Ekoklima

Sveikas pastatas: kuo daugiau stiklo, tuo sveikesnė aplinka ir didesnis energetinis efektyvumas

Sveikas pastatas: kuo daugiau stiklo, tuo sveikesnė aplinka ir didesnis energetinis efektyvumas

Skirtingose klimato zonose atlikti tyrimai atskleidė, jog kuo daugiau daugiafunkcinio stiklo naudojama  pastatų fasadams, tuo mažesnis energijos suvartojimas juose. Daugumoje pastatų  Europoje aukštas energetinis efektyvumas pasiektas pritaikius modernius stiklo sprendimus.

Inovacijos stiklo pramonėje keičia statybų technologijas

Inovacijos stiklo pramonėje šiandien iš esmės pakeitė požiūrį į stiklo konstrukcijas, naudojamas statybose. Šiuolaikinis architektūrinis stiklas tampa energetiškai efektyvesnis už nepermatomas statybines  medžiagas, nes leidžia pastatui gauti daugiau naudos iš saulės energijos, pasižymi geromis termoizoliacinėmis savybėmis ir padeda sukurti sveiką aplinką.

„Šiuolaikiniai architektūriniai stiklai gali atspindėti arba praleisti į patalpas reikiamą saulės energijos kiekį, tuo pačiu užtikrinti maksimalų dienos šviesos pralaidumą. Panaudojus keletą skirtingomis savybėmis pasižyminčių stiklų, galima  sukurti stiklo fasadus, kurie atitiks aukščiausius pastatų A energetinės klasės reikalavimus ir leis sumažinti išlaidas patalpų kondicionavimui vasaros metu bei šildymui žiemą“, – teigia Vaidas Petkevičius, „Guardian Glass“ S.A. rinkodaros vadovas Baltijos šalims.

Europoje architektai fasadams paprastai renkasi skaidrų stiklą, tačiau vis dažniau ieškoma sprendimų, kurie apsaugotų patalpas nuo nepageidaujamo saulės poveikio, t.y., perkaitimo, baldų ir kitų interjero detalių išblukimo. JAV gamintojo „Guardian“ sukurta architektūrinio skaidraus stiklo serija „SunGuard“ bei „ClimaGuard“  su šilumos taupymo ir saulės energijos kontrolės funkcijomis praleidžia iki 80 proc. natūralios dienos šviesos ir sulaiko iki  82 proc. saulės energijos.

Kiek langų reikia sveikam pastatui?

Kai kuriose Europos šalyse statybų sektoriui taikomi reikalavimai, kiek ploto pastatuose turi sudaryti stiklo konstrukcijos. Pavyzdžiui, Prancūzijoje naujos statybos gyvenamuosiuose namuose stikliniai fasadai ar langai turi sudaryti ne mažiau kaip 16 proc. gyvenamojo ploto.

Mokslininkų nustatyta, jog  priklausomai nuo klimato, gyvenamuosiuose namuose optimaliausias stiklo konstrukcijų kiekis fasaduose turėtų siekti apie  20 – 30 proc. Šiaurės Europos šalyse, kur saulės būna mažiau, šis santykis, pasak mokslininkų, turėtų būti dar didesnis.

Ligoto pastato sindromas

XX a. pradžioje atsirado terminas helioterapija – gydymas šviesa, kuris buvo taikomas sanatorijose. Tačiau statybų sektoriuje šviesos naudos buvo mažai paisoma. 7-ajame dešimtmetyje mokslininkai, tirdami augantį žmonių sergamumą ir sumažėjusį darbingumą, įvardijo šių negalavimų priežastį kaip ligoto pastato sindromą, kurį sukelia per mažas natūralios šviesos lygis gyvenamuosiuose namuose ir darbo aplinkoje.

Šiuolaikinis žmogus pastatuose praleidžia apie 80 proc. viso savo gyvenimo. Priklausomai nuo to, kur ir kokiomis sąlygomis gyvename bei dirbame, priklauso savijauta.  Neseniai atliktas JAV Miego medicinos akademijos tyrimas atskleidė, jog darbuotojai, kurie visą dieną praleidžia patalpose be natūralios dienos šviesos, yra mažiau darbingi ir skundžiasi įvairiomis sveikatos problemomis, tokiomis kaip miego sutrikimai.

Kito tyrimo metu buvo nustatyta, kad saulės šviesos trūkumas turi įtakos širdies ligų, depresijos ir streso atsiradimui. Mokslininkų teigimu, ilgai būnant be natūralios šviesos, sutrikdomas žmogaus vidinis laikrodis, o tai turi neigiamų pasekmių bendrai savijautai. Tiriant saulės šviesos poveikį ligoninėse bei mokyklose, nustatyta, jog šviesos faktorius  tiesiogiai susijęs su moksleivių mokymosi ir pacientų sveikimo  rezultatais.

Skaidrūs sprendimai – kai reikia daugiau šviesos

„Įprastas skaidrus flotacinis stiklas, dėl jame esančio geležies oksido,  turi žalsvą atspalvį, kuris iškraipo architektūrinių dangų ar dažų dedamų ant stiklo paviršiaus spalvą. Pavyzdžiui, balta  spalva ant žalsvo stiklo tampa nebe tokia balta, kaip to pageidauja architektai ar interjero dizaineriai. Anksčiau plačiai būdavo naudojamas tonuotas (dažytas masėje) stiklas, tačiau jis iškraipo natūralias spalvas ir sumažina šviesos pralaidumą“, – pažymi V. Petkevičius.

„Guardian“ Mokslo ir technologijų centro mokslininkai sukūrė flotacinio stiklo gamybos technologiją, kuri leidžia pasiekti maksimalų stiklo skaidrumą. Padengus tokį stiklą skirtingomis architektūrinėmis dangomis, galima jam suteikti papildomų savybių, pavyzdžiui, apsaugoti patalpą nuo saulės energijos arba priešingai – į patalpos vidų įleisti maksimalų saulės energijos kiekį ir taip sumažinti šildymo kaštus“, – teigia V. Petkevičius.

Vienas iš tokių „Guardian“ sprendimų – tai „UltraClear“ skaidrus „Low Iron“ tipo stiklas. Jis skirtas  įvairiems architektūriniams sumanymams ir gali būti naudojamas saugaus laminuoto stiklo gamybai, dvigubų fasadų stiklinimui bei vidinėms pertvaroms, durims ar baldams.

Siekiant sukurti optimalias darbo ir gyvenimo sąlygas, pasak mokslininkų, stiklo konstrukcijos pastatuose turėtų sudaryti apie 20 proc. patalpų grindų ploto.

Netrukus Vilniuje duris atvers viena šviesiausių mokslo įstaigų –  Saulėtekio slėnio Nacionalinis fizinių ir technologijos mokslų centras, kur sumontuota 12.000 kv. m aliuminio ir stiklo fasadų bei langų.

Šiame projekte architektai suprojektavo ne tik įstiklintus fasadus su apsauga nuo saulės, atsparius dūžiams ir šalčiui nelaidžiais rėmeliais, bet ir stiklo stogu dengtą vidinį kiemelį, kur bus įrengta šviesi konferencijų salė.

Modernaus mokslų centro fasadų ir stogo sprendimams panaudota keletas stiklo rūšių: mutifunkcinis „Guardian“ „SunGuard“  SN 51/28 stiklas, laminuotas triukšmą slopinantis saugus stiklas bei šilumą taupantis „ClimaGuard“ nrG  stiklas, kuris praleidžia iki 80 prc. dienos šviesos bei leidžia efektyviai išnaudoti į pastatą patenkančią saulės energiją.

“Mokslo įstaigos viduje taip pat bus įrengta daug grūdinto laminuoto stiklo pertvarų, kurios atskirs darbo vietas, koridorius, holus,viešas erdves ir suteiks visam pastatui  daugiau šviesos  bei leis vizualiai susilieti su gražiu gamtovaizdžiu už lango”, – sako V.Petkevičius.

Apie Guardian

„Guardian“ – tai tarptautinė kompanija, užimanti lyderio pozicijas architektūrinio stiklo rinkoje, taip pat gaminanti ir kitas statybines medžiagas komerciniams, gyvenamiesiems pastatams, interjerui bei automobiliams. Kompanijos centrinė būstinė yra JAV, Auburn Hilse, Mičigane.

Kompanijos sukurti „SunGuard“ serijos produktai yra skirti pastatams skirtingose klimato zonose. Pasaulyje pirmaujantis kompanijos Mokslo bei inovacijų centras kuria inovatyvias stiklo dangų technologijas,  suteikiančias „Guardian“ gaminiams išskirtines savybes. Kompanijos padaliniuose ir gamyklose Šiaurės Amerikoje, Europoje. Pietų Amerikoje, Azijoje, Afrikoje ir Vidurio Rytuose dirba apie 18 000 darbuotojų.

Kiti temos straipsniai

Rehau
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu