UAB „Žalvaris“
El. p. vita.balaikiene@zalvaris.lt
Tel. + 370 640 39554


Ką turėtų žinoti kiekvienas, prieš įsirengdamas terasą

Ką turėtų žinoti kiekvienas, prieš įsirengdamas terasą

Terasa – tai ir praktiška ir eksterjerą tobulinanti bei puošianti detalė, dažnai siejama su poilsiu, šiluma bei malonumu, mėgaujantis kavos ar arbatos akimirkomis. Šiomis dienomis terasa dažnai įrengiama ne tik prie namo, kaip atrodytų...


Dirvos gerinimas. Kaip pagerinti dirvą?

Dirvos gerinimas. Kaip pagerinti dirvą?

Sklype pirmiausia reikia parengti dirvą vaismedžiams ir daržo­vėms. Jeigu dirva per šlapia, ją reikia nusau­sinti. Pats sodininkas gali kai kur nuleisti paviršinį vandenį. Kai netoli yra upelis, grio­vys, galima sklypą nudrenuoti....


Patikimas partneris terasų įrengimui ir ne tik

Patikimas partneris terasų įrengimui ir ne tik

Norite įsirengti terasą ir nežinote, kur kreiptis? Naršote internete ir baigiate pasiklysti įmonių, siūlomų paslaugų ir medžiagų gausybėje? O gal dar neapsisprendėte, ar norite įstiklintos terasos ar atviros? UAB „JRV Brothers“,...


Augalų dekoravimo medžiagos

Augalų dekoravimo medžiagos

Kuriant jaukumą namuose - ruduo lyg praleidžiamas, kaip niūrus, lietingas, tamsus laikotarpis. Norime jums pristatyti medžiagas, kuriomis galima dekoruoti augalus lauke ir viduje.


Dažniausios “mėgėjų” klaidos tvarkant kiemo/sodo aplinką

Dažniausios “mėgėjų” klaidos tvarkant kiemo/sodo aplinką

Aplinkos tvarkymas. Dažnai manoma, jog tai taip paprasta. Krūmų kirtimas - juoko reikalas. Medžių pjovimas - nieko sudėtingo. Sodybos aplinkos tvarkymas - paprasčiau nebūna. Kelmų naikinimas - lengva ranka. Kada ši nuomonė pasikeičia? Kai...


Sodinukų galima pasidauginti patiems

Sodinukų galima pasidauginti patiems

Jeigu reikia daug sodinukų, pavyzdžiui, gražiai gyvatvorei, jie kainuos nemažai. Ypač brangūs spygliuočiai. Taigi naudingiau (ir įdomiau) sodinukų užsiauginti patiems. Dauginti galima dviem būdais – nukirptais ūgliukais arba sėklomis....


Obelų Ir kriaušių genėjimas

Obelų Ir kriaušių genėjimas

Natūraliai augančių vaismedžių kiekviena gentis, rūšis bei veislė turi skirtingus vainikus: aiškiu lie­meniu ir viršūne, keletu viršūnių, stačiai augančio­mis šakomis, svyrančiomis šakomis, tankiai ir retai išaugusiomis šakomis. Visų...


Gėlės alpinariumams

Gėlės alpinariumams

Alpinariumams daugiausia naudojamos kalnų gėlės Kalnų augauja yra turtinga ir savotiškai graži. Augalai prisitaikę prie aplin­kos sąlygų, auga uoių plyšiuose, akmenuotose kalnų aukštumose tamsiuose miškuose ir kalnų pievose. Nuostabaus grožio...


Miško šviesos, MB
Miško šviesos, MB

Lauko apšvietimas, vidaus apšvietimas, šventinis apšvietimas, konsultacijos, įrengimas

Plastena, UAB
Plastena, UAB

UAB "Plastena" – techninių medžiagų tiekimo, detalių gamybos ir paslaugų įmonė.

Dualto Grudžinsko Įmonė
Dualto Grudžinsko Įmonė

Medinės Tvoros – visoje Lietuvoje! Paskambinkite mums: +37069837311

Braitech, UAB
Braitech, UAB

Geriausi INTEX baseinai Lietuvoje!

Ponas akmuo
Ponas akmuo

Vienas didžiausių dekoratyvinės skaldos ir akmens gaminių tiekėjų Lietuvoje.

Pavėsinės, UAB
Pavėsinės, UAB

UAB „Pavėsinės“ gamina pavėsines, vasarnamius, pirtis ir kitus sodui skirtus gaminius.

Agminta, UAB
Agminta, UAB

Agminta - aplinkos tvarkymas, apleistų sklypų tvarkymas.

F.P.U.H. BOMSTAL - Skardiniai garažai
F.P.U.H. BOMSTAL - Skardiniai garažai

Didžiausias skardinių garažų gamintojas Europoje

Mosas, UAB
Mosas, UAB

Galime pateikti ne tik statybines bei apdailos medžiagas atskirai, bet ir kompleksinius sprendimus.

Ginmika, UAB
Ginmika, UAB

Didmeninė gamyba ir prekyba špyžiaus / plastiko dangčių bei grotelių gaminiais tinkančiais plastiko ir betono šulinių sistemoms.

APLINKOS KŪRĖJAI
APLINKOS KŪRĖJAI

Apželdinimo sprendimai nuo idėjos iki įgyvendinimo!

Kagrė, UAB
Kagrė, UAB

Tvorų, vartų, kalviškų dirbinių, laiptų, metalo konstrukcijų, lauko baldų, stalių gaminių gamyba.

www.vegas.lt

www.vegas.lt

Aukščiausios kokybės čiužiniai Jūsų ramiam miegui.
www.ruukkistogas.lt

www.ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai. Dizaino parinkimo programėlė...
MDS terasos

MDS terasos

Terasų įrengimas, produktai terasai.
Baltyre Baltyre Baltyre Baltyre Baltyre