Tikkurila

Nesudėtingiems statiniams – supaprastintas projektas

Aplinkos ministerija iš gyventojų gavo ne mažai paklausimų, kuriuose prašoma paaiškinti apie supaprastintus statinių projektus  ir jų naudojimo galimybes. Į dažniausiai užduodamus klausimus atsako Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos Valstybinės priežiūros normų skyriaus vyriausiasis specialistas Petras Lukaševičius.

– Kas yra supaprastintas statinio projektas?

– Supaprastintas statinio projektas yra sumažintos apimties projektas. Jis rengiamas II grupės nesudėtingiems statiniams, taip pat nesudėtingiems statiniams, kurie yra kultūros paveldo objekto teritorijoje, valstybiniuose parkuose, rezervatuose, draustiniuose, ekologinės apsaugos prioriteto (apsaugančiose) teritorijose, tarp jų ir paviršinio vandens telkinių apsaugos zonose, kai kuriems nesudėtingiems statiniams, statomiems ar rekonstruojamiems mieste.

Nesudėtingas statinys, kaip nurodyta Statybos įstatyme, yra paprastų konstrukcijų pastatas arba paprastų konstrukcijų inžinerinis statinys. Nesudėtingo statinio visų aukštų, rūsio (pusrūsio), antstatų, pastogės patalpų ir naudojimo paskirtimi susietų priestatų plotų, apskaičiuotų tarp išorinių sienų išorinių paviršių, suma negali viršyti 80 kvadratinių metrų. Tiek pastatų, tiek ir inžinerinių statinių, laikomų nesudėtingais statiniais, požymius, parametrus, jų projektavimo ir statybos ypatumus nustato statybos techninis reglamentas STR 1.01.07:2002 „Nesudėtingi (tarp jų laikini) statiniai“.

– Kas gali parengti supaprastintą statinio projektą?

– Supaprastintą statinio projektą gali rengti pats statytojas, kai jis naudojasi kito tokio pat statinio supaprastinto projekto sprendiniais arba turi statybos ar architektūros aukštąjį ar aukštesnįjį išsilavinimą. Projektą gali rengti ir statytojo pasamdytas asmuo, turintis statybos ar architektūros aukštąjį ar aukštesnįjį išsilavinimą, savo veiklą įteisinęs teisės aktų nustatyta tvarka, taip pat fiziniai ir juridiniai asmenys, turintys teisę rengti neypatingų ar ypatingų statinių projektus.

– Kokie dokumentai sudaro supaprastintą statinio projektą?

– Supaprastintą statinio projektą sudaro dokumentų sudėties žiniaraštis, dokumentų sąrašas, kurių pagrindu rengiamas projektas, aiškinamasis raštas, kuriame nurodoma statinio naudojimo paskirtis, statybos vieta, projektuojamą statinį apibūdinantys pagrindiniai rodikliai, sklypo planas (ant ne senesnio kaip 1 metų topografinio plano arba kadastrinių matavimų plano) su pažymėtais esamais ir projektuojamais statiniais, jų eksplikacija ir projektuojamų statinių pagrindiniais matmenimis plane ir aukščiais, ar architektūriniai (fasado, plano ir pjūvių) brėžiniai (pastatams), o kai reikia, – ir kitiems statiniams), statinio konstrukcijų ir inžinerinių įrenginių aprašymas, taip pat, kai statytojas pageidauja, sąnaudų kiekio žiniaraščiai ir techninė specifikacija.

Supaprastintą statinio projektą visais atvejais turi patikrinti ir pritarti (dėti spaudą, parašą, datą statinio supaprastinto projekto kiekviename lape, įskaitant aiškinamąjį raštą) savivaldybės administracijos valstybės tarnautojas, įgaliotas nustatyti statinio architektūros ir statybos sklypo tvarkymo urbanistinius reikalavimus.

– Ar yra kokių nors išskirtinių reikalavimų  statinių projektams saugomose ir kultūros paveldo objekto teritorijose?

– Saugomose teritorijose ar kultūros paveldo objektų teritorijose nesudėtingam statiniui visada privaloma parengti supaprastintą statinio projektą.

Nesudėtingo statinio supaprastintam projektui saugomoje teritorijoje turi pritarti ir valstybinio parko, valstybinio rezervato ar biosferos rezervato direkcijos įgaliotas atstovas – statant valstybiniuose parkuose, valstybiniuose rezervatuose ar biosferos rezervate, o statant valstybiniuose draustininuose – ir regiono aplinkos apsaugos departamento įgaliotas atstovas.

Nesudėtingo statinio supaprastintam projektui kultūros objekto teritorijoje turi pritarti ir už nekilnojamųjų kultūros vertybių apsaugą atsakingos institucijos įgaliotas valstybės tarnautojas.

Jeigu nesudėtingas statinys (pavyzdžiui, konteineris su prijungtais inžineriniais tinklais ar pamatais) bus pastatytas saugomoje teritorijoje be supaprastinto projekto, kuriam turi pritarti minėti valstybės ir savivaldybės tarnautojai, šis statinys bus laikomas pastatytu savavališkai. Tokio statinio statyba atitiks Statybos įstatyme nurodytos savavališkos statybos požymius.

– Jei žmogus nežinodamas reikalavimų ar dėl kitų priežasčių nesudėtingą statinį pastato ar rekonstruoja neturėdamas projekto, ar jo statinys bus griaunamas?

– Taip, jo statinys bus griaunamas. Statybos valstybinę priežiūrą vykdantys pareigūnai vadovaujasi Statybos įstatymo 28 straipsnio nuostatomis ir reikalauja iš statytojo per nustatytą terminą savo lėšomis nugriauti savavališkai pastatytą statinį ir sutvarkyti statybvietę arba iš karto kreipiasi į teismą dėl šio statinio nugriovimo.  Jeigu statytojas pagal pareigūno nustatytą terminą nenugriauna savavališkai pastatyto statinio, jo nugriovimą pagal teismo sprendimą organizuoja apskrities viršininko administracija. Šiuo atveju statytojas privalės padengti statinio nugriovimo išlaidas.

Be to, statytojas už savavališkai pastatytą ar rekonstruotą statinį yra baudžiamas. Jeigu statytojas nesudėtingą statinį pastatė mieste ar saugomoje teritorijoje neturint supaprastinto statinio projekto su valstybės tarnautojų pritarimais, jis gali būti nubaustas nuo penkių tūkstančių iki dešimties tūkstančių litų bauda.

TAIP PAT SKAITYKITE

Jung
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu