Search
Close this search box.
Franke

Ką reikia žinoti apie langus

Artėjant žiemai vis daugiau senų butų ir namų savininkų susimąsto apie galimybę keisti langus. Šiuolaikinį langą sudaro rėmas, kuris gali būti pagamintas iš plastiko, medžio arba aliuminio, stiklo paketas ir įvairūs priedai, pavyzdžiui, ventiliacinės grotelės, palangės, rankenėlės. Norintys įsigyti langus žmonės susiduria su problema – nėra universalaus visiems gyvenimo atvejams tinkamo sprendimo, todėl svarbu kuo daugiau sužinoti apie būsimą pirkinį.

Plastikiniai ir mediniai rėmai Langai būna plastikiniai, klijuotos medienos ir aliumininiai. Medžio ir plastiko langai iš išorės dar gali būti dengiami aliuminio dangteliais. Egidijus Jurevičius išvardijo svarbiausius lango pasirinkimo kriterijus – tai šilumos, šviesos laidumo, garso izoliacijos rodikliai. Be abejonės, langų grožis, dizainas, priežiūros paprastumas taip pat turi nemažai įtakos renkantis langus.

Plastikiniai ir mediniai langai pasižymi panašiomis garso izoliavimo ir šilumos laidumo savybėmis. Plastikinius langus renkasi žmonės, kuriems svarbu nesudėtinga jų priežiūra bei palyginti nedidelė kaina. Mediniai langai skirti tiems, kuriems rūpi estetika, jaukumas namuose. Tokie langai montuojami senamiesčiuose, sodybose – kad atitiktų aplinkos stilių, architektūrą. Medinių langų priežiūra subtilesnė, tačiau nesudėtinga. Aliuminio langai tinkamesni kontoroms, o ne gyvenamosioms patalpoms. Populiariausi – balti plastikiniai langai, tačiau, klientui pageidaujant, laminuoti specialiomis plėvelėmis (tokiu atveju, jie gali atkartoti įvairių rūšių medžio tekstūrą).

Renkantis plastikinius langus, svarbu atsižvelgti į profilio storį ir oro kamerų skaičių. Kuo daugiau kamerų ir kuo platesnis profilis, tuo lango šilumos ir garso izoliacijos savybės geresnės.Lietuvoje siūlomų langų profiliai – nuo trijų kamerų 60 milimetrų pločio iki 6 kamerų 82 milimetrų pločio. „Vis dėlto ir paprasto trijų kamerų lango pakanka visiems reikiamiems šilumos laidumo ir garso izoliavimo rodikliams būste užtikrinti, žinoma, jei pastatas nėra pastatytas itin judrioje vietoje, – sakė pašnekovas. Kitas dalykas, kad gyventojai jau nebenori tokių pačių pigiausių ir paprasčiausių langų, pageidauja kokybiškesnių, pagamintų bent iš 70 milimetrų storio profilių.”

Mediniai langai gaminami iš trijų sluoksnių klijuotos medienos, populiariausi iš jų – dygiuotos pušies (išrinktos šakos ir toje vietoje sujungta). Tokiame rėme medžio tašai sujungiami dygeliais, todėl jis yra pigesnis. Taip pat gaminami nedygiuotos (ištisinio tašo) pušies, maumedžio, ąžuolo, įvairių rūšių raudonmedžio mediniai langai. Standartinis medinio lango profilio plotis – 68; 78; 84; 110 milimetrai.

Teisingai įdėti langai garantuoja iki 50 procentų būsto šilumos, todėl šį darbą geriau patikėti profesionalams. Iš karto keičiant daugiau langų, gali būti taikomos nuolaidos.

Stiklo paketai Daugiausiai įtakos lango savybėms turi stiklo paketai. Jų storis taip pat gali būti skirtingas. Populiariausias – 24 milimetrų. Jį sudaro du 4 milimetrų storio stiklai ir 16 milimetrų tarpas. Į storesnius paketus dedami nebe du, o trys stiklai, tai apsaugo būstą ir nuo vibracijos.

Paprastai į langus dedamas selektyvinis stiklas, kurio pagrindinis privalumas – įleisti, bet neišleisti šilumą. Stiklo pakete dažniausiai dedamas vienas selektyvinis (iš vidaus), kitas – paprastas stiklas (iš lauko), tarp jų gali būti prileidžiama inertinių dujų, pavyzdžiui, argono, kurios taip pat turi įtakos geresniam šilumos izoliacijos koeficientui. Dėti du ar tris selektyvinius stiklus yra gan brangu. Stiklų spalva gali būti ne tik įprasta skaidri, bet ir žalsva, ruda, kitokių atspalvių. Kitų spalvų pasirinkimas taip pat didina kainą.

Stiklo pakete stiklai jungiami aliuminio arba plastiko rėmeliu. Aliuminio rėmelis yra žymiai laidesnis šilumai nei plastikinis.

Priedų įvairovė

Langai gali būti atverčiami, atidaromi arba gali turėti abi šias funkcijas. Mediniai langai dar būna daniško standarto atsidarantys tik į išorę. Mikroventiliacijos funkcija, kurios esmė – išsandarinant lango tarpines leisti orui cirkuliuoti pro plyšį tarp varsčios ir staktos, irgi priskiriama prie varstymo padėčių. Languose gali būti naudojamos ventiliacinės grotelės, kurios reguliuojamos pačių būstų savininkų arba automatinės vėdinimo sistemos.

Vidaus palangės gali būti trejopos: medžio drožlių, laminuotos medžio drožlių plokštės (MDP) arba plastikinės. Pirmos skirtos naudoti sausose gyvenamosiose bei visuomeninėse patalpose, labiausiai tinka prie medinių langų. Plastikinės palangės pasižymi ilgaamžiškumu, atsparumu drėgmei, mechaniniams pažeidimams, lengvai valomos. Naudojamos patalpose, kuriose didelė drėgmė.
Laminuotos MDP palangės suteikia pasirinkimo laisvę dėl viso spektro paviršių tekstūros ir spalvų. Tokių palangių eksploatacija labai patogi, be to, jos yra pigiausios iš visų minėtų palangių rūšių. Laminuotos palangės gaminamos iš atsparios drėgmei drožlių plokštės.

Lauko palangės taip pat gali būti trijų rūšių. Cinkuotos skardos – įprastos akiai seniau statytuose namuose. Jos nebrangios, tokias galima dažyti. Skardinės, plastiku dengtos palangės būna pačių įvairiausių spalvų, jos atsparios klimato poveikiui. Aliuminines palanges trumpai galima apibūdinti taip: dailios, tvirtos ir ilgaamžės. Jos nerūdija, jų nereikia dažyti.

Kainos

Kainos priklauso nuo rėmo (medis ar plastikas), profilio storio, oro kamerų skaičiaus, stiklo paketo storio, stiklo rūšies, profilio spalvos, lango varstymo galimybių. Kainų skirtumas tarp trijų ir penkių, šešių kamerų langų – apie 15-20 procentų.

Patartina pasidomėti, ar už nurodytą kainą atliekamos montavimo paslaugos. Langą geriausia pirkti su montavimu, nes tokiu atveju suteikiama didesnė garantija. Paprastai tai – 5 metai, bet kai kurios firmos suteikia ir didesnę – net iki 10 metų. Kai langą montuoja ne ta pati įmonė, kurioje langas įsigytas, garantija gali ir negalioti.

TAIP PAT SKAITYKITE

Ruukki
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Ruukki Lietuva

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu

www.statybajums.lt