Ekoklima

Modernus kompleksas ugniagesių treniruotėms

Modernus kompleksas ugniagesių treniruotėms

Vilniaus rajone, Valčiūnų kaime, šalia kelio Juodšiliai–Jašiūnai, buvusios sovietinės armijos raketinės kuro bazės teritorijoje, baigiamas įrengti ugniagesių gelbėtojų specialaus fizinio ir profesinio rengimo kompleksas su baseinu narams mokyti.

Dalis tarybinio palikimo – buvusio karinio poligono pastatų – buvo nugriauta. Vietoje nusidėvėjusio garažo iškilo sporto kompleksas su baseinu. Šalia komplekso įrengtas ir lauko stadionas. Ugniagesių gelbėtojų fizinio ir profesinio rengimo komplekso su baseinu narams mokyti statyba finansuojama Europos Sąjungos struktūrinių fondų ir valstybės lėšomis. Įgyvendinamas projektas susijęs su anksčiau pradėtu projektu „Ugniagesių gelbėtojų mokyklos su pratybų lauku mokomosios bazės sukūrimas“. Tai tolesnis mokomosios bazės, atitinkančios europinius standartus, kūrimo etapas. Įgyvendinant projektą, statinių konstrukcijų, inžinerinių tinklų ir komunikacijų kontrolines nuotraukas matavo ir rengė UAB „ITR grupė“. Jos specializacija – pramoninių grindų ir geodezijos sritys. Anot technikos direktoriaus Donato Politos, gelbėtojų komplekso statybų pradžioje įmonės „ITR grupė“ geodezijos skyriaus inžinieriai žymėjo pagrindines pastato ašis, pastovius reperius ir komunikacijų vietas. Darbus sunkino ryšio trikdžiai objekto teritorijoje, tačiau panaudojus naujausią GPS imtuvą ir GNSS tinklą darbai buvo vykdomi laiku ir kokybiškai

ELEKTROTECHNINIAI IR INŽINERINIAI SPRENDIMAI

Visa VRM Ugniagesių gelbėtojų mokyklos teritorija užima beveik 45 ha ir yra suskirstyta į keletą zonų. Iki pradedant sporto komplekso statybą, jau buvo atiduoti naudoti administracinis pastatas, laboratorinis pastatas, kursantų miegamojo vienas iš trijų korpusų, kursantų valgykla. Ankstesnių statybos darbų etapo metu jau buvo pakloti ir pastatyti lauko nuotekų tinklai su biologinio valymo įrenginiais, siurblinė, hidroforinė ir vandens rezervuaras, lauko priešgaisrinio ir buitinio vandentiekio tinklai su arteziniais gręžiniais, pakloti žemo slėgio dujotiekio tinklai, pastatyta elektros transformatorinė pastotė, įrengti lauko elektros apšvietimo, jėgos ir ryšių tinklai.

Taigi statomą sporto kompleksą reikėjo prijungti prie ankstesniu statybų etapu pradėtos formuoti teritorijos infrastruktūros. Elektrotechninius montavimo bei projektavimo darbus atliko UAB „BD grupė“. Anot Pauliaus Bakšio, statomo sporto komplekso tinklus reikėjo prijungti prie pastatytos elektros transformatorinės pastotės. „Sporto komplekso 0,4 kV jėgos elektros tiekimas atvestas nuo komplektinės transformatorinės pastotės dviem kabelių linijomis. Paklota apie 300 m elektros kabelių. Kertant esamus kelius, elektros kabeliai prastūmimo būdu pakloti PVC vamzdžiuose. Taip pat teko demontuoti aptiktus buvusio karinio dalinio nenaudojamus kabelius bei nutiestą laikiną orinę kabelinę liniją, – sako P. Bakšys. – Sporto komplekso teritorijoje sumontuoti gatvės, pėsčiųjų takų, automobilių aikštelės šviestuvai. Stadionui apšviesti sumontuotos 12 m atramos su 2 000 W prožektoriais, lauko teniso ir krepšinio aikštelėms įrengtos 10 m atramos su 400 W prožektoriais. Avarinio ir evakuacinio apšvietimo maitinimui užtikrinti šviestuvai įrengti su rezerviniu maitinimu. Teritorijos elektros apšvietimas valdomas rankiniu ir automatiniu (fotorelės su šviesos jutikliu) būdais. Taip pat įrengta avarinė elektros tiekimo sistema.

Sporto komplekse sumontuoti natūralus ir dirbtinis apšvietimai su apsauginiais gaubtais nuo mechaninio poveikio.“ UAB „BV Inžinerinės sistemos“ atliko buitinių ir lietaus nuotekų tinklų, taip pat buitinio ir gaisrinio vandentiekio įrengimo bei prijungimo prie jau esamų tinklų darbus. Sporto komplekso buitinėms ir gaisrinėms reikmėms sumontuotos vandens tiekimo trasos iš PE-110 mm vamzdyno buvo atvestos nuo jau esamo buitinio vandentiekio trasos šulinio, ilgis – apie 55 metrus. Nenutrūkstamam ir saugiam vandens tiekimui išorės ir vidaus gaisrams gesinti įrengtas žiedinis vandentiekis. Vandens kokybei užtikrinti sumontuoti vandens gerinimo įrenginiai. Viso komplekso vandens apskaitai įrengtas įvadinis vandens skaitiklis ir atskiras skaitiklis karšto vandens apskaitai. Vidaus vamzdynai izoliuoti – šaltojo vandentiekio izoliuoti taip, kad nerasotų, karštojo – kad nesusidarytų šilumos nuostolių. Sporto komplekso buitinės nuotekos išleidžiamos į anksčiau pastatytus biologinio valymo įrenginius. Tam nutiesta apie 50 m ilgio buitinių nuotekų trasa iki esamo šulinio, o nuo šio šulinio įrengti buitinių nuotekų savitakiniai tinklai iki biologinių valymo įrenginių.

Pastato fasadas

Sporto kompleksas su pastatais, aikštelėmis ir keliais užima didelę teritoriją, todėl paviršinės lietaus nuotekos ir vanduo iš baseinų išleidžiami tik visiškai juos išvalius ir pasiekus aplinkai nekenksmingą lygį. Šulinių, įrengtų važiuojamoje dalyje, dangčiai pritaikyti atlaikyti 40 t apkrovą ir yra vadinamojo „plaukiojančiojo tipo“.

KONSTRUKCINIAI SPRENDIMAI

Anot projektavimo darbus vykdžiusios UAB „Unitectus“ projekto vadovo Tumo Mazūro, pasirinkta įrengti gręžtinius polinius pamatus. Universalios sporto salės laikančioji konstrukcija sudaryta iš gelžbetoninių kolonų, prie kurių pritvirtintos „sumuštinio“ (angl. sandwich) tipo apšiltintos sieninės plokštės, iš abiejų pusių aptaisytos profiliuota skarda. Korpuso su baseinu techninių patalpų konstrukcija bei perdanga aplink baseiną virš rūsio – iš monolitinio gelžbetonio, kitur – iš surenkamų gelžbetoninių plokščių.

Universalios sporto salės stogo konstrukcija – plieninės santvaros su plieniniais ryšiais, profiliuotas paklotas su termoizoliacija ir ritininė prilydomoji stogo danga. Korpuso su baseinu stogo konstrukcija – didelio tarpatramio daugiasluoksnės denginio plokštės su papildoma šilumine izoliacija, ritininė prilydomoji danga. Objekto statybų techninę priežiūrą atliko UAB „Konstrukcijos ir technologijos“.

HIDROIZOLIACINIAI SPRENDIMAI

Pamatų bei požeminių konstrukcijų hidroizoliaciniai sprendimai buvo patikėti UAB „Mosas“. Įmonės direktoriaus Rimanto Bernoto paprašėme daugiau papasakoti apie objekte naudotas medžiagas. Vertikaliai ir horizontaliai hidroizoliacijai naudojamas bentonitinio molio paklotas „Voltex“. Tokiam paklotui gaminti naudojamos bentonitinio molio granulės. Jos subrinksta ir pasiekia iki 16 kartų didesnį tūrį, nei yra jų sausasis tūris, ir išsiplėtusios uždaroje erdvėje (prispaustos sutankinamu gruntu, betono sluoksniu ir pan.) sutankėja ir suformuoja lanksčią, savaime „užsigydančią“ (todėl nepažeidžiamą) membraną. Tokia membrana atlaiko net iki 7 barų vandens spūdį! Kadangi molio granulės gana stambios, jos lėtai brinksta paveiktos vandens, todėl pakloto nereikia apsaugoti nuo lietaus (kai dirbama po atviru dangumi), taip pat jo nesugadina ir liūčių metu į požemines patalpas per nesandarų pastatą patenkantis vanduo. Kitas molio granulių pranašumas tas, kad hidroizoliuojant vertikalias plokštumas jos neišbyra iš pakloto.

Su „Voltex“ hidroizoliacijos darbus galima atlikti bet kuriomis oro sąlygomis ir bet kuriuo metų laiku! Juosta „Cetflex ACF “skirta baseinų, rezervuarų, pamatų betono technologinėms (dar kitaip vadinamoms darbo, konstrukcinėms) siūlėms sandarinti. „Cetflex ACF“ – tai „L“ formos cinkuotos skardos juosta, kurios viena plokštuma padengta bentonitinio molio sluoksniu. Juosta tvirtinama prie pamatinės plokštės viršutinės armatūros lenkiant juostos horizontalioje (atraminėje) plokštumoje išpjautas dalis aplink armatūrą. Atskiros juostos jungiamos užleidžiant vieną ant kitos 10 cm ir sukabinant jas specialia kabe KA 18/3. Gaunama tvirta, stabili sandarinimo siūlė, kuri veikiama vandens išbrinksta ir užsandarina technologinę siūlę per visą juostos „Cetflex“ aukštį. Bentonitinis molis chemiškai neutralus, todėl tinka apsaugai ir nuo alyvos prasiskverbimo. RSA sistema – sandarūs klojinių suveržimo vamzdeliai. Viena dažnai iš anksto nesprendžiamų problemų yra klojinių suveržimo vamzdelių konstrukcijose paliekamos skylės. RSA sistemą sudaro:

  • vamzdelis su išoriniu bentonitinio molio sluoksniu, užsandarinantis tarpą tarp vamzdelio ir betono;
  • brinkstantis polimerinis kamštis, kuriuo užsandarinama vamzdelio paliekama skylė konstrukcijoje.

„Bentogrout“ – bentonitinio molio pasta, skirta stačiam vidiniam kampui suapvalinti prieš įrengiant paklotą „Voltex“. „PC Patch & Plug“ – greitai kietėjantis, nesusitraukiantis hidrofobinis mišinys. Juo galima sandarinti ir pratekamas, ir įtrūkusias, ir kitas vandenį praleidžiančias vietas betone. „Bentostrip“ – hidrofilinė, brinkstanti bentonitinio molio juosta vertikalioms technologinėms siūlėms sandarinti. Juosta išbrinksta iki 400 % ir užsandarina galimus mikroskopinius įtrūkimus ar susidariusius plyšius. Taip pat ji skirta skverbtims per pamatinę plokštę ar pamatines sienas sandarinti (žr. Ntr. 5738). Sprendimas paprastas, nebrangus ir efektyvus.

ŠILTINIMAS PUTPLASČIU IR RITININĖ STOGO DANGA

„Šiame objekte buvo naudotas baltasis polistireninis putplastis „Termoporas“, – pasakoja AB „Ukmergės gelžbetonis“ pirkimo ir rinkodaros vadovas Tadas Larinas. – Objekto grindims ir baseinui apšiltinti pasirinkta medžiaga neįgeria drėgmės ir atlaiko dideles apkrovas. Grindims ir pamatams apšiltinti naudotas „Termoporas EPS 100“. Pasirinktos 10 cm storio plokštės. Dėl baseino gylio ir apkrovų pasitelktas aukšto atsparumo gniuždymui polistireninis putplastis „Termoporas EPS 200“ (stipris gniuždant iki 10 % deformacijos ≥200 kPa; šilumos laidumas ≤0,034 W/(mK). Naudotos 15 cm storio plokštės. Fasadui apšiltinti pritaikytas „Termoporas EPS 70“. Naudotos 15 cm storio plokštės.“

Renkantis apšiltinimo medžiagą, buvo atsižvelgta į tai, kad polistireninis putplastis nepūva, nedūla ir nesensta. UAB „Stalesta“ įrengė „Icopal Baltbit PF“ ir „Icopal Baltbit WF“ ritininę stogo dangą pagal suprojektuotus montavimo mazgus. Danga atitinka europinį standartą EN 13707. Anot įmonės direktoriaus Stasio Kurmino, įmonės specializacija – rengti tik plokščius stogus su bitumine stogo danga. Šiame objekte įrengta „Icopal“ ritininė stogo danga yra ilgalaikė ir atitinkanti naujausius priešgaisrinius reikalavimus: su armuotu poliesteriu, apatinė dangos pusė padengta apsaugine plėvele su modifikuoto SBS bitumo sluoksniais. „Icopal Baltbit PF“ – su viršuje esančiu smėlio barstalu, 3 mm storio. „Icopal Baltbit WF“ – su viršuje esančiu skalūno barstalu, 4 mm storio.

SUJUNGTI DU KORPUSAI

„Apsuptas miško 3 ha teritorijoje kompleksas susideda iš dviejų tarpusavyje sublokuotų korpusų – sporto salės ir baseino, tačiau funkcionuos kaip vientisas fizinio ir profesinio rengimo kompleksas, – pasakoja T. Mazūras. – Korpusai jungiasi bendru vestibiuliu, kuriame įrengta drabužinė, lankytojų sanitariniai mazgai bei sanitarinis mazgas žmonėms su negalia. Iš vestibiulio tiesiai patenkama į sporto salių ir baseino bendro naudojimo bei persirengimo patalpas. Čia įrengtos homogeninės klijuojamos dangos: drėgnose ir baseino zonos patalpose – akmens masės arba keraminės plytelės, sporto salėje – medinės konstrukcijos danga. Sporto kompleksas bus šildomas dujiniais stoginiais įrenginiais „Hoval“ (Šveicarija).“

SPORTO SALĖ

Universali per 1 000 m2 ploto sporto salė pritaikyta įvairioms sporto šakoms: salės futbolui, tinkliniui, rankiniui, tenisui, krepšiniui, kitiems renginiams. Sporto salėje bus išdėstyti sunkiosios atletikos ir bendrojo fizinio pasirengimo treniruokliai. „Universalios sporto salės aukštis nuo grindų iki stogo konstrukcijos apatinės plokštumos sieks 7 metrus. Sporto salės specialioje zonoje, kurios aukštis iki stogo kraigo sieks net 18 m bus įrengtas keturių aukštų ir dviejų takų bokštas su treniruokliu aukštalipiams bei alpinistine sienele. Čia ugniagesiai mokysis laipioti kablinėmis ir įtraukiamomis kopėčiomis“, – pasakoja UAB „Conresta“ direktorius Lukas Laukaitis. Prie mokomojo bokšto suprojektuota apsauginė pagalvė nuo kritimo. Grindys – betoninės, padengtos gumine danga. Taip pat vienoje salės pusėje įrengti 1,5 m skersmens, apie 2,70 m gylio šuliniai. Juose taip pat sumontuotos apsaugos nuo kritimo. Sporto salėje įrengtos žiūrovų tribūnos.

BASEINO ĮRENGIMAS

Įrengiant apie 300 m2 sporto komplekso baseiną narams mokyti, jo prieigose, dušinėse, persirengimo kambariuose, sanitariniuose mazguose, narų inventoriaus plovyklos ir džiovyklos patalpose, t. y. visose drėgnose šio korpuso zonose, hidroizoliacijai įrengti ir plytelėms klijuoti buvo pasirinktos UAB „Schomburg Baltic“ („Schomburg GmbH & CO KG“ ir „Imlitex Holdings“ patronuojamosios įmonės) statybinių produktų sistemos. Naudotos medžiagos: paviršių lyginimo glaistas „Solocret 15“; dugnui lyginti – savaime išsilyginantis mišinys „Soloplan 30“; mineralinė dviejų komponentų hidroizoliacija „Aquafin 2K/M“, atspari slėgiui iki 7 barų; dviejų komponentų plytelių klijai „Unifix 2K/6“, klijų markė C2 TE S2; epoksidinis plytelių glaistas „Asodur Design“; kampams ir įdėtinėms detalėms buvo naudotos sandarinimo juostos.

Anot UAB „Schomburg Baltic“ vadovo Gyčio Jono Vitkaus, nors baseino narams mokyti plotas nėra didelis, tačiau baseinas yra gilesnis nei įprastų vandens parkų – net 6 m gylio, todėl statybiniai darbai yra techniškai sudėtingesni. Labai svarbu, kad buvo pasirinktos kokybiškos ir atsparios apkrovoms hidroizoliacinės medžiagos. Būtent betoninių sistemų hidroizoliavimas ir apsauga yra viena pagrindi nių sričių, kurioje nuo 1939 m. specializuojasi Vokietijos bendrovė „Schomburg GmbH & CO KG“. Naudojant šios kompanijos specialios paskirties hidroizoliacines sistemas, įrengta daug pramogų parkų Europoje ir Lietuvoje: Druskininkų sanatorijos, Trakų ir Anykščių vandens parkų baseinai bei SPA centrai. Anot G. J. Vitkaus, svarbus kokybės garantas yra ir tai, kad įrengiant baseiną narams mokyti buvo pasirinktas visas kompleksas to paties gamintojo medžiagų – nuo betono paruošimo, išliejimo, išlyginimo iki hidroizoliavimo, plytelių klijavimo ir glaistymo. Be to, prisiimta atsakomybė dėl objekto priežiūros visų statybos darbų metu. UAB „Schomburg Baltic“ jau aštuonerius metus atstovauja Vokietijos kompanijai Baltijos regione.

MODERNI DEKOMPRESINĖ KAMERA

„Specialaus parengimo komplekse įrengtas dviejų takelių 25 x 6 m dydžio baseinas. Jo gylis – nuo 1,5 m iki 6 m per 21 m baseino ilgį ir gilėjantis (lūžio plokštuma statmena baseino vandens paviršiui) iki 6 m gylio per 4 m baseino ilgį. Baseino 6 m gylio zonoje numatytas dirbtinis apšvietimas ir lengvai transformuojamos konstrukcijos. Jos leidžia suformuoti 6 m gylį. Tai – profesionalams skirtas baseinas, iš kurio išlipę 6 m gylį pasiekę narai įveikia dekompresijos procedūrą specialiai tam iš Olandijos atgabentoje modernioje baro kameroje, – pasakoja UAB „Conresta“ direktorius L. Laukaitis. – Baro kameros modulį siuntėmės iš Olandijos, čia jį gavome jau visiškai surinktą ir tinkamai išbandytą. Jo įdiegimo darbai vyko sklandžiai, nes visus klausimus derinome projektavimo metu, dar prieš atvežant kamerą, buvome suformavę specialią darbo grupę iš savo specialistų, kurie suderino visus būtinus paruošiamuosius darbus. Tai – iš tiesų specifinis projektas, kuriam prireikė nemažai žinių.

Vienas didesnių jo iššūkių – baro kameros prijungimas, čia kliovėmės ir partnerių iš užsienio žiniomis. Džiaugiamės tuo, kad darbai sėkmingai artėja prie finišo tiesiosios. Įgyvendindami šį projektą patys jaučiamės daug išmokę ir patobulėję.“

„Kad būtų užtikrintas dekompresinės kameros ir kompresorių patikimas darbas, sumontuotas atskiras dyzelinis generatorius. Jis buvo prijungtas prie avarinės elektros tiekimo sistemos, kad dingus įtampai pradėtų veikti automatiniu režimu“, – papildo UAB „BD grupės“ vadovas P. Bakšys. „Įrengta baro kamera – tai sudėtinga įranga narams mokyti, skirta aprūpinti narams medicinine priežiūra ir gydymu. Panašius įrenginius iki šiol Lietuvoje turėjo tik karinis jūrų laivynas. Dekompresinėje kameroje didinamas slėgis, kad per treniruotes narų gelbėtojų organizmas priprastų prie perkrovimų“, – pasakoja T. Mazūras.

Pašnekovas priduria, kad šiame korpuse įrengtos narų persirengimo patalpos, narų pagalbinių medžiagų sandėlis ir narų kostiumų bei kito inventoriaus plovykla su nerūdijančiojo plieno voniomis, džiovykla su stacionariomis nerūdijančiojo plieno konstrukcijomis narų kostiumams džiovinti, vandens nuo grindų surinkimo trapai. Patalpose įrengta priverstinė ventiliacija. Taip pat dūmams šalinti numatyti varstomi langai.

VISOS SĄLYGOS TRENIRUOTĖMS

Baigiamam statyti fizinio ir profesinio rengimo komplekse su baseinu narams mokyti ugniagesiai gelbėtojai turės galimybę tobulinti profesinius įgūdžius aukštyje, ant vandens ir vandenyje bei bendrąjį profesinį pasirengimą. Taip pat įrengta mokymo klasė su kompiuterizuotomis darbo vietomis, interneto prieiga, vietiniu telefoniniu ryšiu su gaisrine (multimedijos ir interaktyviosios lentos tvirtinimo ir prijungimo vietos). Lauko stadione įrengta futbolo aikštė su laistymo sistema, dirbtinės dangos bėgimo takai bei krepšinio aikštelė, taip pat 300 vietų žiūrovų tribūnos, dengti žaidėjų suoliukai bei dar vienas keturių aukštų ir trijų takų mokomasis bokštas.

Ingrida Daraškevičiūtė

Straipsnis publikuotas žurnale „Structum”

Kiti temos straipsniai

Rehau
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki Products AS

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu