Birželio 3d. Trečiadienis

Mažas medelis dideliuose namuose

Peržiūrų skaičius: 87540
Mažas medelis dideliuose namuose

Kalbėdami apie medžius turbūt visuomet įsivaizduojame mišką ar parką, vėjyje siūruojančius galingus kamienus ir šlamančius lapus. Tačiau yra medžių, kurie jus gali džiuginti ne stovėdami už lango, o tiesiog ant stalo. Skamba keistai? Anaiptol. Savo namuose jūs galite auginti net tokį medį kaip ąžuolą.

"Medis ant padėklo". Būtent tai, išvertus iš japonų kalbos, reiškia jau daugiau kaip tūkstantį metų auginamas medelis nykštukas – bonsas. Šie daugelio pamėgti medeliai vis dažniau papuošia mūsų namus. Jie formuojami iš įvairių, kartais net labai netikėtų augalų.

Bonsų auginimas – ištisas mokslas, reikalaujantis kantrybės ir pasišventimo. Pirmieji rezultatai pastebimi tik po keliolikos metų. O patys bonsai – tai meno kūrinys, sukurtas žmogaus, panaudojusio gyvą medžiagą (augalus) ir padariusio tai, atkuriant dalį gyvos gamtos mažame vazonėlyje.

Truputis istorijos

Japonijoje medeliai nykštukai pradėti auginti daugiau negu prieš tūkstantį metų. Tačiau pačių bonsų istorija siekia dar senesnius laikas. Mat japonai šią unikalią tradiciją perėmė iš kinų, kurie miniatiūrinius medelius augino dar valdant Cin dinastijai (221–207 m. prieš Kristų). Europiečiai su bonsais susipažino 1878 m. metais. Parodoje jie daug atsiliepimų ir susidomėjimo nesulaukė. Matyt, turėjo praeiti tam tikras laiko tarpas, kad šie savotiški meno kūriniai būtų įvertinti. Taigi nuo 1914 metų bonsai paplito po Europą ir vis greičiau populiarėjo. Dabar turbūt kiekvienas esame bent girdėję šių nykštukinių medelių vardą, o nemažai žmonių juos augina ir vertina kaip unikalų gamtos ir žmogaus sukurtą stebuklą.

Bonsų stiliai ir formos

Šių medelių formos ir stiliai priklauso nuo juos auginančiojo išmonės, profesionalumo ir išradingumo. Miške rastas neįprastos formos medelis laikui bėgant gali tapti originalia ir savita kambario ar kiemo puošmena.

Pagal medelių poreikį šviesai, drėgmei ir temperatūrai, bonsai sąlygiškai skirstomi į auginamus kambaryje ir lauke. Lauke auginami bonsai dažniausiai formuojami iš vietinių medžių: klevų, kadagių, eglių, skroblų, ąžuolų ir pan. Minėtiems medžiams reikia ramybės periodo. Rudenį jie numeta lapus. Todėl šiems medeliams netinka kambario sąlygos. Na o kambariniai bonsai žaliuoja ištisus metus. Jų ramybės periodas beveik nepastebimas (tik kuriam laikui nustoja augti).

Mažųjų bonsų aukštis siekia 10 cm, tačiau neturėtų viršyti 108 cm, mat japonams šis skaičius yra pats magiškiausias. Svarbiausia yra išgauti idealią formą, kuri pabrėžtų medžio amžių, jo grožį ir charakterį. Tačiau net ir gražiausiai suformuotas medelis negalės vadintis bonsu, kol nebus pasodintas į specialų žemą konteinerį.

Be pavienių medžių arba jų grupių, yra dar ir miniatiūriniai landšaftai iš medelių bonsų, uolų ir samanų, suformuotų ant didelių plokščių padėklų. Čia, pasitelkus fantaziją, be anksčiau minėtų medžiagų, gali būti naudojami įvairūs dirbtiniai elementai (nameliai, žibintai, tilteliai, žmogiukai ir t. t.).

Medžio formos gali būti nusižiūrėtos ir iš knygų, bet menininko matymas labai svarbus kuriant nykštukinių medelių stilių ir formą. Didelę naudą pradedančiajam teikia medžių, kurie auga natūralioje gamtoje, stebėjimas. Bonsų stiliai nėra išgalvoti žmogaus – jie sukurti pačios gamtos.

Po to, kai išsirenkama medžio rūšis, reikia išrinkti stilių, pagal kurį bus formuojamas medelis. Medelių stiliai skirstomi pagal kamienus. Tai vienkamieniai ir medeliai su dviem ar daugiau kamienų (daugiakamieniai). Taigi patys galite nuspręsti, kurį stilių ar formą pasirinksite savo medeliui, arba galite įvairių patarimų ieškoti knygose.

Bonsų amžius neribojamas, kaip ir forma, tačiau vertingiausi yra seniausieji. Japonijoje net yra paprotys auginamus bonsus perduoti iš kartos į kartą kaip šeimos relikviją. Taigi mažas medelis gali pergyventi net kelias kartas, nes gerai prižiūrimas gali gyvuoti iki 400 metų.

Apie auginimą

Jeigu nutarėte miniatiūrinį medelį auginti kambaryje, tai šviesos, vandens, šilumos ir maistingųjų medžiagų jam reikės tiek pat, kiek ir kambariniam augalui. Pradėję auginti medelį, visų pirma neturite užmiršti, kad bonsai šaknijasi labai mažame dirvos kiekyje ir itin plokščiuose dubenėliuose, kur žemė išdžiūsta greičiau ir maistingosios medžiagos sunaudojamos sparčiau nei paprastame inde. Todėl pirmiausia reikia gerai papurkšti žemę, o tik paskui lieti augalą, antraip vanduo negalės gerai susigerti ir be naudos nutekės žemės kauburėliu, nuskalaudamas dirvos paviršių.

Bonsus patartina tręšti dažnai ir po nedaug, geriausia – specialiomis trąšomis bonsams, kurių galima įsigyti gėlių parduotuvėse. Atsargiai! Bonsų šaknis trąšomis galima greitai nudeginti. Niekuomet netręškite augalo, kai jis žydi (arba prieš pat žydėjimą), ką tik persodinę arba nupjaustę šaknis ir kai jis atrodo nesveikas.

Įsigiję ar pasisodinę medelį, parinkite tinkamai apšviestą vietą. Venkite labai karštų ir saulėtų vietų, nes plokščiame inde žemė išdžiūsta labai greitai. Kad medis augtų taisyklingai ir išlaikytų norimą formą, nuolat jį formuokite, karpykite ūglius. Geriausiai tai daryti rudenį ir pavasarį.

Kelis pirmuosius metus iš sėklos arba įšaknyto ūglio auginamas medelis auga paprastame vazonėlyje. Stiebui paaugus ir sutankėjus šaknims, sodinuką reikia atsargiai išimti, nubarstyti dalį žemių, nukirpti gilyn augančias šaknis ir perkelti į plokščią konteinerį ant plono žemių sluoksnio. Šaknis išsklaidyti į visas puses ir užberti žeme. Ji turi būti puri, humusinga, su rupaus smėlio priemaišomis.

Jaunus medelius reikia persodinti kas dvejus metus, o senesnius – kas 3–5 metus.

Kokius indus pasirinkti?

Šiems miniatiūriniams medeliams skirti indai vadinami konteineriais. Jie turėtų būti gražūs ir pabrėžti augalo žavesį. Pasitelkę savo skonį ir suvokimą, galite išsirinkti įvairiausių dydžių, formų (apskritus, ovalius, kvadratinius) ir spalvų indus, kuriuose bonsai atsiskleis visu grožiu. Tačiau rinkdamiesi indą neturite apsiriboti vien estetiniu vaizdu. Konteineris turi atitikti augalo dydį ir sudaryti puikų derinį. Tiesų medelį patartina apgyvendinti giliame dubenyje, o tam, kurio liemuo išsiskleidęs tartum gėlės žiedas, tinka tik plokščias ovalas. Bonsai su smarkiai lenktu kamienu gerai augs kubo formos inde, o augalui, kurio šaknys apglėbusios uolos atplaišas, tiks stačiakampis padėklas.

Rinkdamiesi spalvas galite pasikliauti vien savo skoniu, tačiau vyrauja nuomonė, kad rusvi indo atspalviai artimiausi pušiai, o klevui labiausiai tinka blyškiai žalias ar tamsiai mėlynas konteineris. Medeliai, pasidabinantys baltais žiedais (abrikosai), šauniai atrodo šviesiai geltonuose ir blyškiai mėlynuose induose. Raudonžiedžiai augalėliai savo grožį geriausiai atskleidžia tamsiai mėlynuose ir tamsiai žaliuose konteineriuose. Taigi pasirinkę medelį, parinkite jam ir tinkamą vazoną.

Kas ką mėgsta?

Jeigu negalite apsispręsti, kokį medelį auginti namuose, pateiksime keletą patarimų.

Ne paslaptis, kad vieni medeliai labiau vertina šilumą, o kiti vėsą, todėl atsižvelgdami į auginimo sąlygas, rinkitės ir medelius.

Ir vėsos, ir šilto oro nesibaido japoninis ožekšnis, tobiro lipniasėklis, mirta ir alyvmedis.

Taigi nusipirkę ar miške susiradę įdomios formos medelį, galite leisti sau eksperimentuoti, o norėdami pajusti visą augalo gimimo žavesį, iš citrinos, apelsino, mandarino ar kitų vaisių sėklų patys galite išsiauginti mažą stebuklą. Tokie medeliai ne tik trauks akį, bet ir skleis namuose teigiamą energiją.


AUTORIUS: Milda PŪTVYTĖ


“InoWood” produkcija – kokybiškų terasų įrengimui

“InoWood” produkcija – kokybiškų terasų įrengimui

Terasoms, balkonams bei lodžijoms siūlomas terasinių lentų asortimentas yra gana platus, galima rinktis ir įprastą įvairių rūšių medieną, dabar net ir medžio-plastikų kompozito (WPC) dangas… Taip susiduriama su problema, ir esminiu...


Kaip parinkti priešerozinį paklotą šlaitui?

Kaip parinkti priešerozinį paklotą šlaitui?

agrindinė priešerozinių paklotų funkcija yra sustabdyti šlaitų eroziją, t.y. paviršinio grunto sluoksnio slinkimą. Erozijos priežastimis gali būti per didelis šlaito statumas, kritulių perteklius, stiprus vėjas, intensyvi šlaito eksploatacija,...


Spygliuočių ir lapuočių sodinimas sodyboje

Spygliuočių ir lapuočių sodinimas sodyboje

Joks sklypas neatrodys išbaigtas, prižiūrėtas ir dekoratyvus be spygliuočių medžių ir krūmų. Jie išskirtinai dekoratyvūs bet kuriuo metų laiku, taip pat ir žiemą, jiems nereikia beveik jokios priežiūros, spygliuočiai mėgstami ir dėl formų bei...


Tvenkinių kasimas - naudingi patarimai

Tvenkinių kasimas - naudingi patarimai

Koks vaizdas nuimtų nuovargį atvažiavus į savo sodybą, po savaitės darbų? Žydintys sodai? Taip. Gražiai sutvarkyta aplinka? Taip. O geriau už visa kita yra tyvuliuojantis Jūsų naujo tvenkinio vanduo ir šokinėjančios žuvys. Vienintelis klausimas...


Betafence apsauga nuo terorizmo

Betafence apsauga nuo terorizmo

2013 metų balandžio 24 -25 dienomis Betafence su dar 400 kitais dalyvių pristatė savo naujausius gaminius „Counter Terror Expo“ parodoje Londone. Ši, jau 5-tą kartą organizuojama paroda viso pritraukė 9264 dalyvius – gamintojus,...


Aptvėrimo sistemų kokybė

Aptvėrimo sistemų kokybė

Visais laikais saugumas buvo opi problema, šiandien tai ypač aktualus klausimas - žmonės siekia išsaugoti tai, kas jiems yra brangu. Išlaikydama laisvės pojūtį "Betafence" siūlo apsaugą viskam, ką žmonės vertina: namams, asmeninei...


Kaip palikti gėles išvykstant?

Kaip palikti gėles išvykstant?

Išvykdami ilgesniam ar trumpesniam laikui kartais pamirštame (arba neišmanome kaip) pasirūpinti žaliaisiais savo namų gyventojais – augalais. Tokiu atveju sugrįžę neturėtume stebėtis juos radę nuvytusius, numetusius lapus, pageltusius,...


Gražios vejos paslaptis

Gražios vejos paslaptis

Lietuva - lietaus kraštas. Kaip ir nereikėtų sukti sau galvos dėl vejos ir augalų laistymo. Deja klimatas tapo sunkiai prognozuojamas, vasaros sausos ir karštos. O kur dar atostogų laikas, kai niekas neprižiūri augalų, gėlių ir vejas. Ir atostogų...


Priegolė, UAB
Priegolė, UAB

Rąstinių namų ir pirčių gamyba, statyba. Statyba iš apvalių ir apipjautų mašininio apdirbimo rąstų.

Ginmika, UAB
Ginmika, UAB

Didmeninė gamyba ir prekyba špyžiaus / plastiko dangčių bei grotelių gaminiais tinkančiais plastiko ir betono šulinių sistemoms.

Tabariškių žaluma, UAB
Tabariškių žaluma, UAB

Mulčias. Akmenukai. Kompostas.

Agminta, UAB
Agminta, UAB

Agminta - aplinkos tvarkymas, apleistų sklypų tvarkymas.

Euroflora, UAB
Euroflora, UAB

Euroflora.lt - E.Parduotuvė Jūsų sodui, daržui ir namams.

ART LAWN
ART LAWN

Mes esam jauna ir produktyvi įmonė kuri orentuojasi į klientus.

Kagrė, UAB
Kagrė, UAB

Tvorų, vartų, kalviškų dirbinių, laiptų, metalo konstrukcijų, lauko baldų, stalių gaminių gamyba.

Albruva, UAB
Albruva, UAB

Baldai virtuvei, miegamojo baldai, indaujos, komodos, spintos, stalai restoranams, kavinėms, barams, medžio masyvo baldai namams, verslui

Racionalus sprendimas, UAB
Racionalus sprendimas, UAB

Kietosios dangos, žaliosios erdvės, vartai ir tvoros, terasos, stoginės, malkinės, vaikų žaidimo aikštelės, lietaus vandens nuvedimo sistemos, technikos nuoma

APLINKOS KŪRĖJAI
APLINKOS KŪRĖJAI

Apželdinimo sprendimai nuo idėjos iki įgyvendinimo!

Žalia svaja, UAB
Žalia svaja, UAB

Apželdinimo projektavimas, konsultacijos, prekyba dekoratyviniais ir vandens, bei pakrančių augalais, sklypo formavimo darbai, augalų, gyvatvorių sodinimas, Laistymo sistemos, dekoratyviniai vandens telkiniai, upeliai, apšvietimas

UAB Agrofirma "Sėklos"
UAB Agrofirma "Sėklos"

Daržovių, gėlių ir prieskoninių augalų, žolių vejoms ir ganykloms, pašarinių kultūrų sėklos - mažmeninė prekyba.

www.vegas.lt

www.vegas.lt

Aukščiausios kokybės čiužiniai Jūsų ramiam miegui.
www.ruukkistogas.lt

www.ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai. Dizaino parinkimo programėlė...
MDS terasos

MDS terasos

Terasų įrengimas, produktai terasai.