Rockwool

Gėlių “atostogos”

Gėlių “atostogos”

Ilgą laiką savo žiedynais lepinusios mūsų akis, kambarinės gėlės taip pat nusipelnė poilsio – artėjant žiemai daugelis jų ruošiasi ramybės periodui. Jis reikalingas tam, kad augalas sukauptų reikalingas medžiagas ir pasirengtų krauti naujus, nuostabius žiedynus.

Tas pat, bet kitaip

Daugelis kambarinių augalų rūšių lyg tyčia savo poilsiui pasirenka šaltąjį metų periodą – veikiausiai tikisi, kad nuslūgus darbų karštinei rasime laiko pasirūpinti ir jais. Didžiausia problema, kuri kenkia ne tik augalams, bet ir mums patiems, – sausas oras. Tad jei turite daugiau gėlių ir linkite joms gero poilsio, pasirūpinkite patalpų drėkinimu.
Augalai žiemą, kaip ir vasarą, mėgsta tuos pačius dalykus: šilumą, drėgmę, šviesą. Tačiau augalui ilsintis į šiuos parametrus reikėtų pažvelkti truputėlį kitu kampu.

Laipsniai

Kambariniai augalai žiemą ir šalčiams artėjant labiau mėgsta 18–20 laipsnių temperatūrą. Jei jūsų kambaryje šilčiau – ne bėda. Daugelis augalų pergyvena temperatūros pokyčius, tačiau, kaip ir vasaros metu, nemėgsta šalto vėjo gūsių ir skersvėjo. Jei sumanėte pravėdinti patalpas, darykite tai atsargiai, nes augalai, patyrę staigaus skersvėjo gūsį, gali žūti ar „susirgti”, mesti lapus. Prieš atidarant langą šaltuoju metų laiku augalus iš tos patalpos būtų geriausia išnešti arba bent pridengti popieriaus lapu ar kokia nors kita apsaugine medžiaga, kad jis nenukentėtų.
Reikia žinoti: labai negerai, kai žiemą apšąla nesandarūs langai – ant palangių esantys augalai gali nušalti. Todėl, jei įtariate tokią galimybę, pridenkite langus iš vidaus plėvele ar užuolaidomis – taip sulaikysite šaltį ir jis nepalies bejėgio augalo.

Tinkama dozė

Žiemą besiilsintiems, o pavasarį ir vasarą žydintiems augalams šaltuoju periodu reikia mažiau vandens nei šiltuoju metų laiku. Klystama, kai augalams skiriama tokia pati vandens dozė kaip ir šiltuoju periodu – augalas gali sunykti, supūti jo šaknys, nukristi lapai. Tačiau ramybės periodu nelaistomos gėlės gali ir žūti, todėl lieti jas  reikia tik tiek, kad neišdžiūtų augalo gumbas, šaknys.
Įsitikinti, ar tikrai reikia palieti augalą, padės paprastas testas: įkiškite pirštą į vazoną – jei žemė prilimpa prie piršto, vadinasi, drėgmės lygis yra pakankamas ir laistyti kurį laiką dar nereikės. Jei žemė nelimpa – paliekite. Žinoma, augalai, žydintys ištisus metus, turi būti laistomi nuolat ir gausiai, nes jiems drėgmės reikia naujiems žiedynams krauti.
Reikia žinoti: žiemą gėlės laistomos rytais. Ramybės būsenoje esantys augalai laistomi kartą per mėnesį, o esantys ramybėje iš dalies (poilsio laikotarpis trunka mėnesį arba tol, kol numeta lapus) – kartą per savaitę. Žydintys augalai žiemą laistomi ir tręšiami normaliai. Paliejus visada reikia supurenti žemės paviršių.

Dieta

Atėjus ramybės periodui, trąšas galite drąsiai nugrūsti į spintelės kampą – miegančiai gėlei nereikia jokių papildomų medžiagų. Šiuo metu net įpiltos trąšos nebūtų pasisavintos. Žinoma, tai negalioja ištisus metus žydintiems augalams – jie su vandeniu turi gauti ir visas reikalingas medžiagas, todėl racionalu būtų juos tręšti kas 14 dienų.

Pasiilgę saulės

Jei vasarą rūpinamės, kad saulė nenudegintų augalų lapų, tai žiemą retai beišlendant vėsiai saulutei augalai jos yra tiesiog išsiilgę. Taigi, jei augalas stovi atokiau nuo lango, pasistenkite surasti jam vietos ant palangės, o atėjus vasarai vėl grąžinkite į įprastą vietą.
Žydinčias ir margalapes gėles reikia apšviesti papildomai. Ant palangės tropinius augalus reikia laikyti padėtus ant medinio ar storo kartono pagrindo. Vazonus galima įstatyti į lovelius su durpėmis ar samanomis, nes žemė neturi būti šaltesnė už orą – antraip augalas gali mirti, nušalti.
Reikia žinoti: žiemą šviesos šaltinis labai svarbus. Todėl reikia žinoti, kokį procentą šviesos gauna augalai. Daugiausia šviesos gauna augalai, stovintys ant palangių – apie 75–80 proc., per metrą nuo lango stovintys augalai – 50 proc., o per tris metrus – tik 3–4 proc. šviesos.

Kaktusų mylėtojams

Žiemą stingant šviesos, šiltose patalpose kaktusų ūgliai susmenga ir kitais metais nebežydi. Kad taip nenutiktų, juos reikia deramai prižiūrėti. Žiemą kaktusus reikia laikyti vėsioje, šviesioje ir sausoje patalpoje, tad teks parinkti žiemojimui tinkamą vietą, kur jie būtų apsaugoti ir nuo skersvėjų. Kaktusai geriausiai žiemoja 5–10 C temperatūroje. Yra ir įnoringų kaktusų rūšių, todėl verčiau pasidomėti, ar jūsų augintiniui nebus per šalta ar per šilta. Orentacinė temperatūros riba žiemą yra 0–15 laipsnių, tačiau dauguma kaktusų gali ištverti ir minusinę temperatūrą. Ilsėjimosi sezonu kaktusai beveik nelaistomi, tačiau kas tris savaites reikėtų negausiai sudrėkinti žemę, kad neperdžiūtų augalo šaknys. Gerai prižiūrint žiemą kaktusai apdovanoja nuostabiu reginiu – įspūdingais ir įvairiaspalviais žiedais, todėl verta jais akylai rūpintis.

Augalų ramybės periodas. Kai kurie augalai žiemą ne tik ilsisi, bet ir žydi. O kitiems tiesiog nebūna ramybės periodo.

Žydintys augalai

Lietuviškas augalo pavadinimasBotaninis augalo pavadinimasŽydėjimo laikasTemperatūra žiemąRamybės periodas (nuo 1 iki 12 mėnesio)
AntūrisAnthuriumŽiema/pavasaris18–229–12
CiklamenasCyclamenŽiema/pavasaris18–124–7
HipeastrasHippeastrumŽiema/pavasaris8–2210–2
SanpaulijaSaintpauliaŽiema18–22
ŽilėSenecioŽiema/pavasaris10–12
PoinsetijaEuphorbiaŽiema18–203–6
KamelijaCamelliaŽiema5–108/9
SprigėImpatiensŽiema12–18
AzalijaRhododendronŽiema/pavasaris5–10

Lapiniai ir svyrantys augalai kurie žiemos periodu gali išgyventi esant žemai temperatūrai patalpoje.

Lietuviškas augalo pavadinimasBotaninis augalo pavadinimasTemperatūra žiemąRūšis
GebenėHedera2–15svyrantis
LamstasCissus5–15svyrantis
FikasFicus5–22svyrantis
Kambarinė liepaSparmannia8–12lapinis
SmidrasAsparagus8–15svyrantis
FatsijaFatsia8–15lapinis
ChlorofilasChlorophytum8–22svyrantis
MonsteraMonstera8–25svyrantis
AraukarijaAraucaria9–10lapinis
VaškuolėMoya10–18lapinis
SensevjeraSensevieria15–20lapinis

Kiti temos straipsniai

Ruukki
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu