Gruodžio 3d. Penktadienis

Dirvos gerinimas. Kaip pagerinti dirvą?

Peržiūrų skaičius: 17934
Dirvos gerinimas. Kaip pagerinti dirvą?

Dirvos gerinimas.

Sklype pirmiausia reikia parengti dirvą vaismedžiams ir daržo­vėms. Jeigu dirva per šlapia, ją reikia nusau­sinti.  Pats sodininkas gali kai kur nuleisti paviršinį vandenį. Kai netoli yra upelis, grio­vys, galima sklypą nudrenuoti. Kartu išker­tami krūmai, išrenkami akmenys, palygina­mas paviršius. Jo daug lyginti nereikia, svar­bu, kad neliktų vietų susitelkti paviršiaus vandeniui.

Lengvai dirvai svarbu taupyti drėgmę ir padaryti dirvą rišlesnę, kad ne taip greitai išsiplautų maisto medžiagos. Smėlį rišlesnį padaro organinės trąšos — mėšlas, durpės. Tačiau šios trąšos smėlyje greitai dūlėja, jas reikia nuolat papildyti. Smėlį galima pagerinti moliu. Rūgščiam smėliui tinka karbonatingas priemolis arba molis. Paskleistą paviršiuje molingą uolieną geriausiai įarti 40—50 cm gyliu arba įkasti. Paskui paviršių galima gau­siai patręšti organinėmis trąšomis. Daržovėms skirtame plote būtų geriau humusinį sluoks­nį nustumti, atvežti molio ir ariant sumaišyti su podirviu, paskui užstumti humusinį sluoks­nį ir patręšti. Kuo daugiau duodama organi­nių trąšų, tuo geriau. Smėlio dirvą reikia dažnai laistyti, bet ne per daug, kad vanduo sudrėkintų tik šaknų zoną ir neišplautų mais­to medžiagų.

Molingą dirvą, priešingai negu smėlio, reikia padaryti puresnę. Jai taip pat tinka organinės trąšos, ypač durpės. Ilgam laikui gerinti tinkamiausias yra rupus smėlis. Kuo daugiau smėlio ir kuo giliau jis įterpiamas, tuo geriau. Įterpiama irgi 40—50 cm gyliu, paskui vežamos organinės trąšos.

Sukietėjusiam, skeletiniam priemoliui purumo gali suteikti tik organinės trąšos arba atvežtas purus humusinis dirvos sluoksnis. Be šių priedų sluoksnio purenti neverta, nes po metų kitų dirva vėl sukietėja.

Kalkinimas. Jei sklype vyrauja rūgšti dirva, patartina ją kalkinti vienoda, dauge­liui daržovių tinkamiausia kalkių norma. Tokia norma gali būti per didelė tik bulvėms, rūgštynėms, agrastams ir nedaugeliui kitų augalų, o per maža — vyšnioms, slyvoms, juodiesiems serbentams. Kai rūgštūs tik pavie­niai ploteliai arba kai kurios sklypo dalys, tenka juos kalkinti atskirai.

Kalkinimo normos apskaičiuotos (lente­lė) pagal dirvų reakciją, mechaninę sudėtį ir respublikos agroklimatines zonas. Kai dirvo­žemiai yra užmirkę, glėjiški, kalkinimo nor­ma didinama 20%

Kalkinės medžiagos apskaičiuojamos pa­gal tokius koeficientus: malti klintmilčiai ir

dolomitmilčiai — 1,2, degtos kalkės — 0,8, cukraus fabrikų defekatas (kalkių purvas) — 2,5, ežerų ir pelkių kalkės 2,0, medžio ir dur­pių pelenai — 2,5, kreida — 1,4, kalkingas priemolis — 5,0.

Sodams ir daržams tinkamiausios yra dolomitinės kalkės, nes jos turi magnio. Dar­žuose išbarstytos kalkės įariamos į dirvą per 2 kartus, nes jos reikalingiausios jauniems augalams, o ariant 1 kartą, į paviršių būtų išversta nekalkinta dirva. Kartu su kalkėmis nereikia dėti mėšlo, barstyti amonio trąšų, superfosfato ar fosforitmilčių, nes susidaro šių trąšų nuostolių.

Obelims, kriaušėms, agrastams, vyšnioms, slyvoms skirtame plote, jei visas sklypas buvo pakalkintas vienodai, kalkės įterpiamos iki 40—60 cm gylio. Vyšnioms ir slyvoms kalkių norma padvigubinama, o juodiesiems serben­tams dar reikia pridėti pusę kalkių normos.

Pakalkintų lengvų dirvų kalkinti nereikia 4—5 metus, vidutinio sunkumo — 7—10 metų, o sunkių — 9—12 metų ir ilgiau. Antrą kartą nebūtina kalkinti visą sklypą iš karto. Galima pakalkinti tas dirvas, kur ketinama auginti gūžinius ir žiedinius kopūstus, svo­gūnus, salierus. Papildomai kalkinamos vyš­nios, juodieji serbentai. Kalkės išbarstomos po medžiais ir negiliai įterpiamos, nes iš pavir­šiaus jos greičiau išplaunamos. Obelų, kriau­šių, agrastų, aviečių papildomai kalkinti nereikia.

Tręšimas. Organinių trąšų (mėšlo, dur­pių, komposto) sodui ir daržui neribojama. Vienoms daržovėms (kopūstams, agurkams, bulvėms) tinka šviežias, kitoms — jau perpu­vęs mėšlas. Durpių 1 arui galima skirti 300— 400 kg. Jeigu dirva rūgšti, 1 m3 durpių pri­maišoma 5—8 kg kreidos ar kitų kalkinių medžiagų. Sodą organinėmis trąšomis galima tręšti prieš gilų arimą, bet jos labai reikalin­gos ir suarus viršutiniam sluoksniui sukul­tūrinti, ypač uogakrūmiams skirtoje žemėje.

Daržoves mineralinėmis trąšomis galima tręšti kasmet, o vaismedžius ir uogakrūmius, kurie giliai leidžia šaknis,— prieš įveisiant sodą.

Fosforo trąšų reikia duoti tiek, kad pure­namame gylyje (40—50 cm) jų būtų ne ma­žiau kaip 10 mg/100 g dirvožemio. Nedaug fosforo turinčioms dirvoms į 10 arų beriama apie 50 kg fosforo veikliosios medžiagos, vidutiniškai turinčioms fosforo — 30—40 kg.

Fosforas yra nejudri trąša, todėl ją reikia įterpti į gilesnius sluoksnius. Šios trąšos nedi­dina dirvos tirpalo koncentracijos, ir jų per­teklius augalams nekenkia.

Judraus kalio daugiau būna nekalkinga-me molyje: Nedaug kalio turinčioms dirvoms į 10 arų reikia berti 30 kg jo veikliosios me­džiagos, vidutiniškai turinčioms — 20 kg. Kalio trąšos yra judresnės negu fosforo, jos labai didina dirvos tirpalo koncentraciją, todėl pertręšti negalima, nes nuo to kenčia augalai.

Azoto trąšos yra labai judrios, greit išsi­plauna, todėl rengiamas laukas jomis papras­tai netręšiamas.

Dirvos rengimas daržui. Geriausias laikas dirvai įdirbti — ruduo. Pirmiausia iš dirvos reikia pašalinti daugiamečių piktžolių šaknis, grambuolių lervas. Dirbant rudenį, viršutinį dirvos sluoksnį patartina palikti žiemai su stambiais grumstais. Giliai (per visą kastuvą) įdirbus, rudens ir žiemos kritulių bei pavasa­rio tirpsmo vanduo lengvai patenka į dirvą ir ten susikaupia. Drėgmės prisisotinęs dirvo­žemis žiemą peršąla, ir kenksmingų vabzdžių lervos žūva. Rudenį gerai įdirbtą dirvą pava­sarį užtenka perkasti 15—20 cm gyliu. Že­mose, šlapiose, užliejamose vietose reikia padaryti lysves arba ežias. Geriausiai jas da­ryti iš rudens, nes pavasarį lysvių ir ežių dir­vožemis įšyla ir drėgmės perteklių pašalina 10—20 dienų anksčiau negu lygus paviršius.

Betafence apsauga nuo terorizmo

Betafence apsauga nuo terorizmo

2013 metų balandžio 24 -25 dienomis Betafence su dar 400 kitais dalyvių pristatė savo naujausius gaminius „Counter Terror Expo“ parodoje Londone. Ši, jau 5-tą kartą organizuojama paroda viso pritraukė 9264 dalyvius – gamintojus,...


Nylofor segmentinės tvoros saugo jėgainę Aprilijoje

Nylofor segmentinės tvoros saugo jėgainę Aprilijoje

Segmentinės tvoros užtikrina patikimą ir aplinkai draugišką apsaugą Elektros energijos jėgainės dėl savo specifikos reikalauja specialių saugumo sprendimų – stebėjimo, aptikimo, tinkamo patekimo į teritoriją uždelsimo laiko užtikrinimo. Vis...


Efektyvi apsauga nuo augalų šaknų praaugimo

Efektyvi apsauga nuo augalų šaknų praaugimo

Polipropileninė, adatinio perforavimo būdu pagaminta geotekstilė su tvirtu PP padengimu abiejose pusėse, skirta apsaugai nuo augalų šaknų.


Tvoros dažymas

Tvoros dažymas

Nusipirkite dažus. Nebijokite pasitarti su patyrusiu žmogumi ar profesonaliu konsultantu. Patys perskaitykite dažų naudojimo instrukcijas ir pasidomėkite jų savybėmis. Nusipirkite didelį teptuką. Žinoma, nereikia didesnio nei dažų skardinė. Kai...


Šiltnamio dangos: jų trūkumai ir privalumai

Šiltnamio dangos: jų trūkumai ir privalumai

Šiltnamių profesionalai stengiasi visą dėmesį koncentruoti į apšvietimą. Siekiant padidinti saulės šviesos srautą, iki minimumo sumažinami šviesos nepraleidžiančių konstrukcijų kiekis. Todėl dažniausiai šiltnamiuose neskaidrios konstrukcijos,...


Gėlynų pakraščių formavimas

Gėlynų pakraščių formavimas

Kad gėlynų pakraščiai visada būtų gražiai suformuoti, geriausia juos apsodinti vienmečiais arba daugiamečiais augalais. Ypač gražiai atrodo apsodinti Nigela, kuri sudaro tartum brangakmeniais - perlais, deimantais ir ametistais nusagstyto...


Vejos laistymas, priežiūra

Vejos laistymas, priežiūra

Tinkamai prižiūrima veja išlieka graži 15-20 metų ir ilgiau. lr atvirkščiai – neprižiūrima ji greitai apaugs piktžolėmis, samanomis, nelaistoma – išdžius, netręšiama – išretės ir t.t. Žolė netenka vandens, kai aukšta oro...


Dekoratyvinių augalų priežiūros darbai pavasarį

Dekoratyvinių augalų priežiūros darbai pavasarį

Pajautus pavasario dvelksmą, skubame apžiūrėti kaip peržiemojo mūsų dekoratyviniai augalai. Gamtoje idealių formų augalų nėra, tačiau kiekvienas savo sodyboje nori turėti idealiai nuaugusį, gražų augalą. Todėl pavasarį, su pirmaisiais tvarkymo...


Santjana, UAB
Santjana, UAB

Pastatų ūkio valdymas, dujų ūkio priežiūra, vėdinimo ir oro kondicionavimo sistemų priežiūra, automatikos sistemų priežiūra, elektros ūkio priežiūra, šilumos ūkio priežiūra, priešgaisrinių ir gaisro gesinimo sistemų priežiūra, vandentiekio ir nuotekų sistemų priežiūra, patalpų valymas ir teritorijų priežiūra

Euroflora, UAB
Euroflora, UAB

Euroflora.lt - E.Parduotuvė Jūsų sodui, daržui ir namams.

APLINKOS KŪRĖJAI
APLINKOS KŪRĖJAI

Apželdinimo sprendimai nuo idėjos iki įgyvendinimo!

Tabariškių žaluma, UAB
Tabariškių žaluma, UAB

Mulčias. Akmenukai. Kompostas.

Pavėsinės, UAB
Pavėsinės, UAB

UAB „Pavėsinės“ gamina pavėsines, vasarnamius, pirtis ir kitus sodui skirtus gaminius.

UAB Agrofirma "Sėklos"
UAB Agrofirma "Sėklos"

Daržovių, gėlių ir prieskoninių augalų, žolių vejoms ir ganykloms, pašarinių kultūrų sėklos - mažmeninė prekyba.

Braitech, UAB
Braitech, UAB

Geriausi INTEX baseinai Lietuvoje!

Patikimas turtas, UAB
Patikimas turtas, UAB

Vaikų žaidimų aikštelės, sporto ir gimnastikos aikštelės, mažosios miesto architektūros įranga

Priegolė, UAB
Priegolė, UAB

Rąstinių namų ir pirčių gamyba, statyba. Statyba iš apvalių ir apipjautų mašininio apdirbimo rąstų.

Mosas, UAB
Mosas, UAB

Galime pateikti ne tik statybines bei apdailos medžiagas atskirai, bet ir kompleksinius sprendimus.

Aupana, UAB
Aupana, UAB

Oficialus HUNTER Industries Inc. distributorius Lietuvoje - pristato aukščiausios kokybės pasaulinio lygio produktą laistymo sistemų sferoje.

Žalia svaja, UAB
Žalia svaja, UAB

Apželdinimo projektavimas, konsultacijos, prekyba dekoratyviniais ir vandens, bei pakrančių augalais, sklypo formavimo darbai, augalų, gyvatvorių sodinimas, Laistymo sistemos, dekoratyviniai vandens telkiniai, upeliai, apšvietimas

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu
www.ruukkistogas.lt

www.ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai. Dizaino parinkimo programėlė...